1. Ana Sayfa
  2. Sermayesiz İş Fikirleri

Dükkan Açmak İstiyorum Ama Sermayem (Param) Yok – Sermaye nasıl bulunur

Dükkan Açmak İstiyorum Ama Sermayem (Param) Yok – Sermaye nasıl bulunur
0

Girişimcilerin sıklıkla önemli bir sorunu hale gelen dükkan veya işyeri açmak isteyenlerin Sermaye yani parasının olmaması sorununa bir kaç önemli fikir sunabiliriz. Bu tür konularda tabii ki en önemli şey sermaye ve paradır. Sermaye nasıl bulunur sorusuna yanıtlar…

Öncelikle ne tür dükkan açacağınızı bilmiyorsanız İşyeri – Dükkan Açmak İstiyorum Ne Açayım? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sermaye konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız bunu halletmenin bir kaç yolu var.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

BORÇ ALIN

İlk yol hepimizin de aklına gelen ilk şey olan borç almaktır. Yakınlarınızdan ve dostlarınızdan borç alabilirsiniz. Onlara güven vermek için projenizi de anlatmayı ihmal etmeyin.

KREDİ ÇEKMEYE ÇALIŞIN

İkinci yol ise, kredi almaktır. Akrabalarınız ve dostlarınızdan para bulamadığınız takdirde bankaların yolunu tutabilirsiniz. Bankalar, yeni girişimcilere iş için kredi vermektedirler. Ancak, herhangi bir maaşınız yoksa, veya adınıza kayıtlı bir gayrimenkul yada araç yoksa kredi almak zor olabilir. Siz kredi alamazsanız eğer, üzerine gayrimenkul olan bir akrabanız üzerine kredi almaya çalışın.

GİRİŞİMCİLİK

Bu iki yoldan sermaye-para bulamazsanız eğer, son yol ise biraz uzun. Eğer özellikle gençseniz, KOSGEB‘e başvurmanız gerekecektir. KOSGEB‘e başvurmak için ise projenizi detaylı olarak sunmalı ve bu işin sizin ilk projeniz olduğunu göstermeniz gerekecektir. KOSGEB, herkesin başvurusunu almıyor, bazı bölgelerde GİRİŞİMCİLİK belgesi almanız gerekiyor. Girişimcilik belgesi nasıl alınır sorusuna Parasız İş Kurmak İstiyorum Diyenler İçin İş Fikirleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

HEVESİNİZİ KAYBETMEYİN

Eğer her 3 yoldan da sermaye bulamazsanız hemen hevesinizi kaybetmeyin. İlinizde bulunan Sivil Toplum Kuruluşları’na bir mektup göndererek, yada bizzat bu kuruluşlara giderek derdinizi anlatmaktan çekinmeyin. Örneğin bir kuaför dükkanı açmak isteyen birine yardımcı olacak bir çok STK bulabilirsiniz, bu tür örgütler, niyetinizin iyi olduğunu fark ettiği zaman size bir şekilde borç yada hibe para bulmak için özen göstereceklerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Karlı İş Fikri: Maskot Kiralama
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap