1. Anasayfa
  2. İşletme

Küçük İşletmenizi Durgunluktan Korumanın 5 Yolu

Küçük İşletmenizi Durgunluktan Korumanın 5 Yolu
0

Dünyanın geri kalanında olduğu gibi Türkiye’nin de ekonomisi bir durgunluk dönemine girmiş gibi görünüyor. Üstelik OECD raporlarına göre durgunluk bir süre daha devam edebilir. Ama net olalım: Kimse bir sonraki durgunluğun ne zaman geleceğini ya da ne kadar derin ya da uzun ömürlü olacağını bilmiyor. Ancak bir işletme sahibi olarak, bu belirsizliğe hazır olmanız gerekiyor.

Konu işletmenizi durgunluktan korumak ise yapabileceğiniz birçok yol var. Bunlardan her biri işletmenizin temellerini korumak için destek sağlayacak.

1. Nakit Rezervleri Oluşturun

İnsanlar ekonomik durgunluk dönemlerinde daha az para harcar ve haliyle işletmelerin iş hacmi ve karı azalır. Ancak sizin düzenli olarak ödemeniz gereken faturalarınız ve maaşlarınız bulunmaya devam edecek. Ekonomik durgunluk dönemlerinde en çok ihtiyacınız olan şey nakit para olacağı için şimdiden bu duruma hazır olmak önemlidir. Dönem sonunda kasanıza giren tüm parayı yine işletmeniz veya farklı yatırımlarınız için kullanıyorsanız, bu paranın yüzde 10-15’lik kısmını rezerv olarak tutmayı planlayabilirsiniz.

2. Alacakları Yönetin

Borçlarını geç ödeyen müşteriler her zaman vardır. Ancak ekonomik durgunluk dönemlerinde bu borçların tahsili normal dönemlerden çok daha zordur. Bu nedenle tüm borçlarınızı düzenleyip belirli bir sözleşme altına almanızı öneririz. Sözleşmeleri düzenlerken, geç ödeme için bir ceza yaptırımı uygulamayı ihmal etmeyin. Her geçen gün daha fazla işletme sözleşmelerine ceza maddeleri eklemektedir.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Küçük İşletmenizi Büyük İşletmeye Nasıl Dönüştürürsünüz?

3. Maliyetlerinizi İzleyin

İyi zamanlarda, birçok küçük işletme sahibi para kazanmak için para harcamak gerektiği felsefesini benimser. İşletmenizde para kazanmak için genellikle malzeme, ürün, reklam ve diğer işletme giderlerine yatırım yapmanız ve para harcamanız gerekir. Bununla birlikte, bu masraflar hızlı bir şekilde artabilir ve nakit rezervleri oluşturmayı zorlaştırabilir. Henüz işler yolundayken bu maliyetleri izlemek ve tasarruf yapılabilecek maddeleri gözden geçirmek mantıklı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ceviz Ağacı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

4. Müşteri Tabanınızı Çeşitlendirin

Ekonomik durgunluk dönemlerinde bazı sektörler daha fazla etkilenir. Özellikle lüks tüketim ürünlerine yönelik işletmeler her zaman bu tür durumları daha fazla kayıpla atlatır. Küçük işletmenizi ekonomik durgunluk dönemlerinden korumanın bir diğer yolu da müşteri tabanını çeşitlendirmektir. Böylelikle bir veya birkaç sektörde yaşanabilecek durgunluklardan büyük oranda korunmuş olursunuz.

Müşteri tabanınızı çeşitlendirmek için ek reklam ve pazarlama çalışmalarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Geri dönüşü olduğu sürece bu çalışmaları yapmakta fayda var.

5. Borçlarınızı Ödeyin

Ekonomik durgunluk dönemlerinde borçlarınızı ödemek her zaman daha zordur. Sizin ve işletmeniz için her şey yolunda göründüğü zamanlarda bu borçlarınızı önceden ödemek; işletmeniz için verebileceğiniz en iyi kararlardan biridir. Böylelikle ekonomik durgunluk dönemlerinde yüksek kredi faizi ödemeleri gibi sorunlardan da korunmuş olursunuz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir