Para Lazım Diyenlere Öneriler
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Para Lazım Diyenlere Öneriler

0

Çeşitli sebepler veya yeni bir iş kurmak amacıyla para – sermaye ihtiyacınız olabilir. Bu durumda önerdiğimiz birkaç yol var.

İş kurmak istiyorum ve para lazım diye düşünüyorsanız, ilk etapta yapmanız gereken şey kredi puanınızı öğrenmektir. Türkiye’de bankaların hemen hemen tamamı kredi puanı üzerinden sizlere kredi verip vermeyeceğini belirler. Eğer kredi puanınız 1100’ün üzerindeyse, geliriniz ile doğru orantılı olarak kredi çekebilirsiniz. Ancak daha önce bankalar ile pek içli dışlı olmadıysanız yada bu içli dışlı olmayı kötüye kullandıysanız, bankalardan kredi alma şansınız olmayacaktır. “Para Lazım” diye soranların çoğu da bu kötüye kullanımda bulunan girişimciler olduğunu biliyoruz.

Bu nedenle, bankalardan kredi alamıyorsanız; borç & sermaye bulmanın birkaç farklı yolunu denemeniz gerekecek.

AİLENİZ ve AKRABALARINIZDAN BORÇ İSTEYİN

Daha önce Aileniz veya akrabalarınızdan borç istemediyseniz şansınız çok yüksek. Türkiye’de insanalar duygusaldır ve insanlara yardım etmeyi sever. Eğer onların yanında krediniz varsa ve işinizi iyi anlatabilirseniz borç isteyebilirsiniz. Borç istediğiniz tutar eğer yüksekse birkaç akrabanızla bölüştürmeye çalışın. Aileniz ve akrabalarınızdan borç istediğiniz zaman işinizi onlara iyice anlatın ve ne zaman geri ödeme yapacağınız konusunda iyice onlara bilgi verin.

KOSGEB PROGRAMLARINA GÖZ ATIN

para bulmanın yolları
Kredi çekemiyor ve aile, akrabalarınızdan borç alamıyorsanız önemli bir konuyu bilmeniz gerekiyor. KOSGEB’in kredi programlarına kayıt olmaya özen göstermelisiniz. KOSGEB‘in önemli birçok programı bulunmaktadır. KOSGEB’e işinizi iyi anlatabilirseniz eğer kredi programlarından ödeme alabileceğinizi belirtelim. Özellikle KOSGEB oluşturabileceğiniz istihdamın yüksek olması ile doğru orantılı olarak ilgilenir. Yani eğer ilgilendiğiniz ve yapmak istediğiniz işte en az 5-6 kişiyi istihdam edebilirseniz KOSGEB‘in kredilerini alabilirsiniz.

HİBE PROGRAMLARI

KOSGEB’den umduğunuzu bulamadıysanız eğer HİBE programlarına da göz atabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı, Gıda ve Tarım Bakanlığı gibi kurumları sık sık iş yapmak isteyenler için hibe programları açmaktadır. Bu programları sık sık incelemeyi ihmal etmeyin. Bazen sizin işinize tam uygun olmasa da güzel hibe programları bulunmakta.

BORSA VE ODALARA BAŞVURUN

Türkiye Oda ve Borsa cennetidir. Türkiye’nin her ilinde sayısız borsa ve oda bulunmaktadır. Bu tür oda ve borsalar girişimcilere sık sık eğitimler ve hibe programları açmaktadır. Ayrıca bazen kredi seçenekleri de sunmaktadır. Bu tür borsalara şahsi olarak başvurmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

HEVESİNİZİ KAYBETMEYİN

Eğer her 3 yoldan da sermaye bulamazsanız hemen hevesinizi kaybetmeyin. İlinizde bulunan Sivil Toplum Kuruluşları’na bir mektup göndererek, yada bizzat bu kuruluşlara giderek derdinizi anlatmaktan çekinmeyin. Örneğin bir kuaför dükkanı açmak isteyen birine yardımcı olacak bir çok STK bulabilirsiniz, bu tür örgütler, niyetinizin iyi olduğunu fark ettiği zaman size bir şekilde borç yada hibe para bulmak için özen göstereceklerdir.