Kapat

Sermayesiz Para Kazanmak İçin 7 Fikir!

Anasayfa Evde Ek İş Sermayesiz Para Kazanmak İçin 7 Fikir!
ek iş

Türkiye’de girişimci ve yatırımcıların karşılaştığı en önemli sorun elbette sermayedir. Birçok girişimci yeterli sermayesi olmadığı için “harika” olarak nitelendirdiği birçok iş fikrini hayata geçiremiyor. Eğer siz de onlardan biriyseniz, sermaye elde etmek için öncelikle sermaye istemeyen bazı iş fikirleri ile ek gelir elde etmeye odaklanmalısınız. Eğer para bulamıyorsanız, kendi paranızı kazanmak için çaba göstermeniz gerecek.

Sık sık sermayesiz iş fikirlerine yönelik de araştırmalar yapıyoruz. Hatta bunun için Sermayesiz İş Fikirleri adlı bir kategorimiz bile var. Burada mutlaka size uygun iş fikirlerini bulabilirsiniz, sık sık kontrol etmenizi öneriyoruz.

Bu rehberde de, sermayesiz olarak para kazanabileceğiniz harika 7 iş kurma fikrine yer vereceğiz. Son dönemde popüler olarak öne çıkanları incelemeye çalıştık ancak belirtmek gerekir ki, her iş fikri size uygun olmayabilir. Bu nedenle öncelikle hangi işi daha iyi yapabileceğinizi mutlaka incelemeniz olacak. Örneğin, internetten iyi anlıyorsanız, internet odaklı iş fikirlerine göz atmak daha mantıklı olacaktır.

1. İÇERİK SAĞLAMAK

Son yıllarda sermayesiz olarak hızla para kazanabileceğiniz platform elbette internet. Bu nedenle eğer internetten iyi anlıyorsanız ve özellikle haber siteleri, sosyal medya hesapları, forumlar için ilgi çekici içerikler oluşturabilirseniz, önemli düzeyde gelir sağlayabilirsiniz.

Fiverr, Bionluk, R10 gibi sitelerde hemen bugün bile iş arayışına girebilirsiniz. En önemli içerik ihtiyacı da elbette makale konusunda yaşanıyor. Ek bilgileri de Makale Yazarak Para Kazanmak adlı rehberimizde bulabilirsiniz.

2. EV HİZMETLERİ YAPMAK

Evlere yönelik hizmetler için çalışabilirsiniz. Örneğin bebek, çocuk bakıcılığı, ev tamir hizmetleri, ev temizliği konularda hiç sermayeye sahip olmadan çalışabilirsiniz. Son dönemde ev tamir ve tadilat işlerinde önemli boşluklar var.

3. SATIŞ

Sermayesiz olarak satış yapamayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak Dropshipping ile hiç sermayeniz olmadan da satışlardan komisyon alarak para kazanabilirsiniz. Satış hizmetleri için genellikle kişisel becerilerinizi veya internet fırsatlarını kullanmanız gerekecek. Örneğin Instagram, satış için odaklanabilecek en iyi platformdur.

4. DANIŞMANLIK

Herhangi bir konuda kendinizi “uzman” olarak nitelendirebilecek seviyedeyseniz, danışmanlık; para kazanmanızı sağlayabilecek en iyi yollar arasında yer alıyor. Danışmanlık yaparak para kazanmanız ilk etapta zor olabilir çünkü insanlar muhtemelen sizi tanımıyor olacak. Kendinizi tanıtmak için ilk etapta yalnızca referans edinmek amacıyla danışmanlık yapmaya çalışın. Bu süreçte de sosyal medyada aktif olmayı ihmal etmeyin.

5. DERS VERMEK

Danışmanlık gibi bir konu ancak ek olarak özellikle çocuklara – öğrencilere ders vermek ile doğrudan ilgileneceksiniz. Ders vererek para kazanmak en kolay sermayesiz iş fikirleri arsında yer almaktadır. Halihazırda Türkiye’nin hemen hemen her noktasında ek iş için en çok önerdiğimiz iş fikridir.

6. TESLİMAT

Dünyada son dönemde çok hızlı yükselişe geçen bir sektör. Türkiye’de de teslimat amaçlı olarak kurulan birçok firma bulunuyor. Ancak bu firmalar şu anda sadece İstanbul’da bulunuyor. Bu kapsamda İstanbul’da bulunuyorsanız Uber, Careem, Olev, Yolo ve Scooty adlı teslimat servisleri aracılığıyla sermayesiz olarak para kazanabilirsiniz. Elbette ehliyetinizin olması gerekiyor.

7. MÜŞTERİ HİZMETLERİ

Türkiye’de en çok kolay bulunabilen sermayesiz ek iş fikri elbette müşteri hizmetleridir. Hemen hemen tüm ilan sitelerinde müşteri hizmetlerine yönelik ilanlar bulabilir ve evinizden dahi çıkmadan bu iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Şirketlerin birçoğu ilan başvuruların çok büyük bir kısmına olumlu geri dönüş sağlamaktadır. Özellikle deneyime veya yabancı bir dile sahipseniz çok daha kolay bir şekilde ek iş elde edebilirsiniz.

EK OLARAK İNCELEYİN

Ek iş fikirlerine yönelik araştırmalar yapıyorsanız, aşağıdaki rehberlerimiz de ilginizi çekebilir.

“Sermayesiz Para Kazanmak İçin 7 Fikir!” üzerine 1 yorum

  1. Zehra semerci says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir