1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Fotokopi Dükkanı Açmak (Ozalit – Fotokopici)

Fotokopi Dükkanı Açmak (Ozalit – Fotokopici)
0

Piyasada fotokopici, copy center, ozatli dükkanı veya fotokopi dükkanı olarak adlandırılan ve genel amacı fotokopi hizmeti sağlamak olan işletmeleri açmak için sahip olmanız gereken nitelikler son derece düşüktür. Kendi fotokopi dükkanınızı açmak için sahip olmanız gerekenler ile işi geliştirmek için ihtiyacınız olan her şeyi ayrıntılı bir şekilde aktaracağız.

Fotokopi dükkanı açmak son derece kolaydır. Bu işi kurmak için spesifik belgelere ihtiyacınız yok. Aynı zamanda ciddi bir deneyim, sertifikaya da kapsamlı olarak ihtiyacınız olmayacak. İşi kurmak ve geliştirmek son derece kolaydır. Elbette daha sağlam adım atmak için sektör deneyimine sahip olmak kıymetli bir unsurdur.

FOTOKOPİCİ AÇMAK

Bu iş fikrini kurmak kolaydır. Yeterli sermayesi olan her girişimci kendi copy center dükkanını kolaylıkla açabilir. Ancak bu para kazanması için yeterli bir süreç değildir. Bu işten para kazanmak istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken unsur doğru yerde olmaktır. İşi doğru yere kuramamanız durumunda para kazanma potansiyeliniz son derece kısıtlı olacaktır. İşi mutlaka doğru yere kurmak için harekete geçmeniz gerekiyor.

Fotokopi dükkanını açmak için en çok tavsiye edebileceğimiz alanlar ise okul veya üniversite gibi eğitim kurumlarının kapı önlerinde yer alan dükkanlardır. Aynı zamanda üniversitelerde bu tür dükkanları açmak için ihale ile verilebilen dükkanlar vardır. Onları da tercih ederek para kazanma potansiyelinizi son derece artırma fırsatına sahip olacaksınız.

Doğru dükkanı bulmak bu iş için son derece kıymetlidir. Doğru yerde bulunmuyorsanız para kazanma potansiyeliniz son derece düşük olacaktır. Bu nedenle işi geliştirmek ve uzun vadeli büyüme elde etmek için en yüksek müşteri kitlesini bulunduğu alanlardaki dükkanları hedef almalısınız. Ozalit dükkanlarında para kazanmanın ana formülü budur.

Dükkan boyutu neredeyse önemsizdir. Ülkemizdeki bazı ciddi ciro elde eden fotokopiciler 10 metrekare büyüklüğe sahiptir. Bu nedenle minimum 10 metrekare olacak şekilde her türlü dükkana işletmenizi kurabilirsiniz.

FOTOKOPİCİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

fotokopici

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Fotokopi dükkanlarında en çok ihtiyaç duyulan şey elbette profesyonel bir fotokopi makinesidir. Müşteri potansiyelinize göre hızlı ve kaliteli çekim yapan en az 2 makine satın almanız önerilmektedir. Diğer ihtiyaçlar ise standart kırtasiye malzemeleridir. Genellikle fotokopiciler iş hacmini artırmak için birçok kırtasiye malzemesini de barındırmaktadırlar. Ancak ana hedefiniz her zaman müşteriye hızlı ve kaliteli fotokopi hizmeti sağlamak olmalıdır. Bunu sağladıktan sonra müşteriler diğer ihtiyaçlar için de işletmenize rağbet gösterebilirler.

Fotokopici için mutlaka elzem olan malzemeler:

 • 2 profesyonel ve hızlı çekim yapan fotokopi makinesi
 • Yeterli toplu kağıt (a3-a4-a5 boyutlarında)
 • Kartuş ve kartuş doldurma makinesi
 • İlk süreç kırtasiye malzemeleri. Kalem ve çeşitli dosyalama ürünleri.
 • Servis bankosu
 • Tabela ve yönlendirme ürünleri
 • Işıklandırma ve havalandırma ürünleri

İlgili malzemelere sahip olmak için gerekli sermayelere ilişkin bilgileri ayrıca aktaracağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Matbaa Açmak

RESMİ BELGELER

Fotokopi dükkanı açmak için ilgili dükkanı belirledikten sonra belediyeden çalışma ruhsatı almanız gerekiyor. Aksi durumda işletmenizi kuramaz ve faaliyete başlayamazsınız. Bu nedenle işi kurmak ve geliştirmek için fotokopi dükkanını açtıktan sonra resmi belgelerinizi tamamlamak üzere ilk olarak vergi dairesine gidip vergi kaydı açtırın ve ardından belediyeye giderek çalışma ruhsatı alın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Aliexpress'ten Alışveriş Yapmak - Türkçe

Fotokopi dükkanı açmak için gerekli belgeler:

 • 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (Form-1) (fotokopi)
 • Ustalık Belgesi (Matbaacılık) (fotokopi)
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
 • Vergi Levhası (fotokopi)
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
 • Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti) (işyeri kiralık ise)
 • Muvafakatname (en az 8 daireli apartmanlarda; apartman yönetim karar defterinde, kat maliklerinin imzalarının bulunduğu, ilgili karar sayfasının noter tasdikli sureti)
 • Kapasite Raporu (Ticaret Odası ya da ilgili odadan)
 • İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
 • Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır (700 TVL IR LED dış mekan kamerası ya da 1080 HP HD dış mekan kamerası) (işyeri 60 m² ve üzerinde ise)
 • Matbaa İşletmeciliğinde m² şartı yoktur.
 • İşyerinin apartman altına açılması durumunda :
 • Ses izolasyonu yapılmalıdır.
 • Muvafakatname alınmalıdır. (apartman karar defterinde, kat maliklerinin imzalarının bulunduğu, ilgili karar sayfasının noter tasdikli sureti)
 • Tapuda adı geçen mülk sahibinin/sahiplerinin vefat etmiş olması durumunda; “veraset ilamı” çıkartılmalı ve
  gereken belgeler arasına “Veraset İlamı (fotokopi)” da konulmalıdır. Ayrıca kira sözleşmesinde veraset ilamında adı geçen mirasçının/mirasçıların da imzası/imzaları bulunmalıdır.

NE KADAR SERMAYE LAZIM

Fotokopici açmak için gerekli sermaye düzeyi son dönemde fotokopi makinelerinde yaşanan artış nedeniyle hızla artmaktadır. Dolayısıyla 2 yıl öncesine kadar başarılı bir fotokopici açmak için 60 bin liralık sermaye yeterli olurken; günümüzde bu tutar 120 bin liraya yaklaşmıştır. Başarılı ve hızlı çekim yapan renkli fotokopi makinelerinin fiyatı hızla artmaktadır. Aynı zamanda ilgili fotokopiler için gerekli olan kağıt ve kartuş fiyatlarının da son derece hızlı yükseldiğini belirtmekte yarar var.

NE KADAR KAZANDIRIR

Fotokopici dükkanlarında iş hacmini belirleyen en önemli unsur dükkanın yakın olduğu alanlardır. Bu alanlar iş hacminizi doğrudan etkilemektedir. Yeni kurulan bir fotokopicinin para kazanma potansiyeli düşüktür. Ancak bir yıldan uzun bir süredir yüksek potansiyel içeren bir alanda faaliyet gösteren ve özellikle müşteri memnuniyetini üst seviyede tutan bir işletmenin günlük cirosu yüksektir.

Ülkemizde bu yönde cirosu yüksek bir işletmenin aylık net karı yaklaşık 30 bin lira düzeyinde bulunmaktadır. Bu tutarda bir net kar elde etmek için günlük yaklaşık 2.000 TL civarında ciro elde etmek gerekiyor. Zira sektörde kar marjları yüzde 50 civarında bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yayınevi Açmak İstiyorum

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir