1. Anasayfa
  2. İnsan Kaynakları

En Çok İş İmkanı Olan 16 Bölümler ve Meslekler

En Çok İş İmkanı Olan 16 Bölümler ve Meslekler
0

En çok iş imkanı olan bölümler ve meslekler ile kariyer adımlarınızı daha sağlam atma şansına sahipsiniz.

Türkiye’de eğitim dünyası önemli bir kırılım döneminde bulunuyor. Sayısız üniversite bölümü öğrencilerine iş imkanı sağlamak konusunda gün geçtikçe kan kaybediyor. Bazı bölümler ve meslekler ise henüz eğitim hayatı sürerken bile öğrencilere iş imkanı sağlamaktadır.

Üniversite tercih döneminde bulunan öğrenciler ve ebeveynler için hazırlanmış olan bu rehber; özellikle üniversite bitiminde işsiz birer öğrenciye dönüşmemek için mutlaka göz önüne alınmalıdır. İş imkanı olan bölümler ve meslekler aracılığıyla üniversite sonrasında hayal kırıklıkları ile karşılaşma ihtimalinizi büyük oranda minimize edebilirsiniz.

İş imkanı fırsatı sağlayan meslekleri değerlendirirken; kendi yeteneklerinizi mutlaka göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

1. EVDE BAKIM

Nüfusu hızla yaşlanan ülkelerde en çok ihtiyaç duyulan bölümlerden biri de evde bakım hususunda görev alan personellerdir. Türkiye’de de yaşlı nüfusun arttığı göz önüne alındığında evde bakım önümüzdeki yıllarda da daha fazla ihtiyaç duyulan bölümler arasında yer almayı sürdürecektir.

2. DOKTOR

Dünyanın hemen hemen her noktasında iş imkanı sorunu bulunmayan nadide meslekler arasında yer almaktadır. Özellikle cerrahi uzmanlıkların potansiyeli çok ciddi bir büyüme göstermiştir. Ülkemizde de cerrahi bölümlerde önemli sorunlar yaşanmaktadır. Dolayısıyla henüz öğrenci seviyesinde bulunuyorken bile çalışma fırsatı var.

3. VETERİNER

Ülkemizin her noktasında önemli bir pozisyondur. Özellikle tarımsal faaliyetlere yönelik teşvik ve desteklerin artması ile birlikte veteriner hizmetlerine olan talep de artış göstermiştir. Bu alanda uzmanlaşmış kişiler hem bağımsız hem de çok sayıda çiftlik için de çalışma fırsatına sahiptirler. Kırsal kesimlerde çalışma sorunu olmayan kişiler için önemli bir iş imkanı sunan meslekler arasında bulunuyor.

4. HEMŞİRE

Hastanelerde, kliniklerde, bakım evlerinde veya diğer tıbbi tedavi tesislerinde en çok ihtiyaç duyulan kişiler hemşirelerdir. Covid-19 pandemisi sırasında da hemşirelere ciddi düzeyde ihtiyaç duyulmuştur. Hemşirelik önümüzdeki yıllarda da tıp dünyasının bel kemiğini oluşturmayı sürdürecektir.

MUTLAKA İNCELEYİN: Geleceğin Meslekleri

5. TIR ŞOFÖRÜ

İlginç bir şekilde bu alanda çalışacak olan personel sayısı hızla azalmaktadır. Dolayısıyla sektördeki istihdam alanları hızla artmakta ve mevcut pozisyonlar kapanmaktadır. Avrupa ülkelerinde bile şuanda ciddi düzeyde tır şoförü eksikliği yaşanmaktadır. Birçok ülkede bu alana yönlendirmeler yapılmaktadır. Aynı zamanda maaşları son 4 yılda yüzde 42 artarak; birçok benzer meslek grubuna göre yüzde 200’den fazla ek artış göstermiştir.

6. WEB GELİŞTİRİCİ

Web geliştiricileri, mevcut web sayfalarında bakım gerçekleştirmenin yanı sıra müşteriler için gezinmesi kolay siteler oluşturmak için HTML, CSS ve JavaScript gibi programlama dillerini kullanırlar. İnternet kullanıcısının düzenli olarak arttığı bir dünyada iş imkanı hızla artan meslekler arasında yer almaktadır. Ancak bu alanda ülkemizde nitelik konusunda sorun yaşayan personel sayısında artış bulunmaktadır. Dolayısıyla üniversiteyi standart bir şekilde bitirmek sizi iş dünyasında bir adım öne taşımak için yeterli olmayacaktır.

7. BİLGİ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artık bilgi güvenliği çok önemli konular arasında yer alıyor. Bu alanda bilinçlenme düzeyi hızla artarken; işletmeler ve kurumlar bilgi güvenliği için daha fazla bütçe oluşturmak zorunda kalıyor. Birkaç yıl öncesine göre bu alanda hizmet veren işletmelerin sayısında ciddi düzeyde artış bulunuyor. İş arama platformlarındaki bilgi güvenliği uzmanı alımlarında da artış gözlemleniyor.

Avrupa başta olmak üzere; çok sayıda ülkede geçen yeni yasalar çerçevesinde de işletmeler ve kurumlar bilgi güvenliği konusunda ciddi yaptırımlar ile karşı karşıya bırakılmıştır.

8. UYGULAMA GELİŞTİRİCİ

Web geliştirici ile birlikte uygulama geliştiricilerindeki taleplerde de artış kaydediliyor. Artık her platformun web sitesinin yanında bir uygulamasının da bulunması elzem haline geldi. Dolayısıyla işletmeler bu konuda hizmet verecek nitelikli personellere daha fazla ihtiyaç duyuyor. Uygulama geliştiricilerin günümüzde dahi iş imkanı sorunu bulunmamaktadır.

9. e-TİCARET UZMANI

Standart ticareti bitiren bir olgu olarak hızla gelişen e-ticaret sektöründeki uzmanlara önemli düzeyde ihtiyaç duyuluyor. Bu alanda çalışacak olan personellerin maaş skalası son dönemde ciddi düzeyde artış gösterdi. Büyük e-ticaret platformlarında sürekli açık pozisyonlar bulunmakla beraber; her geçen gün daha fazla şirket e-ticaret konusunda yeni bir girişim başlatma hedefini açıklıyor.

10. PSİKOLOG – PSİKİYATR

Araştırmalar son dönemde ülkemizde antidepresan ilaçlarının kullanımının rekor kırdığını gösteriyor. Aynı zamanda psikologların ve psikiyatrların randevu doluluk oranlarında da istatistiksel olarak son 4 yılda yüzde 240 düzeyinde artış yaşanıyor. İnsan kaynakları uzmanları önümüzdeki yıllarda da en çok talep gören bölümler arasında psikiyatr ve psiklog’un yer alacağını belirtiyor.

11. UI ve UX TASARIMCISI

UI ve UX tasarımcıları genel olarak uygulama ve web sitelerinde daha iyi kullanıcı deneyimi oluşturmak için çalışan uzmanlardır. Özellikle e-ticaretin artmasına paralel olarak bu alanda çalışan uzmanlara daha fazla ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Ciddi düzeydeki rekabet nedeniyle önümüzdeki yıllarda da UI ve UX tasarımcılarının daha fazla iş imkanına erişim şansı olması beklenmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2022’de Girişimcilik İçin Dünyanın En İyi MBA Programları

12. YAPAY ZEKA UZMANI

Geride kalan her yılda yapay zeka daha önemli bir kavram olarak önümüze çıkıyor. Yapay zeka uzmanları genel olarak bilgisayarları bir insanın yapacağı görevleri yapmak için programlıyor. Son derece kıymetli bir niş pazar olan yapay zeka sektöründe uzmanlaşacak olan kişileri önemli bir kariyer bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yapay Zekanın Yok Edeceği ve Edemeyeceği Meslekler

13. İSTATİSTİKÇİ

Geleceği tahmin etmek her zamankinden daha önemli bir süreci barındırıyor. Hemen hemen tüm işletmeler ve kurumlar belirli düzeyde istatistiğe ihtiyaç duymaktadır. Daha refah bir devlet için istatistikçilerin payı yadsınamaz bir seviyede bulunuyor. Alanında uzmanlaşan istatistikçilerin iş imkanı problemi gün geçtikçe azalmaktadır.

14. PAZARLAMA YÖNETİCİSİ

İşletmeler için kritik öneme sahip konuların başında pazarlama geliyor. Bir şirketin büyüme grafiğine sahip olması için alanında uzman bir pazarlama yöneticisi önem arz ediyor. Bu alanda iş imkanı sorunu yaşamak istemeyenlerin iyi bir kariyer adına kendini geliştirmesi önem arz ediyor. Özellikle yurt dışındaki mevcut tekniklere hakim olmak bu alandaki yetkinliğinizi artırabilir.

15. SONOGRAFİ UZMANI

Sağlık sektörünün önemli bir pozisyonudur. Görüntüleme tekniklerinin artması ve yeni teknolojilerin her geçen gün daha fazla tıp sektörüne adapte olmasıyla birlikte sonografi uzmanlarına daha fazla ihtiyaç duyuluyor.

16. VERİTABANI YÖNETİCİSİ

İşletmelerin korumakla yükümlüğü olduğu en kritik konulardan biri veritabanıdır. Türkiye’de bu alandaki iş pozisyonlarını şirketler doldurmakta sorun yaşıyor. Dolayısıyla sektörde önemli kariyer fırsatı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Masa Başı İşler ve Meslekler

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir