1. Anasayfa
 2. İşletme

İnternetten Ürün Satmak için Yapmanız Gerekenler

İnternetten Ürün Satmak için Yapmanız Gerekenler
1

İnternetten Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Online satış, günümüzde yenilikçi bir satış türü olarak değer görür. Çünkü online satış yapmak hem zamandan hem de maliyetten tasarrufu mümkün kılar. İnovatif fikirleri bulunan pek çok kişi, ürettikleri ya da tedarik ettikleri ürünleri dijital ortamda müşterileriyle buluşturur. Genellikle bir pazar yeri üzerinden satış yapılsa da şahıs ya da şirketlerin kendi web sitelerini kurması çok daha etkilidir. Oluşturulan web sitesi ile kısa sürede daha fazla müşteriye ulaşım sağlanabilir. Ayrıca web site üzerinden online satış yapmak, marka bilinirliği açısından daha önemlidir. Peki internetten ürün satışı için bilinmesi gerekenler nelerdir? İşte internet satışının başından sonuna kadar uygulanması gereken adımlar!

Online ortamda ürün satışına başlanmadan önce her adımın titizlikle planlanması gerekir. Çünkü uygulanacak adımlar bir zincirin halkası gibi birbirine bağlıdır. Halkalarda kopukluk yaşanması, sürecin olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Bu bağlamda online satış yapmak isteyen kişilerin, birtakım adımları tek tek uygulaması faydalı olacaktır.

 1. İlk önce bir fikriniz olsun. İnternetten ne satacağınıza karar verin.
 2. Ürünleri siz mi üreteceksiniz yoksa tedarik mi edeceksiniz? Üretimleri siz gerçekleştirecekseniz malzeme ve ekipmanları temin etmeli ve üretim sürecini başlatmalısınız. Eğer ürünleri başka bir yerden tedarik edecekseniz
 3. tedarikçi bulmalısınız.
 4. Ürünleriniz hakkında reklam oluşturmanız, daha çok kişiye kısa sürede ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle doğru reklam stratejileri belirlemeli ve ürün / markanızı tanıtma konusunda planlı bir süreç başlatmalısınız.
 5. İnternet üzerinden yapılan satışlar vergiye tabidir. Bu nedenle faturalandırma süreci hakkında yasal çerçevede adım atmalısınız.
 6. Başarı bir kargo süreci müşteri memnuniyetini arttırır. Dolayısıyla başarılı kargo firmalarıyla çalışmalısınız.
 7. Online satış yapmak için planlı bir stok yönetimi gerçekleştirmelisiniz.
 8. Kendi web sitenizi kuracaksanız, marka ismi belirlemeli ve uygun bir alan adı satın almalısınız.
 9. Web sitesi kurulum işlemlerine başlayarak markanızı en iyi şekilde temsil eden web sitenizi kurmalısınız.

Ürün bilgilerini girme, kargo entegrasyonu, ödeme yöntemlerinin entegre edilmesi ve daha pek çok adım sonrasında ürün satışına başlayabilirsiniz.

İnternetten Ne Satılabilir?

Online satış yapmak için ilk adım fikir aşamasıdır. Dijital dünya, fiziksel dünyadan çok daha farklıdır. Bu nedenle online satış noktasında, dijital dünyada ilgi gören ürünlere yönelim gerçekleştirilmelidir. İnternet kullanıcılarının sıklıkla aradıkları ürünler yoğun bir şekilde talep görür. Peki internet üzerinden neler satabilirsiniz.

Giyim ürünleri, kırtasiye ürünleri başta olmak üzere birçok ürün talep gördüğünden, internet üzerinden satılabilecek ürünleri aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Akıllı saatler
 • Bebek kıyafetleri ve hediyeleri
 • Spor ekipmanları ve spor kıyafetleri
 • Telefon aksesuarları
 • Evcil hayvan ürünleri
 • Kişisel bakım ve makyaj ürünleri
 • Çiçek ve hediyelik eşyalar
 • Giyim ürünleri ve aksesuarlar
 • Ev ve dekorasyon ürünleri

Bu ve bunu gibi birçok ürün, internet dünyasında oldukça popülerdir. E-ticaret ve pazar yeri platformlarında genel olarak bu tür ürünlerin satıldığı ve rağbet gördüğü bilinmektedir.

İnternet satışına başlamadan önce hangi ürün satılmak isteniyorsa eğer o ürünle ilgili pazar araştırması yapılmalıdır. Rakipler belirlenmeli, rakiplerin satış stratejisi analiz edilmelidir. Rakiplerin ürünleriyle ilgili aldıkları yorumlar ve ürünlerin eksikleri de titiz bir şekilde ortaya çıkarılmalıdır.

Ürün ve Tedarikçi Nasıl Bulunur?

İnternet satışında atılması gereken bir diğer adım, ürün ve tedarikçi bulma yöntemlerini belirlemektir. Online satış yapmak için satılacak ürün belirlendikten sonra bu ürünün nasıl tedarik edileceği sorusu gündeme gelir. Bu noktada bireysel üretim de yapılabilir. Bu tür durumlarda geniş bir üretim ağı önemli olacaktır.

Büyüme hedefindeki markalar, çoğunlukla üretim sürecinde ekip desteğine ihtiyaç duyar. Bunun yanı sıra satışı gerçekleştirilecek ürünlerin temini de mümkündür. O zaman soru, tedarikçi nasıl bulunur şeklinde evrilecektir. Tedarikçi bulmayı kolaylaştıran çeşitli internet siteleri bulunduğundan, tedarikçi arama işlemleri bu siteler üzerinden yapılabilir.

İlgili ürüne yönelik sektörde adını duyurmuş ve güvenilir tedarikçilerle iş birliği içerisinde olmak bir hayli önemlidir. İşini profesyonel bir şekilde yapan ve ürün tedarik sürecinde sorun çıkarmayacak firmalar, başarıyı öncelemiş olur. İletişim içerisinde olduğunuz tedarikçilerden numune istemeniz, ürün satın alımı sonrasında hayal kırıklığı yaşamanızı engeller.

Online satış yapmak için elinizde kaliteli ürün bulunması gerektiğinden, numune talep ettikten sonra ürünü detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Bunun yanı sıra düşük maliyetle ürün satın alımını gerçekleştirmelisiniz. En iyi tedarikçi ve en iyi iskontoyu bulmak sizin için öncelikli olmalıdır. En iyi tedarikçiyi bulduktan sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

E-Ticaret Satış Süreçleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E-ticaret, yeni nesil bir ürün satış yöntemi olduğundan oldukça efektif çözümler sunar. Artık pek çok marka, e-ticaretin sunduğu avantajlardan yararlanıyor. Bunun yanı sıra ticarete başlayacak pek çok şahsın da e-ticareti seçtiğini söylemek mümkündür. Bu noktada, online satış yapmak ve online satış süreçleri hakkında bilinmesi gereken birçok husus bulunduğunu belirtmek önemlidir.

Ticarete yeni başlayacak kişilerin ilk önce inovatif bir fikir oluşturması gerektiğinden daha önce bahsedilmişti. Bunun yanı sıra ürün ve tedarikçi bulma aşamalarından sonra, doğru alan adı satın alınmalıdır. Ardından e-ticaret alt yapısına sahip bir web site hazırlanmalıdır. E-ticarette başarı için şirket kurulması oldukça önemlidir. Şirket kurma çalışmaları da tamamlandıktan sonra stok yönetimi, sosyal medya platformlarıyla entegrasyon, doğru reklam stratejilerini belirlemek ve daha pek çok adım ile başarılı satışlar gerçekleştirilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Dolar / TL'de Forex Piyasalarında Öngörüler Değişiyor

Başarılı Bir Kargo Süreci için Yapılması Gerekenler

Ürünlerin kargolanması ve müşteriye ulaştırılması, e-ticaret için en önemli konulardan bir tanesidir. Müşteri her zaman satın aldığı ürünün kendisine zamanında, doğru ve sorunsuz ulaştırılmasını ister. Dolayısıyla kargo sürecinde ortaya çıkacak sorunlar, doğrudan marka imajının zedelenmesi anlamına gelir. Bu nedenle başarılı online satış yapmak için doğru kargo şirketleriyle iş birliği içerisinde olunmalıdır. Kısa süreli teslimat yapabilen kargo şirketlerinin hizmet anlayışı müşteriler tarafından takdir görür. Bunun yanı sıra özellikle hassas ürünlerin titizlikle taşınması, marka itibarı açısından da değerlidir. Bu nedenle iş birliği içerisinde olunacak kargo şirketleri çok iyi belirlenmelidir.

Bunun yanı sıra kargo sürecinde müşteriye doğru bilgilendirme yapılması da gereklidir. Siparişin alındığı, kargolama yapıldığı, kargonun durumu gibi hususların müşteriye bildirilmesi; müşteri açısından güven telkin edecektir.

İnternetten Satışta Stok Yönetimi

Online satış yapmak adına önemli olan bir diğer adım stok yönetiminin profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Etkili bir stok yönetimi için dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ürünlerinizin stok miktarları adına bir alt limit belirleyin.
 • Deponuza ilk gelen ürünleri öncelikli olarak satın. Çünkü her üründe bir raf ömrü bulunur.
 • Fiziksel deponuzda da titiz bir çalışma içerisinde olun. Her bir ürünün yeri belli olmalı.
 • Stoksuz kalmamak için tedarikçilerinizle doğru ve sistematik bir iletişim içerisinde bulunun.
 • Stoklarınızı yılbaşı, okul tatiller, bayram gibi dönemlerde çok daha sıkı bir şekilde takip edin.

Belirtilen hususların her biri, etkili bir stok yönetimini mümkün kılacaktır. Stok yönetimi doğru yapıldığında ürünsüz kalmanız olası değildir.

Web Sitesi Üzerinden Satış Yapmak

İnternet üzerinden satış yapmanın pek çok yöntemi vardır. E-ticaret sitesi oluşturup buradan satış yapılabilir. Bunun yanı sıra pazar yerlerinde mağaza açmak bir diğer yöntemdir. Fakat büyümeyi hedefleyen şahıs/şirketler genellikle kendi web sitelerini kurmak ister ki bu en etkili yoldur. Online satış yapmak için kurulan ve e-ticaret alt yapısına sahip web siteleri ile ürün satışı çok daha efektif bir şekilde gerçekleştirilebilir. Eğer bir web sitesi kurmak istiyorsanız öncesinde marka ismi belirlemeli, alan adı satın almalı ve kurulum işlemlerine başlamalısınız.

Marka İsmi Belirleme

Bir marka oluşturmak ve marka adı belirlemek, ürün ve hizmetlerin potansiyel müşterilere efektif bir şekilde tanıtılmasını sağlayacaktır. Sunduğunuz hizmeti en iyi şekilde anlatan marka ismi oluşturmanız, markanın hizmetinizi başarılı bir şekilde temsil etmesi adına önemlidir. Marka ismini belirledikten sonra logo tasarlayabilir, web sitenizde bu logoyu kullanabilirsiniz.

Alan Adı Satın Alma

Alan adı satın almak, web site oluşturmada en önemli aşamalardan bir tanesidir. Markayı tanıtan kısa ve etkili alan adı, ürün satışında çok daha profesyonel hareket edilmesi anlamına gelir. Atakdomain.com, müşterilerinin taleplerini karşılayacak alan adlarına sahiptir. Uluslararası domain tescilinde dikkat çeken bir platform olan Atakdomain.com ile aradığınız alan adına hızlı ve zahmetsiz bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Doğru alan adı, başarılı bir web sitesidir. Bu nedenle alan adınızı titizlikle belirlemeli, online satış yapmak için gerekli adımları başarıyla atmalısınız.

Web Sitesi Kurma

Alan adı belirlendikten sonraki aşama web sitesi kuruluşudur. Web sitesi kurulumunda satıyor olduğunuz ürünlerin ön plana çıkacağı bir tasarım her zaman öncelliklidir. Ayrıca kullanıcı dostu web siteleri, siteyi çok fazla kişinin ziyaret etmesini sağlar. Bu nedenle menü ve ana sayfa kurgusu başarılı bir şekilde yapılmalıdır. Kullanıcı aradığı kategorilere site üzerinde hızlı ve kolay bir şekilde ulaşım sağlamalıdır. Ayrıca tasarımda kullanılacak renkler, markayı en iyi şekilde yansıtmalıdır. Bunların yanı sıra online satış yapmak için web sitenize kargo entegrasyonu gerçekleştirmelisiniz. Müşterilerle başarılı bir iletişim için müşteri hizmetleri desteği de faydalı olacaktır. Web sitenin kurulumu tamamlandıktan sonra ürünleri siteye girebilirsiniz.

Ürünleriniz için kaliteli fotoğraflar çekmeli, fotoğraflarınızla ürününüzü en iyi şekilde yansıtmalısınız. Bunun yanı sıra ürün bilgilerini ve fotoğrafların girişini gerçekleştirmelisiniz. Web sitenizde ürünlerin yer almasından sonra ise satışa başlayabilirsiniz.

Online Satışa Başlama

Online satış yapmak için web sitenizi ve markanızı tanıtmanız bir hayli önemlidir. Bu noktada dijital reklam stratejilerinden yararlanabilirsiniz. Sosyal medyanın aktif bir şekilde kullanılması, marka bilinirliği açısından çok değerlidir. Özellikle kullanıcıların sıklıkla yöneldiği sosyal medya platformlarında marka adına hesap oluşturulabilir.

Sahip olunan hesaplardan yapılan düzenli paylaşımlar, çok daha fazla kullanıcıya ulaşmak anlamına gelir. Bunun yanı sıra marka imajının oluşturulabilmesi için gerekli adımlar atılmalıdır. Müşterilerden gelen dönüşler dikkate alınmalı, şikayetler tespit edilerek şikayetleri giderici çalışmalar gerçekleştirilmelidir. Başarılı online satış yapmak için uygulanabilecek adımlardan bir diğeri de müşterilerle aktif bir iletişim içerisinde olmaktır.

Sosyal medya platformları, aktif bir iletişim konusunda markala pek çok avantaj sunar. Belirtilen adımların her birinin titizlikle uygulanması, etkili ve başarılı online satış yapılmasını sağlar. Markanızı yansıtan alan adına sahip olmak ve doğru web sitesi oluşturmak, e-ticarette büyümek için doğru adımları atmanızı mümkün kılacaktır. Sistematik bir çalışma ile müşteri profilini çeşitlendirebilir, kısa sürede satış oranlarınızı arttırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 5 Ekim 2022

  Merhaba karliisfikirleri,
  Yazınızı çok dikkatli ve merakla okudum özellikle bir nokta dikkatimi çekti, domain satın al. Alan adı satın almak beni uzun bir süredir cezbediyordu. Uzun bir arayış farklı sitelerdeki domain satın alma konusundaki yazıları uzun uzadıya okuma sonrasında sonunda güvenilir ve ucuz bir domain satış sitesi buldum. Gayet kolay ara yüzü ve müşteri memnuniyetiyle gönlümde taht kurdu.
  Teşekkürler karliisfikirleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir