1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Fotoğraf Çekerek Ayda 9 Bin Lira Para Kazanmak Mümkün!

Fotoğraf Çekerek Ayda 9 Bin Lira Para Kazanmak Mümkün!
3

En güzel hobilerden biri olan fotoğrafçılık sayesinde para kazanabilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafları diğer kullanıcılar ve işletmeler için lisanslayarak para kazanabilirsiniz. Fotoğraf çekerek para kazanmak bugün dünyanın her yerindeki fotoğrafçılar için eşsiz bir yöntemdir.

Sadece fotoğraf çekerek aylık 9 bin liraya kadar para kazanan birçok amatör fotoğrafçı bile bulunuyor. Ancak bu fotoğrafçıların adı amatör, kendileri profesyonel fotoğrafçılardan çok daha iyi fotoğraflar çekmek konusunda kesinlikle eşsiz.

Fotoğraf çekmek milyonlarca insan için en güzel hobiler arasında yer alıyor. Ancak bazı insanlar bu işi hobi dışında bir de para kazanmak amacıyla gerçekleştirmekte. Kaliteli, dikkat çekici ve eşsiz fotoğraf çekmek ise ilk etapta yetenektir, ancak belirli bazı eğitimler sonrasında sıfırdan da çok iyi bir fotoğrafçıya dönüşebilirsiniz. Türkiye’nin büyük şehirlerinin tamamında ve birçok küçük şehirde fotoğraf kursları bulunmaktadır. Kendinizi geliştirebileceğiniz gibi bir kursa da katılarak daha hızlı adım atabilirsiniz.

Sosyal medyanın ortaya çıkması sonrasında fotoğrafçılara daha fazla ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Sadece güzel bir profil fotoğrafı için bile insanlar yüzlerce lira para ödemektedir. Sosyal medya aynı zamanda işletmeler için de önemli bir gelir kapısı oldu. Sosyal medyada işletmelerin var olması ise genellikle fotoğraflar ile mümkün oluyor. Bu nedenle sosyal medyada var olmak isteyen her işletme fotoğrafçı istihdamları gerçekleştirmeye başladı. Eğer yetenekli bir fotoğrafçı olabilirseniz, aylık 9 bin lira dışında hayal edemeyeceğiniz kadar para kazanabilirsiniz.

1- MÜŞTERİLERE HİZMET SAĞLAYIN

fotoğraf

Fotoğraf çekmek tüm konuların dışında biraz da yetenek işidir. Ancak belirli bir alanda kendinizi geliştirerek sektörde daha fazla aranan bir insan olabilirsiniz. Dünyada en çok para kazandıran fotoğraf türleri, anne, doğum, bebek, aile portreleri, spor, düğün, nişan, reklamlar için, gayrimenkul satışları için olarak gösterilebilir.

Portre gibi fotoğraflar için stüdyoya ihtiyaç duyabilirsiniz, ancak diğer fotoğraflar için genellikle farklı mekanlar veya dış mekan kullanılmaktadır. Dış mekan fotoğrafçılığı daha fazla para kazandırmaktadır, ortalama olarak 1 saatlik dış mekan fotoğrafçılığı hizmeti 500 liradan başlamaktadır. Bazı özel müşteriler için bu rakam katlanıyor.

Bu fotoğrafçılık türünde genellikle doğrudan müşterilere hizmet sağlarsınız ve emin olun müşteriler sizden memnun kalırsa eğer reklama ihtiyacınız olmadan çok hızlı yayılmaya başlarsınız ve hiç ummadığınız anda telefonlarınız çalmaya başlar. Kartvizit bastırın ve müşterilerinize, ulaşabildiğiniz herkese verin.

2- STOK FOTOĞRAFÇILIK KULLANIN

stok-fotoğraf

Özellikle ‘yüksek kaliteli’ fotoğraflar çekebilen veya arşivi bulunan fotoğrafçılar için ciddi bir gelir kaynağı stok fotoğrafçılığıdır. Türkçe de hizmet veren birçok stok fotoğraf platformu bulunuyor. Fotoğraflarınızı bu platformlara yükleyin ve satışlardan para kazanın. Ortalama olarak fotoğraf satış başına 1 ila 10 dolar arası gelir elde edersiniz. Üstelik aynı fotoğrafı binlerce kez bile satmak mümkün.

Stok fotoğrafçılığına ilgi duyuyorsanız bu konuda harika bir rehberimiz var. Rehbere En İyi 4 Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi bağlantısından ulaşabilirsiniz.

3- FOTOĞRAF YARIŞMALARINA KATILIN

fotoğraf yarışma

Dünyanın birçok ülkesinde her gün onlarca fotoğraf yarışması düzenleniyor. Kendini geliştirmek isteyen fotoğrafçılar bu tür yarışmalar aracılığıyla hem farklı pencereleri kullanıyor hem de para kazanma fırsatı elde ediyor. Türkiye’de fotoğraf yarışmaları henüz istenilen düzeyde değil ancak zaman zaman bu tür yarışmaların yapıldığını belirtmek mümkün. Bu konuda en çok faydalanabileceğiniz kaynak ise tfsfonayliyarismalar.org.

4- SOSYAL MEDYAYI KULLANIN

sosyal-medya

Çektiği fotoğrafları sadece sosyal medya hesaplarından paylaşarak, milyonlarca takipçi elde eden birçok fotoğrafçı var. Temelde para kazanmıyor gibi görünseler bile aslında viral yollardan çok ciddi gelirler elde eden fotoğrafçılar var.

Fotoğrafçılar için en çok kullanılan platform ise Instagram’dır.. Hemen bir Instagram hesabı açarak, ilgi çekici fotoğraflarınızı doğru etiketler ile paylaşın. İlk etapta arkadaşlarınızı, çevrenizi sayfanıza çekmeyi ihmal etmeyin.

5- DERGİ ve GAZETELER İÇİN ÇALIŞIN

dergi

Yerel veya ulusal bazda yayın yapan dergi ve gazetelere başvurun ve olası freelance çalışma fırsatları hakkında bilgi alın. Kesinlikle istikrarlı bir iş olmayacak, ama ek gelir elde etmek için harika bir yol.

İş alma şansınızı artırmak için güçlü bir portföy oluşturduğunuzdan emin olun! Bu süreçten sonra dergi ve gazetelere bir mail atarak portföyünüzü kendilerine ulaştırın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dolar Kazanmak

6- DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

düğün

Bu konuyu ayrı bir kategoride değerlendirmek istiyoruz. Türkiye’de insanlar düğün, nişan, kına gibi törenlere çok önem göstermektedir. Türkiye’de her yıl yaklaşık 600 bin evlilik yapılıyor. Bu evliliklerin nişan, kına ve düğün süreçlerinin her birinde bir fotoğrafçıya ihtiyaç duyuluyor ve en düşük maliyetli düğünde bile tüm bu süreçte fotoğrafçılara ortalama 2-3 bin lira ödeme yapılıyor.

Düğün fotoğrafçılığı diğer fotoğrafçılık türlerine göre nispeten daha kolaydır, çünkü yapmanız gereken hemen hemen tüm düğünlerde birbirini tekrar etmektedir. Düğün fotoğrafçılığı yapmak için yapmanız gereken şey düğün salonları ile anlaşmak dışında başka bir şey değildir. Ayrıca kendi sosyal medya hesaplarınızın da reklam yaparak müşteri elde edebilirsiniz.

Fotoğraf çekerek para kazanma yolları arasında düğün fotoğrafçılığına özen göstermenizi öneririz, Türkiye’de bu konuda harika bir potansiyel var.

7- FOTOĞRAFÇILARDA ÇALIŞIN

fotoğrafçı

Henüz işin başındaysanız ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız bir fotoğrafçıda çalışarak da para kazanabilirsiniz. Türkiye’de 50 bine yakın fotoğrafçı var. Bu fotoğrafçıların tamamında minimum 3 kişi çalışıyor, hatta bazılarında bu sayı 10’u bile aşıyor. Bir düğün fotoğrafçısının bile çoğu zaman yardımcıya ihtiyacı var. Hem kendinizi geliştirmek hemde bu süreçte biraz para kazanmak istiyorsanız fotoğrafçılarda da çalışabilirsiniz.

NOT: KENDİNİZİ GELİŞTİRİN

Fotoğraf satarak para kazanmak istiyorsanız sürekli kendinizi geliştirmeye odaklanın. Özellikle fotoğraf satış platformlarında hangi fotoğrafların çok sattığını sürekli inceleyin. Neyi daha doğru yaptıklarını keşfetmeniz; sizin daha fazla para kazanmanızı sağlayacak olan en önemli ipucudur.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. İyi para kazanmak için özgün ve binlerce fotoğrafı stok sitelerine yüklemeniz gerekmekte. Ayrıca kişisel verilerin korunması kanunları sebebi ile yüzleri veya eserleri fotoğraf karesinde yer alan kişilerden izin almanız gerekmektedir. Şikayet ederler ise müeyyidesi var. son dönemde sosyal medyanın da etkisi ile stok videolar revaçta. Bir ajans sahibi ile görüştüm. Kendisi sadece stok videoları için stüdyo kuracağını söyledi. Mevcut stok fotoğraf ve videolarından ayda 6.000 dolar kazandığını söyledi.

  2. ModaSky’da para kazanmaya devam edin

  3. 15 Ocak 2019

    hotel idareciliği yaptım 51 yaşındayım istanbul dışı çalışmak isterim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir