1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Girişimciler Kylie Jenner’ın Şirketini Nasıl Büyüttüğünü Örnek Almalı

Girişimciler Kylie Jenner’ın Şirketini Nasıl Büyüttüğünü Örnek Almalı
0

21 yaşındaki Jenner, hayatının yarısından çoğunu reality TV yıldızı Kardashian ailesinin bir parçası olarak geçirdi. Çoğu insan bu yüzden onunla kolayca dalga geçiyor.

Fakat Jenner miras sahibi olmadan milyarder olan en genç kişi olmaya çok yakın. Ve iş yolculuğu yeni dijital çağda iş yapmanın iki büyük dersini veriyor. İster sevin ister sevmeyin, eğer bir girişimciyseniz dikkat kesilmelisiniz, çünkü kozmetik veya ünlülerin işlerinden çok daha fazlası gözünüze çarpacak.

İş Dünyası Hızlanıyor

kylie

Jetsonlar dönemine henüz gelmedik, ama iş dünyası her gün hız kazanıyor. Bunu saptamanın en kolay yollarından biri ürünlerin ortalama yaşam sürelerine bakmak. Bir ürünün yaşam süresi, ilk satışa çıktığı andan tedavülden kalktığı veya satılmadığı ana kadardır.

Örneğin yetmişlerde ve seksenlerde firmalar her araba modelini 10 yıl boyunca satar ve sonra geliştirirlerdi. Şimdi ise bu süre ortalama 3 yıla inmiş durumda. Yani Volkswagen Golf her 10 yılda değil her 3 yılda bir yenileniyor. Ve hızlanma devam ediyor.

Zara da bu trendin bilindik örneklerinden. Zara’nın başarısının sırrı piyasaya rakiplerinden daha hızlı modaya uygun ürün çıkarmasında yatıyor. Ve teknoloji dünyasında, telefon uygulamalarının ömürleri aylar, haftalar ve hatta bazen günlerle ölçülüyor.

Fakat bu işiniz için ne anlama geliyor? Ve daha önemlisi, Kylie Kozmetik’ten neler öğrenebilirsiniz?

Ders 1: Çeviklik Her Şeydir

kylie company

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Değişimin hızının bile hızlandığı bir dönemde, girişimci olarak kazanabileceğiniz en önemli yetenek çevikliktir.

Geçmiş başarılarınıza, marka bilinirliğinize veya yeni trendleri tahmin edebilme yeteneğinize bile güvenemezsiniz. Hızla adapte olabilmeli ve değişen piyasayı avantajınıza kullanabilmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Korona Virüsü Döneminde Satılabilecek Ürünler

Kylie Kozmetik yeni bir iş için bile çevikliğin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Yılda yüzlerce milyon dolar kazansa bile çalışan sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Buna rağmen şirket değişen tatlara ve tercihlere uygun yeni ürünleri sürekli piyasaya sürebiliyor. Bu makale yazılırken şirketin 290 ürünü vardı.

Sizin yüzlerce ürün çıkarmanıza gerek yok. Burada önemli olan değişime nasıl adapte olabileceğinizi öğrenmek.

Ders 2: Piyasaya Yakın Olun ve Müşterilerinizle Birlikte Yaratın

kylie müşteri

Halihazırdaki ve potansiyel müşterilerinizle sürekli iletişimde olmalısınız. Jenner bunu çoğunlukla sosyal medyadan başarıyor. Zaman zaman ise Amerika’nın çeşitli yerlerinde standlar açıyor. Her şekilde müşterileriyle iletişimde kalıyor.

Sizin müşterileriniz sosyal medya kullanıcıları olmayabilirler. Yine de onlarla düzenli iletişim kurmanın bir yolunu bulmalısınız. İnternetten önce bu çok zor ve masraflı bir işti; şimdi ise bir zorunluluk haline geldi.

Jenner kafasından bir ürün tasarlayıp bunu denemiyor. Müşterileriyle fikir alışverişi sonucunda ürünler çıkarıyor. Bu şekilde müşteriler üretimde yer alarak aidiyet duygusu geliştiriyorlar.

Müşterileriniz girişimci şirketler olsalar bile onlarla sürekli iletişimde olmanın ve onları üretim sürecine dahil etmenin bir yolunu bulmak zorundasınız. Pazarlama artık üretim sürecinin bir parçası.

Ünlü olmasanız da işiniz aynı niteliklere sahip

kylie jenners

Jenner ve şirketinin sizden ne kadar farklı olduğunu düşünmek çok kolay. Fakat bunu düşünmek size para veya güç kazandırmaz, örnek almalısınız. Jenner piyasadaki dalgalanmaların ve teknolojinin tüm avantajlarını anında kendi lehine kullanabilecek kadar çevik.

Şanslısınız ki tüm bu avantajlar ve taktikler size ve işinize de yarayabilir. Çevik kalabilir, müşterilerinizle bir olmayı başarabilirseniz aynı Jenner Kozmetik gibi büyüme ve kâr etme şansınız oldukça yüksek.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir