1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Düğün Sezonu Başlıyor: Düğün Sektörüne Yönelik En İyi İş Fikirleri

Düğün Sezonu Başlıyor: Düğün Sektörüne Yönelik En İyi İş Fikirleri
0

Türkiye’de yılda 500 binden fazla çift dünya evine giriyor. Bu da devasa boyutlarda bir düğün sektörünü oluşturuyor. Üstelik her yıl düğün sayısı azalırken, düğünlere harcanan para artıyor. Bu nedenle düğün sektörü geleceği parlak iş fikirleri arasında yer almaya devam edebilir.

Türkiye’de düğün sezonu olarak adlandırılan dönem ise Mayıs – Ekim ayları arası. Bu tarihlerde birçok düğüne yönelik iş fikrinde tam kapasite kullanımı gerçekleşiyor. Böylelikle düğün sezonuna yönelik iş fikrini hayata geçirmek istiyorsanız, bu dönemlerde mutlaka tam kapasite faaliyet göstermeniz gerekir.

Düğün sektöründe küçük – orta ve büyük sermaye ihtiyaçlı birçok iş fikri bulunuyor. Hangi iş fikrine yönelmeniz gerektiğini sermayeniz, iş için harcayabileceğiniz boş vakit, deneyimleriniz ile belirleyebilirsiniz. Sizler için düğün sektöründe cazip hale gelen iş fikirlerini inceledik:

1. EVLİLİK – DÜĞÜN PLANLAYICISI

düğün planlama

Bu iş fikri henüz Türkiye’de tam olarak istenilen kapasiteye ulaşmamıştır. Ancak genellikle çalışan çiftlerin harika bir düğün organizasyonu yapmak için Avrupa ve ABD’de yoğun olarak ihtiyaç duyduğu bir hizmettir. Türkiye’de de İstanbul, İzmir, Muğla ve Antalya’da birçok evlilik – düğün planlayıcısı ve organizatörü bulunmaktadır. Bu insanlar profesyonel olarak bir düğün ve evlilik için gerekli her konuda destek sağlamaktadır.

Evlenecek çiftlerin enerjisini tüketen ve onları büyük bir stres altına atan tüm konuları halleden bu profesyoneller, söz, nişan, kına ve düğün gibi etkinlikleri düzenlemek dışında kuaför, giyim, resmi veya dini nikah, davetlilere yönelik tüm ihtiyaçlar için hizmet sağlamaktadır.

Üstelik evlilik – düğün planlayıcısı sektöründe işe koyulmak için gerekli sermaye yok denecek kadar azdır. Aldığınız her iş için parayı çoğu zaman peşin alırsınız. Ancak eğer güven sorunu oluşuyorsa bu kapsamda ilk işleriniz için referans almak için tüm parayı iş sonu almanız gerekebilir.

2. DÜĞÜN YEMEĞİ – CATERING

düğün yemek

Düğün, nişan, söz veya çeşitli etkinlikler için konuklara servis edilecek yemek ve içeceklere yönelik bir iş başlatabilirsiniz. Standart bir yemek firması kurmak büyük balinaların bulunduğu bir sektöre girmeniz anlamını taşır. Bu nedenle ilk olarak daha küçük bir kategoride hizmet vermeye başlamak sizi daha sağlam temellere ulaştıracaktır. Bu nedenle bir düğün sezonunda düğün catering işine girerek, önemli bir yemek firmasını kurmak üzere harekete geçebilirsiniz.

Eğer yalnızca düğünlere yönelik hizmet vermek istiyorsanız, bu işi yarı zamanlı olarak bile yapabilirsiniz.

3. DÜĞÜN PASTASI

düğün pastası

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Özellikle düşük sermayesi bulunan ve evde iş arayanlar için harika bir iş fikrimiz var. Artık insanlar klasik olarak birbirine benzer düğün pastalarından çok sıkıldı ve farklı fikirler arıyor. Bu nedenle eğer çok şık tasarımlara sahip düğün pastaları yapabilecekseniz, hemen bir Instagram hesabı açarak bu pastaları listelemeye başlayın. İlk etapta küçük bütçeler ile reklam vererek düğün yapacakları hedefleyin, birkaç referans edindikten sonra eşsiz bir müşteri kitlesi elde edebilirsiniz.

4. DÜĞÜN BLOGU – DERGİSİ

düğün dergi

Eğer daha önce düğün yaptıysanız ya da düğün yapacak bir genç kız ile tanıştıysanız, düğüne yakın birkaç ay boyunca düğün bloglarında, dergilerinde kaybolduğunu fark edebilirsiniz. Bu kapsamda her yıl yarım milyona yakın düğünün yapıldığı Türkiye’de bir düğün blogu veya dergisine yönelik bir iş fikrini hayata geçirebilirsiniz. Elbette bir dergi açmak daha maliyetli ve geniş bir kurumsal kimlik gerekiyor. Ancak bir düğün blogu açmak için neredeyse hiç sermayeye ihtiyacınız yok. Ek bilgiler için: Blog Açmak  ve Reklam Siteleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  2023 için En İyi Yeni İş Fikirleri ve Sektörleri

5. DÜĞÜN SALONU

düğün salonu

Muhtemelen düğün sektöründe en çok para kazandıran iş düğün salonlarıdır. Ancak bir düğün salonu açmak için yüksek sermayeye ihtiyaç duyulmaktadır. Üstelik düğün salonları tam zamanlı bir iştir ve profesyonel bir yönetime ihtiyaç duyarlar. Bu konuda harika bir rehberimiz var. Rehbere ulaşmak için: Düğün Salonu Açmak

6. DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

düğün fotoğraf

Son yıllarda fotoğrafçıların ana gelir kaynaklarından biri dış çekim ve salon çekim düğün fotoğrafçılığı. Üstelik bu sektörde isim yapmış birçok freelancer ise düğün başına 10 bin liraya kadar para kazanabiliyor. Ancak her halükarda bu işi severek ve insanların tüm ihtiyaçlarını karşılayarak yapabilmeniz gerekiyor. Bu birçoklarına göre yıpratıcı düzeyde olabilir.

Eğer fotoğrafçılık konusunda yetenekleriniz varsa veya kendinizi geliştirebileceğinize inanıyorsanız, profesyonel bir fotoğraf makinesi ile birlikte bu işe rahatlıkla başlayabilirsiniz. İlk işlerinizi almak için düğün salonlarına ve fotoğrafçılara komisyon karşılığı iş teklif edebilirsiniz. Böylelikle ilk referanslarınızı almak üzere şans elde edersiniz. Eğer bu yoldan iş bulamadıysanız, mutlak suretle sosyal medyaya yönelmek zorundasınız.

7. DANS KURSLARI

düğün dans

Türkiye’de yılın 365 günü açık olan dans kursları, genellikle sadece bir dönem tüm kapasite ile çalışır. Evet, tahmin ettiğiniz üzere düğün sezonlarında bu kurslar inanılmaz bir şekilde talep alıyor. Bunun en büyük nedeni ise elbette düğün danslarıdır. Bu doğrultuda düğün sezonunda en karlı iş fikirlerinden biri de dans kurslarıdır.

Bir dans stüdyosu açmak orta maliyetli bir iş fikridir. Ancak daha düşük sermayeler ile de orta profesyonel bir işletme açılabilir. Ek olarak, direkt olarak kişilere kendi evinde dans öğreten eğitmenler de bulunuyor. Yani işletme açmak yerine yarı zamanlı olarak bu şekilde de çalışabilirsiniz. Ancak elbette iş almak için referanslara ihtiyaç duyacaksınız. Bunun için ilk olarak etrafınızda evlenmek isteyen çiftlere destek verebilirsiniz. Tabii ilk olarak düğün dansları konusuna hakim olmanız gerekecek.

8. DÜĞÜN ÇİÇEKÇİSİ

düğün çiçek

Bir düğün için çiçekler vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Üstelik bu düğün çiçekleri çoğu zaman benzer ürünlere göre 3-4 kat daha pahalı olarak satılmaktadır. Bu nedenle düğün sezonlarına yönelik bir düğün çiçekçisi hizmeti verebilirsiniz.

Türkiye’de henüz sadece düğünlere yönelik çiçek hizmeti sağlayan bir işletme bulunmuyor. Genellikle genel çiçekçiler bu konuda destek sağlıyor. Ancak kendi alanının en iyisi olan bir işletme elbette daha fazla talep görecektir. Bu kapsamda rakipsiz bu iş fikrini sizlere mutlaka öneriyoruz.

9. KİRALIK DÜĞÜN ARACI

düğün araç

İnsanlar düğün aracının bir klasik veya limuzin olmasından hoşlanıyor. Bu doğrultuda limuzin veya klasik bir/birkaç araç portföyü oluşturabilir ve bunları düğünlere özel şoförlü/şoförsüz kiralayabilirsiniz. Eğer limuzin veya klasik bir araç satın alacak sermayeniz yoksa, bu araçları kiralayan şirketlerden 3-4 aylık uzun vadeli bir kiralama yapabilir ve bunu düğünlere özel saatlik kiralayabilirsiniz. Her durumda 3-4 ay kiraladığınız aracı, saatlik olarak kiralamak size para kazandıracaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir