4 Bin Lira Maaşla Çalışacak Personel Bulamıyorlar

isci

Türkiye ekonomisine önemli bir katma değer oluşturan Akdeniz Sanayi Sitesi’nde işyeri sahipleri, aylık 3-4 bin liraya kadar maaşla bile işçi bulamamanın sıkıntısını yaşıyor.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Otomotiv, makine, ahşap ve çeşitli imalat sektörlerinde faaliyetlerin gösterildiği toplam 2 bin 500 işletmede halihazırda 16 bine yakın kişi çalışıyor. Ancak son zamanlarda birçok işletme personel arayışına girmesine rağmen personel bulamıyor. Aylık 3-4 bin liraya kadar maaş sunmalarına rağmen personel bulamadıklarını ifade eden Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Öztürk, sanayicilerin şuanda en büyük ihtiyaçlarının personel olduğunu kaydetti.

Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Öztürk, “Son yıllarda sanayicilerimizin en önemli sıkıntılarının başında teknik eleman ihtiyacı geliyor. Bu sorunları çözmek için meslek liselerinin sayısı arttırıldı ama bir türlü bu sorun çözülemiyor. Meslek liselerinde istenilen verimlilik henüz elde edilemedi.İşletmelerle, liseler arasında işbirlikleri yapılıyor. Fabrikaların, küçük esnafların en büyük ihtiyacı bugün teknik personeldir” dedi.

Akdeniz Sanayi Sitesi’ndeki işletmelerin yaptığı iş ve mali yapısına göre çırak, kalfa ve ustalarına maaşlar verdiğini dile getiren Öztürk, “Çırak olarak işe giren kişi devlet tarafından sigortalı ve asgari ücretin üçte biri hesabına yatırılıyor. Bu uygulama iyi oldu. Çırak devlet güvencesi altına girdi. Meslek Liselerinden staja gelenlerde, staj süresince asgari ücretin üçte biri yatırılıyor. Nitelikli bir personel de asgari ücretten, 3-4 bine kadar maaş alabiliyor. Teknik şekilde donanımlı bir usta en düşük memur maaşından fazla maaş alabiliyor. Sanayi koşullar diğer alanla göre biraz ağır. Kendini ispatlamış, ustaların dükkanı önünde müşteri kuyrukları oluşuyor. Kaliteli, uygun fiyatlı ve müşteri odaklı çalışan her ustaya sanayi sitemizle iş imkanı var” ifadelerini kullandı.

İHA
İsa Akar-Memiş Akın
http://www.iha.com.tr/haber-4-bin-tl-maasla-calisacak-eleman-bulamiyorlar-714989/

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık