1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Küçük İşletmeler İçin Başarının Anahtarı: Özgünlük

Küçük İşletmeler İçin Başarının Anahtarı: Özgünlük
1

Küçük bir işletme sahibi olmak büyük bir iş. İşletmenizi pazarlamak, müşteri çekmek veya internet sitenizi daha çekici hale getirmek üzerine yüzlerce makale bulabilirsiniz. İşin birçok püf noktası ve incelikleri var ve bir yerden sonra başarıyı yakalayabilmek için yapmanız gerekenlere karar verirken seçenekler arasında boğulabilirsiniz.

Size verebileceğim en iyi tavsiye ise sadece kendiniz olmanız.

Özgün olun. Farklı olun. Kendinize ve kim olduğunuza karşı dürüst olun ve işinizi bunu yansıtacak şekilde inşa edin. Özgünlük siz başarıya veya başarısızlığa götürebilecek bir etmen.

Kar etmeye takıntılı olmayın.

Küçük işletmeleri desteklerim, ben de bir küçük işletme sahibi olduğum için değil. Bu işletmelerle çalışman getirdiği o kişisel hava ve samimiyet hoşuma gidiyor. İşiniz hakkında düşünürken, özellikle işiniz hala bir bebekken, odak noktanızı kazançtan uzağa çevirmeniz gerekiyor. Önceliğiniz iyi bir iş modeli oluşturmak ve müşteriden iyi geri dönüşler almak olmalı. Unutmayın ki insanlar size bir ürün veya servis almaya geliyor, fakat onları geri getiren şey sizinle yaşadıkları tecrübedir.

İş, para için yapılır, bu doğru. Fakat zamana yenik düşmemiş küçük işletmelere baktığımızda hepsinin birinci önceliğinde paranın olmadığını görürüz. Dürüstçe işinizi yapar, müşterinizi mutlu eder ve özgünlüğünüzü korursanız kazanç zaten gelecektir.

Bu durum zaman zaman para kaybedebileceğiniz anlamına gelebilir. Hata yaptığınızda müşterinin parasını iade edin ve işini tekrardan bedavaya yapın. Bu müşterinizi ve yaptığınız işi gerçekten düşündüğünüzü gösterir.

İşinize olan sevginizi yansıtın.

Eğer sadece para için bir şeyi yapıyorsanız bu belli olur. Ve iş dünyasında fazla uzun var olamazsınız. Bir saniye durun ve herhangi bir işletmede satılan bir ürün veya sağlanan servisi düşünün. Gittiğinize pişman olduğunuz o restoranttaki garsonu, bir daha taksi kullanmamaya sizi yemin ettiren taksi şöförünü aklınıza getirin.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Sizi kızdıran şeyi düşünün. Çoğu insan içi bu, işletmenin bize nasıl davrandığı ve bize nasıl hissettirdiğidir. Bazı garsonlar işini gerçekten sevmezler. Bazıları ise müşterilerinin iyi vakit geçirmesi için gereken her şeyi doğru şekilde yaparlar.

Tutku insandan dışarı taşan bir duygudur. Bunu görebilir, hissedebilirsiniz. Tutkulu insanları her zaman ayırt edebilirsiniz. Bir işletme sahibi olarak yaptığınız işi sevmiyorsanız, iş kolunuzu değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Tutkunuzun insanlara yansımasına izin vermelisiniz. Hızlı paranın peşinde olmadığınızı müşterilerinize hissettirmek için onlara biraz daha dikkat ve zaman ayırın. Yaptığınız işin içinde sevgi olsun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Küçük İşletmeler İçin 8 Ücretsiz Yazılım Aracı

Etrafınızı şahsına münhasır kişilerle sarın.

iş

Çalıştırdığınız elemanlar, iş arkadaşlarınız ve hatta kendi arkadaşlarınız bile özgünlüğünüzü etkileyebilir. İkinci el araba satıcılarının nasıl bir algıya batmış olduklarını düşünün. Herkes onları, sizi paranızdan ayırmaya çalışan ve bunu başarmak için her şeyi söyleyebilen insanlar olarak gruplandırırlardı. İnsanlar onlardan tiksinir, onlarla dalga geçer ve onları karikatürize edelerdi.

Etrafınızdaki insanlar modayı takip ederek yaşayan, yeni trendler neyse onları yapan ve prensipleri sürekli değişen insanlarsa, siz de onlara benzersiniz. Bir iş sahibi olarak sözünüz bir senettir. Her ne kadar eski zamanlardaki gibi el sıkışarak i yapmasak da, o zamanların dürüstlüğü ve içtenliğini yansıtmalısınız. Sözünüz geçerli olmalı. Ağzınızdan çıkan her kelime, işin hangi alanında olursa olsun (internet sitesi, geri dönüşler, sözleşmeler, pazarlama vs.) açık ve dürüstçe söylenmiş olmalı.

Kendiniz olmanın diğer iyi bir yanı da size yakın insanları çekmeniz. Çakallık peşinde koşarsanız, çakalları üzerinize toplarsınız. Bu küçük bir işletmenin başına gelmemesi gereken bir talihsizliktir.

Temel değerler belirleyin ve bunlardan ödün vermeyin.

Misyon ve vizyonunuz kim olduğunuz ve neye inandığınızı aktarmak olmalı. Bunlar özenle seçilmiş, kelimelere şairane şekilde yansıtılmış veya içi boş reklam yazılarıyla desteklenmiş olmak zorunda değil. Göze iyi görünmek ve gerçekten iyi olmak iki farklı şeydir. İnsanlar bu farkı idrak edebilecek kadar zekiler.

Bir işletme olarak “kim” olduğunuza karar verin. Nelere inandığınızı, nasıl çalışacağınızı ortaya koyun ve bundan şaşmayın. Olabildiğince açık olun. İletişimlerinizde dürüst ve direkt yaklaşımı tercih edin. Işıklı, yaldızlı, tatlı görünen şeyler müşterileri kendine çeker, ama onları tutamaz. Modalar gelip geçicidir, sizin özünüzde kim olduğunuz ise kalıcı olmalıdır.

İşiniz büyüdükçe kendinizden ve değerlerinizden uzaklaştığınızı hissedeceksiniz. Bu durum gerçekleştiğinde, ki emin olun gerçekleşecek, bir mola alın, iyice düşünün ve rotanızı yeniden tayin edin. Hayatta ve iş dünyasında başarının anahtarı özgün ve farklı olmaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 30 Eylül 2018

    Bu önemli, gerekli ve güzel makale teşekkürü hak ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir