İşsizdi Şimdi Siparişlere Yetişemiyor!

siparis

Sık sık Türkiye’de girişimcilerin başarı hikayelerine göz atmayı sürdürüyoruz.

Bayburt’ta işsiz olan ve arıcılıkla uğraşan Yaver Develioğlu, uzun bir süre marangozlarda ürettiği arı kovanlarından memnun değildi. Bunun üzerine kendi kovanlarını üretmek için yola koyulan girişimci Yaver Develioğlu, diğer arıcıların da kovanlarını beğenmesi üzerine şimdi siparişlere yetişmemeye başladı.

Ürettiği kovanların daha fazla performans verdiğini ve her kullananın memnun kaldığını belirten girişimci Develioğlu, kısa sürede çevre illerden de yoğun sipariş geldiğini söyledi. Siparişlere yetişememesi üzerine evinin alt katını da atölyeye çevirdi ve eşi – kızıyla daha hızlı üretime başladı.

Gelen taleplere yetişemediği ifade eden Develioğlu, “Baktım ki işler bayağı büyümeye başladı. İster istemez çalışacak adama ihtiyaç oldu. Bayburt’tan eleman istedim, baktım kimse gelmiyor. Bin lira maaş veriyorum, yemesi bana ait, gelmiyorlar. Ben de dedim ki ‘Kalifiye eleman olsun, 2 bin lira, 2 bin 500 lira maaş vereyim’, bu şekilde dahi işçi bulamıyorum.” dedi.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

“GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ”

Develioğlu, işçi bulamayınca kovan üretiminde eşi ve kızından da yoğun destek aldığını belirtti. Ailesi ile birlikte gece gündüz çalıştıklarını, buna rağmen kovanlara gelen talepleri karşılayamadıklarını ifade eden genç girişimci Develioğlu, “Kovanlardan 200’ünü tamamladık, şimdi onları teslim edeceğiz.” dedi. Bir oğlunun asker olduğunu, diğerinin üniversitede okuduğunu anlatan Develioğlu, tatillerde geldiklerinde onların da kendilerine yardım ettiğini kaydetti.

“YÜKSEK İLGİ”

Ürettiği kovanların piyasada bulunan arı kovanlarından çok farklı olduğunu belirten Develioğlu, “Kovanlarımızın uçuş kapağı sekmenli, çivi çakmadan kapatıyorsun, otomatik kapanıyor. Önden elçekli, kovanı tutup rahat alabilmek için. Aynı zamanda üst kapağına kilit sistemi yaptık ki insanlar çivi çakıp, arıyı rahatsız etmesin” dedi.

FABRİKA KURACAK

5, 6 personel bulması durumunda bu işi fabrikaya dönüştürmek istediğini belirten Develioğlu, “Bu işi fabrika sistemine geçirmeyi düşünüyorum. Nasip olur elemanları bulursam, hemen bu sisteme geçeceğim.” ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı – Abdulkadir Nişancı

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık