1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Değişik & Zekice 23 İş Fikirleri

Değişik & Zekice 23 İş Fikirleri
4

Sizler için dünyadan değişik ve zekice olarak adlandırılabilecek kar potansiyeli yüksek 23 iş fikrini inceledik.

Türkiye’den ve dünyadan değişik ve zekice olarak adlandırılabilecek birçok iş fikri ile girişimciler ve yatırımcılar iş dünyasına bir – sıfır önde başlıyor. Siz de yaratıcılığınızı konuşturarak değişik veya zekice düşünülmüş bir iş fikri aracılığıyla daha az sermaye ile daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken en önemli konu, henüz bu iş fikirlerine uygun bir zemin ülkemizde veya iş fikrini yürüteceğiniz lokasyonda olmayabilir. Bu nedenle bu tür iş fikirlerine yönelik incelemelerinizi, Karlı İş Fikirleri‘nde bulunan binlerce iş fikrine göre farklı bir şekilde ele almanız gerekiyor.

Zekice düşünülmüş bu değişik iş fikirlerini hayata geçirmeyi planlıyorsanız eğer mutlak suretle tüm sermayenizi kullanmanızı önermiyoruz. Bu tür iş fikirleri için tüm sermayenizin yüzde 20’sin den fazlasını kullanmayın. Aksi durumda yeterli potansiyeli bulunmayan iş fikirleri ile hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu tür iş fikirleri deneme ya da işi geliştirme amacıyla kullanılmalıdır. Özellikle zaten nakit akışına sahip girişimciler için önerilmektedir.

1. MOBİL KUAFÖR

kuaför

Herkesin saçlarına ve tırnaklarına bakım yapmak için kuaföre gidecek vakti yok veya çeşitli sebepler ile dışarı çıkamıyor olabilir. Peki o halde kuaförlük hizmetini neden onların evine götürmüyorsunuz? Evet, halihazırda bunu yapan çok sayıda işletme var, ancak bu genellikle yüksek maliyetli olması nedeniyle üst gelir grubu tarafından kullanılıyor. Bu işi daha makul seviyelerdeki maliyetlere düşürerek, yeni bir iş fikrinin öncüsü olabilirsiniz.

2. EVDE PC BAKIMI

pc bakım

Birçok insan laptop yada masaüstü bilgisayarlarını yıllarca kullanıyor. Ancak birçoğu 1-2 yıl sonrasında bilgisayarlarının aşırı yavaşlamasından ve sık sık sorun vermesinden şikayetçi. Ancak vakit bulamadıkları ve uğraşmak istemedikleri için bir pc bakım merkezine gitmekten imtina ediyorlar. Bu durumda evde bilgisayar bakımı hizmeti vermek mantıklı olabilir. Yapacağınız şey bir ofis açmak değildir, eğer bu konuda yeterli bilgi sahibiyseniz hemen bugün bile yerel bazdaki tüm reklam kanallarını kullanarak iş almaya başlayabilirsiniz. Evet birçok ekipmana ihtiyacınız olacak.

3. PAYLAŞIMLI OFİS

paylaşımlı ofis

İnsanların ofislere ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Ancak her girişimcinin veya ofis ihtiyacı olan bireyin yeni bir ofis açacak mali gücü olmayabilir, uğraşmak istemeyebilir veya aylık masrafları yüklenmek istemiyor olabilir. Bu nedenle son dönemde batı ülkelerinde ve Türkiye’nin büyük illerindeki paylaşımlı ofis alanlarının kurulması kesinlikle karlı ve zekice düşünülmüş değişik bir iş fikri olarak dikkat çekiyor. Henüz ülkemizde bile tam anlamıyla paylaşımlı ofisler kurulmuş değil, mutlaka ele almanız gereken iş fikirleri arasında yer alıyor.

İNCELEYİN: 2023 için En İyi Yeni İş Fikirleri ve Sektörleri

4. KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ ORGANİK ÇAY

çay

2007 yılında girişimci J. Brian Pfeiffer tarafından kurulan online iş, çay içenlerin kendi organik çaylarını diledikleri gibi hazırlamalarına yardımcı oluyor. 40 – 50 farklı tadı seçme fırsatı sağlayan online platforma giren müşteriler diledikleri tadları seçerek kendi organik çaylarını hazırlayabiliyor. Ardından çay özel olarak paketlenerek müşteriye kargolanıyor. Değişik bir iş fikri arayanlar için zekice düşünülmüş bir alternatif olabilir.

5. OYUN KOÇLUĞU

espor

Dünyada son dönemde e-Spor’un ciddi bir ilerleme kaydetmesiyle birlikte oyun takımları yer edinmeye başladı. Birçok spor dalına göre çok daha fazla ilgi çeken e-Spor’un ilerlemesiyle birlikte oyun koçlarına ihtiyaç duyulmaya başlandı. Dünyada bu unvana sahip on binlerce profesyonel bulunurken, Türkiye’de ise bu konuda profesyonelleşen çok az insan var. Eğer son dönemde para kazandıran oyunlardan birinde veya birkaçında profesyonel bir düzeydeyseniz kendi takımınızı bile kurarak kısa sürede uluslararası turnuvalarda bile yer edinme şansınız var. Elbette bir takım kurmak ilk etapta kolay olmayabilir, ancak uzmanlaştığınız oyunlar için elbette bu konuda adım atmak isteyen oyuncular bulacaksınız.

6. GÜVENLİ BEBEK ISITICI

bebek ısıtıcı

Özellikle soğuk iklimlerdeki kırsal bölgelerde bebekler sıklıkla soğuk aldıkları için hastalanmakta hatta hayatını kaybetmektedir. ABD San Francisco merkezli bir şirket ise güvenli bir bebek ısıtıcı üretmek için kolları sıvadı. Ürünün özellikle batı ülkelerinde de çiftlerin ilk dönemlerde dışarı güvenle çıkabilmesini sağlayacak.

7. SİVRİSİNEKLERE KARŞI BİLEKLİK

bileklik

Herkes iyi kötü bir bileklik kullanmak ister. Peki kullandığınız bilekliğin özellikle yaz aylarında sizi kabusa sürükleyen sivrisineklerden de korumasını ister misiniz? Evet, böyle bir ürün piyasaya sürüldü bile ve satış rakamları kesinlikle iyi durumda.

Türkiye’de de birçok bölge sivrisinekler nedeniyle özellikle tatilcilerin korkulu rüyası arasında yer alıyor. Sadece yaz aylarında bile binlerce satış rakamına ulaşabilecek harika bir ürün.

8. SİGARAYI BIRAKTIRMA

sigara bırakma

Türkiye, erkeklerde tütün kaynaklı ölümlerde Kuzey Kore’den sonra dünya ikincisi. Bu da ülkede sigara tüketiminin ne düzeyde olduğu konusunda en önemli istatistik. Bu kapsamda ülkemizde sigarayı bıraktırmak üzere devlet programları düzenleniyor. Hastaneler bu konuda sigara bağımlılarına genellikle ücretsiz destek veriyor. Ancak birçok ücretli programa da çok yoğun başvurular var. Sigarayı bıraktırmaya yönelik iş fikirleri Türkiye’de çok önemli bir sektör olarak dikkat çekiyor.

Bu iş fikrine yatırım yapmayı planlıyorsanız, dünyadaki gelişmeleri takip etmeniz ve değişik zekice fikirlere odaklanmanız yeterli olacak. Özellikle Avrupa’da sadece terapi bazlı birçok fikir var ve kesinlikle ilgi çekiyor.

9. DÜĞÜN & NİŞAN MALZEMELERİ PAKETİ

düğün

Türkiye’de geleneksel olarak düğün ve nişan malzemeleri genellikle çifter tarafından günler hatta haftalarca zaman alan yoğun bir süreç. Ancak son dönemde bazı esnaflar girişimciliğini konuşturaran düğün & nişan paketleri oluşturmaya başladı. Pakette, çiftlerin düğün ve nişanda ihtiyaç duyduğu hemen hemen her şey bulunuyor ve son dönemde ciddi bir satışa sahip.

10. TEKNE KİRALAMA

tekne

Yıllardır dünyada var olan bir iş fikri olmasına rağmen, Türkiye’de henüz istenilen bir seviyeye ulaşmayan bir iş fikri.

İnsanlar genellikle tatil dönemlerinde, 1-2 günlük tekne ile gezinti yapmak isterler, ancak elbette herkesin tekne satın alacak imkanı yok. Bu durumda araç kiralar gibi tekne kiralama işine girebilirsiniz. Elbette bir tekne satın alabilmeniz gerekiyor. Ortalama sermaye ihtiyacı 300 bin liranın üzerinde olacak.

11. KURYE HİZMETİ

kurye

Değişik ve zekice düşünülmüş bir iş fikri arıyorsanız bu iş tam size göre olabilir, gün geçtikçe potansiyeli artıyor.

Son dönemde eve servis olayında Türkiye tam anlamıyla çağ atladı. Küçük marketlerden, büyük restoranlara kadar birçok iş yeri eve kurye ile teslimat yapıyor. Ancak bu iş yerleri her an aynı düzeyde kurye ihtiyacı olmuyor. Mesela bazı işletmeler ayın 3-4 günü yoğun olurken, bazıları sadece hafta sonu yoğun olabiliyor. Bu nedenle iş yerleri sürekli olarak çok sayıda kurye istihdam etmek yerine, kurye hizmeti sağlayan firmalar ile çalışıyor.

İş yeri, kurye firmasını arıyor ve hemen 1 kurye kendisi için çalışmaya başlıyor. İş yoğunluğu azaldığı anda da kurye işletmesine geri dönüyor.  Bu sayede büyük bir maliyet avantajı elde ediliyor.

Çok zekice düşünülmüş bir iş fikri ve özellikle büyük şehirlerde çok yüksek potansiyel içeriyor. Ortalama 10-20 kurye istihdam edebilirseniz, hemen iş bulabilirsiniz.

12. ORGANİK GÜZELLİK ÜRÜNLERİ

makyaj

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de güzellik sektörü inanılmaz bir pazar. Ancak birçok tüketici artık çeşitli kimyasal içerikli ürünlerden sıkılarak organik ürünlere yönelmeye başladı. Son dönemde bu konuda birçok şirket de işe koyulmaya başlandı.

Her yaş grubu için organik ürünlere yoğun ilgi var. Kısa ve uzun vadeli olarak zekice düşünülmüş bu iş fikrini mutlaka öneriyoruz. Eğer üretim bazlı çalışacak sermayeye sahip değilseniz, işin perakende düzeyinde yer almak da mantıklı olabilir.

13. VİDEO DÜZENLEME

video-çekmek

Youtube’nin inanılmaz bir pazara dönüşmesiyle birlikte son dönemin en trend işlerinden biri video düzenleme. Çeşitli uzmanlık gerektiren programlar aracılığıyla yapılan video düzenleme çalışması için ilk etapta teknik olarak uzmanlık seviyesine ulaşmanız gerekir.

İş bulmak ise çok kolay olacak, sadece Youtube’de yükselmeye çalışan Youtuber’lara ulaşmanız yeterli olacak. Youtuber’lara ulaşmak için ise sosyal medyayı kullanacaksınız. Elbette ilk etapta referanslarınızı kendi sosyal medya hesaplarınızdan yayınlamayı unutmayın.

14. UYGULAMA GELİŞTİRME

uygulama

Eğer inanılmaz ve trend bir pazar arıyorsanız, uygulama sektörünü öneriyoruz. Ancak bu rehberin adından da anlaşıldığı üzere, artık uygulama hazırlamak tek para kazandırmıyor. Zekice düşünülmüş değişik fikirlere ihtiyacınız olacak. Hangi konuda bir açığı kapatabileceğinizi düşünerek yola koyulmanız gerekiyor. Ayrıca inceleyin: Başarılı Bir Mobil Uygulama İçin 5 Önemli Adım

15. FOTOĞRAFÇILIK

fotoğrafçı

Fotoğraf çekmek milyonlarca insan için en güzel hobiler arasında yer alıyor. Ancak bazı insanlar bu işi hobi dışında bir de para kazanmak amacıyla gerçekleştirmekte. Kaliteli, dikkat çekici ve eşsiz fotoğraf çekmek ise ilk etapta yetenektir, ancak belirli bazı eğitimler sonrasında sıfırdan da çok iyi bir fotoğrafçıya dönüşebilirsiniz. Türkiye’nin büyük şehirlerinin tamamında ve birçok küçük şehirde fotoğraf kursları bulunmaktadır. Kendinizi geliştirebileceğiniz gibi bir kursa da katılarak daha hızlı adım atabilirsiniz. Ayrıca inceleyin: Fotoğraf Çekerek Ayda 9 Bin Lira Para Kazanmak Mümkün!

16. MASAJ KOLTUĞU

ticari masaj koltuğu

Hiç uğraşmadan harika bir para kazanma yolu olarak masaj koltukları son dönemin en popüler iş fikirleri arasında yer alıyor. Üstelik masaj koltuğu işine girmek için çok ciddi sermayeye ihtiyacınız yok. Profesyonel düzeyde bir masaj koltuğu 9 bin liradan uyguna satılıyor ve ortalama bir noktada bu masaj koltuğu aylık 4-5 bin liraya kadar gelir sağlayabiliyor.

Eğer AVM gibi bir noktada bir alan kiralama şansı elde edebilirseniz, masaj koltuğu işine kesinlikle göz atmanızı öneriyoruz. Ayrıca İnceleyin: 9 Bin Liraya Harika İş Fikri!

17. KUPA BASKISI

kupa

Son dönemde insanların kahveye olan yoğun ilgisi üzerine tüm iş fikirleri önemli düzeyde potansiyeller içeriyor. Bu sektöre girmek için ise en düşük ve zekice iş fikirleri arasında ise kupa bardak baskısı yer alıyor. Çünkü hemen hemen kahveyi seven her insan artık sürekli olarak hoşlarına giden baskılara sahip kupalardan bir veya birkaç tane satın alıyor. Bu kupa bardak baskıları artık kişiye özel olarak da rahatlıkla üretilebiliyor. Ortalama bir kişisel kupa bardak baskısını 4 liraya üretirken, 50 lira civarında satabilmek mümkün. Nasıl başlayacağınızı öğrenmek için 4 Bin Lira İle Harika İş Fikri rehberimize göz atmanızı öneririz.

18. MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ

reishi mantarı

Zekice ve karlı bir iş fikri arıyorsanız, tarımsal olarak da ilerlemeyi planlayabilirsiniz. Özellikle son dönemde dünyanın birçok noktasında farklı ve harika kazanç sağlayan mantar çeşitleri var. Bu mantar çeşitlerine yönelik bir araştırma yaparak kısa dönemde ciddi gelir elde etmek mümkün. Üstelik mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin onlarca dönüm araziye ihtiyacı yok. Bazı mantarları birkaç yüz metrekare alanda bile ticari olarak yetiştirebilir ve gelir elde edebilirsiniz.

Mantar yetiştiriciliği elbette ayrıntılı bir konudur, rehbere erişmek için: Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

19. DÜNYA TRENDLERİ

trafik

Konu iş fikirleri olduğu zaman dünyadaki trendleri takip etmek büyük önem arz ediyor. Son dönemde girişimciliğini ön plana çıkartmayı başaran birçok insan önemli işlere imza atarak büyük paralar kazanmayı başardı. Dünyada son dönemde öne çıkan zekice düşünülmüş benzersiz iş fikirlerini de incelemeye devam ediyoruz. Bunlara göz atmak için: Dünyanın Dört Bir Yanından 8 Benzersiz İş Fikri

20.  MASKOT KİRALAMA

maskot

Son dönemin en çok para kazandıran düşük sermayeli iş fikirleri arasında yer alıyor. Maskot kiralama hizmeti sağlayarak yılın tamamında düşük sermayeli olarak ciddi kazançlar elde etmeniz mümkün. Özellikle çocuk doğum günlerine yönelik çalışmalarda bile potansiyel çok yüksek. Konu ile ilgili ayrıntılı rehbere Maskot Kiralama bağlantısından ulaşabilirsiniz.

21. SİYAH NOKTA TEMİZLEME

siyah nokta

Özellikle genç yaştaki insanların son yıllardaki en büyük dertlerinden biri de siyah noktalar. Bu siyah noktalara yönelik iş fikirlerinin tamamında satınalma gücünün yükselişine paralel olarak yükselişler var. Cilt bakım sektörünün kendisi çok karlı bir sektör olarak dikkat çekerken, niş ürünlerdeki karlılık çok daha üst düzeyde. Bu doğrultuda siyah nokta temizleme ürünlerine yönelik bir iş fikrini hayata geçirebilirsiniz.

Elbette bu iş fikrinde üretim odaklı çalışabilmek için yüksek sermayeye ihtiyacınız olabilir. Daha düşük sermayeye sahipseniz, yurt dışında başarılı birkaç ürünü Türkiye’ye getirmeye çalışabilirsiniz.

22. ATHLEISURE

athleisure

Türkçe bir karşılığı olmayan bir kelime olmasına rağmen dünyada tam olarak yepyeni bir moda akımı. 2014 yılından itibaren hayatımıza giren Athleisure modası, genel olarak fitnesste – sporda kullanılan giyim ürünlerinin gündelik hayatta kullanılabilecek şekilde dönüştürülmesiyle ortaya çıkan ürünlere yönelik akımdır.

Yeni nesil arasında yoğun bir şekilde popüler olan Athleisure modasına yönelik bir iş fikrini hayata geçirmek kesinlikle zekice olabilir. Şu anda ülkemizde bu modaya uygun çok az sayıda üretim yapan firma bulunuyor.

23. DURUŞ DÜZELTİCİ ÜRÜNLER

duruş düzeltici

Bilgisayar ve cep telefonlarının hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte çağımızın en önemli hastalıklarından biri de duruş bozukluğu olmaya başladı. Genç nesil arasında önemli bir güven kaybına da neden olan duruş bozukluğuna yönelik Avrupa ve ABD kaynaklı birçok ürün hayatımıza girmeye başladı. Çok yüksek kar marjları ile satışa sunulan bu ürünler (genellikle korse) aynı zamanda internette en çok satılan sağlık ürünleri arasında yer alıyor. Bu ürünlere yönelik zekice bir iş fikrini hayata geçirmek kesinlikle önerilerimiz arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Patlayacak İş Fikirleri

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

  1. 11 Şubat 2019

    Lüks yat lüks otomobil alım satım işi yapmak için yerli yabancı ortaklar arıyorum 0546 203 44 90 (mesaj yazın)

  2. Ahşap kupa baskısı harika aslında iyi bir fikir oldu teşekkür ederim. Yakın zamanda başlayacağım bakalım

  3. Paylaşım için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir