1. Anasayfa
  2. Dükkan Açmak

Midyeci Açmak | Aylık 20 Bin Lira Para Kazanma Fırsatı

Midyeci Açmak | Aylık 20 Bin Lira Para Kazanma Fırsatı
0

Midyeci açmak kolay ancak önemli potansiyel içeren iş fikirleri arasında bulunuyor.

Ülkemizde en çok tüketilen ayaküstü lezzetler arasında yer alan midye, son dönemde de en karlı iş fikirleri arasında yer almaya başladı. İster bir dükkan açarak satış yapın, isterseniz de seyyar olarak bir midyeci standı oluşturun; her şart altında karlı ve değerlendirilebilen bir iş fikridir. Üstelik midyeci standı açmak neredeyse sermayesiz iş fikirleri arasında yer almaktadır. Midyeci açmak istiyorsanız, bu işten de çok fazla anlamanıza gerek yok.

Genellikle ülkemizde önemli yürüyüş yollarının neredeyse tamamında midye satış stantları bulunmaktadır. Bu iş genellikle fiziksel dükkan açmak yerine seyyar olarak yapılmaktadır. Bu işi yapmayı planlıyorsanız, seyyar olarak yapmanızı da mutlaka öneriyoruz.

Seyyar bir midyeci açmak için sermaye ihtiyacınız neredeyse yoktur. Toptan midyeci satan bir işletmeden aktif olarak midye tezgahını da kiralayabiliyorsunuz. Hatta bu işi yapan bir kefil bulabilirseniz, midyeleri ve tezgahı da hiç para ödemeden direkt olarak alabilir ve satışı tamamladıktan sonra parayı ödeyebilirsiniz. Bu nedenle sermayeniz yoksa ve gün içerisinde önemli bir nakit akışı elde edebileceğiniz bir iş fikri arıyorsanız midyeci tezgahı açma fikrini mutlaka öneriyoruz.

NASIL BAŞLANILIR

midye

Öncelikli olarak ülkemizde midye satışı yapan binlerce işletmeden biri ile görüşmeniz gerekir. Bu işletmelerin neredeyse tamamı birbirine benzer çalışır. Toptan midyenin kilogram fiyatı ortalama 13 TL’dir ve ortalama olarak 1 Kilogram midyeden 50 adet midye çıkar. Bu midyelerin bir kısmı satılamaz durumda olsa da, ortalama olarak 13 TL’ye satılabilir durumda 40 midye elde edersiniz. Bu da 2 TL’den satılan ortalama midyeler için 13 TL’nin 80 TL’ye çıkarılabilme fırsatını sağlar.

Midye işi her şart altında karlıdır ancak bu işi yapabilmek için en önemli şey işlek  bir noktada tezgah açmaktır. Ayrıca limonu da, sohbeti de müşteriden eksik etmemeniz gerekir. Bu işe koyulmak için 100 liranız bile varsa, bu akşam işe başlayabilirsiniz. Büyük şehirlerin tamamında toptancılar bulunmaktadır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Birikimlerinizi Kolayla Artıracak Yöntemler

Küçük şehirlerde ise ikinci bir aracıdan ürün alırsınız ve kilogram fiyatı genellikle 16 TL civarına ulaşmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dikkat Çeken 9 Seyyar İş Fikri

Midyeci açmak isteyenlerin en çok dikkat etmesi gereken şeylerden biri de sağlıktır. Bu işi yaparken genellikle sağlık açısından işletmeler sorun yaşamakta ve uzun süredir bekleyen midyeleri dahi satışa sunmaktadır.

Unutmamanız gereken şey, midyelerinizi satın alan bir kişinin sağlığında oluşabilecek bir sorun, direkt olarak sizin sorumluluğunuzdadır. Bu nedenle midyeleri toptan alırken, taze olduklarından ve iyi bir şekilde temizlendiklerinden emin olun. Eğer bu işi daha kapsamlı bir şekilde yapmayı planlıyorsanız da direkt olarak balıkçılar ile anlaşarak kendi midyelerinizi toplatabilir ve satışa uygun hale getirebilirsiniz.

STANT NEREYE KURULMALI

Midye standını kurmak için yer arayışında bulunuyorsanız, özellikle alkol satışı yapılan işletmelerin önlerini tercih etmenizi öneririz. Zira, midyecilerin en çok satış yaptığı yerler genellikle bu tür işletmelerin yakınlarıdır. Bunun dışında önemli çarşı-pazar noktalarında ve yürüyüş yollarında da ciddi oranda midye satışı gerçekleştirmek mümkündür.

Bu işi yapanların uzun saatler ayakta kalması gerektiğini söylememize de sanırım gerek yok. Bu iş özellikle stant olarak değerlendirildiğinde yorucu bir iş fikridir. Ayrıca eğer belediyeden izniniz yoksa, bu işin zabıta düzeyinde cezai yaptırımlarının da bulunduğunu belirtmekte yarar var.

İşin özeti, midyeci işini tek başınıza yaparak zengin olamazsınız; ancak neredeyse sıfır sermaye ile birkaç haftada 5-6 bin liralık sermaye oluşturma şansınız bulunur. İyi çalışır ve müşterileriniz ürünlerinizden memnun kalırsa bir markaya da dönüşme şansınız bulunabilir.

Bazı midyeci stantları günlük 3-4 bin adet midye satıcı dahi gerçekleştirmektedir. Bu işi uzun vadeli planlıyorsanız, fenomen olmayı başaran midyecilerin bunu nasıl başardıklarını da incelemenizi öneriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sermayesiz Para Kazanmak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Pazarda Tezgah Açmak

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir