2019’un En İyi 6 Pazarlama Teknikleri

2019’un En İyi 6 Pazarlama Teknikleri hakkında 2022 yılı güncelliğinde detaylı bilgiler rehberimizde yer alıyor.

2019’un En İyi 6 Pazarlama Teknikleri ile benzer konular hakkında bilgi almak için Girişimcilik, Sermayesiz İş Fikirleri kategorimize göz atabilirsiniz.

Pazarlama tüm işletmeler ve markalar için en kritik konular arasında yer almaktadır. Etkileyici pazarlama için işletmeler milyonlarca liralık bütçeler ayırmakta ve bu bütçelerin büyük kısmı doğru yönlendirilmediği için işletmelere değer katmamaktadır. Peki son dönemde ajansların daha fazla yöneldiği etkileyici pazarlama trendleri neler?

1. MİKRO ve NANO ETKİLEYİCİLER

Sosyal medyada çok popüler olan kişiler üzerinden yürütülen pazarlama çalışmaları halen etkisini koruyor. Ancak nispeten 10 bin veya bin takipçisi olan kullanıcılar üzerinden yürütülen pazarlama çalışmalarının ise daha etkili olduğu kanıtlandı.

Örnek olarak, Christiano Ronaldo’nun Instagram hesabından paylaşılan Nike fotoğrafı işletme için güven ve tanınırlılık sağladığı bir gerçek. Ancak Nike fotoğrafını gören kullanıcıların Nike ürünleri satın alma sıklığı ise reklamın bütçesiye karşılaştırıldığında çok düşük. Halbuki bin takipçisi olan Mikro veya Nano etkileyici hesaplar üzerinden yayınlanan bir Nike fotoğrafı, tüm takipçilerde satınalma işlevine daha çok etki ediyor. Üstelik reklam bütçesiyle karşılaştırıldığında çok daha düşük rakamlar ile dönüşüm elde ediliyor.

2. UZUN VADELİ SÜREKLİLİK

Artık pazarlama çalışmaları günlük, haftalık veya aylık bazlarda ele alınmıyor. Birçok pazarlama ajansı, tüm faaliyetleri için ana etkileyici kanallar ile yıllık bazda çalışmalar düzenliyor. Tüm raporlara göre, etkileyici pazarlamada uzun vadeli sürekliliğin sağlanması çok daha büyük avantaj sağlıyor. Özellikle pazarlamada hedef tanınırlılık ve güven hissi sağlamak ise uzun vadeli çalışmalar ele alınmalı. Bu açıdan reklam bütçesi, etkileyici sayısı azaltılarak uzun vadeye yayılmalı.

3. VİDEOLAR

video

Yıllardır internet videoları etkili pazarlama taktikleri arasında yer alıyor. Trend ise ciddi bir yükseliş ile devam ediyor.

İnternet hızının artış göstermesiyle birlikte videolar çok daha popüler. Cisco verilerine göre videoların internetteki veri kullanımı 2022 yılına kadar tüm trafiğin yüzde 71’ine kadar yükselecek.

4. INSTAGRAM

Son birkaç yılın en popüler sosyal medya platformu olan Instagram, neredeyse büyük çaplı tüm pazarlama çalışmalarında en fazla bütçenin ayrıldığı platformdur. Instagram’ın özellikle genç nesiller için kullanışlı ve rahat olmasıyla birlikte pazarlama taktikleri arasında en çok üzerine düşülmesi gereken platformdur.

Instagram Hikayeleri ve IGTV ile birlikte Instagram önümüzdeki yıllarda da en iyi pazarlama aracı olmaya devam edecek.

5. HASGTAG

Tüm sosyal medya platformu Hastag adı verilen etiketleri destekliyor. Bu da tüm pazarlama çalışmaları için çok daha düşük maliyetli bir pazarlama fırsatı sağlıyor.

Instagram, Facebook ve Twitter’da hatta Pinterest’te bile Hastag kullanımı tüm ajanslar tarafından sıklıkla önerilmektedir. Ancak bunu kötüye kullanan markaların güvensizlik yarattığını söylemekte yarar var. Bu nedenle örneğin makine satan bir işletme, makine tanıtımı yaptığı görseller için #love gibi bir etiket kullanmamalıdır. Ancak bu etiketin potansiyeli kullanmamayı göze almayacak yüksek, bu nedenle sabah bir gün ışığı görseliyle “Günaydın” mesajıyla #love etiketi kullanılabilir.

6. VİRAL PAZARLAMA

En iyi pazarlama taktikleri arasında kesinlikle viral pazarlama da yer alıyor. Ancak bu tam anlamıyla başka bir dünya. Bunun için ayrı bir rehberimiz var. Rehbere Viral Pazarlama bağlantısından ulaşabilirsiniz.

2019’un En İyi 6 Pazarlama Teknikleri hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum yapın