1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik

Başarılı Bir Mobil Uygulama İçin 5 Önemli Adım

Başarılı Bir Mobil Uygulama İçin 5 Önemli Adım
0

Başarılı bir mobil uygulama son dönemde işletmeler için büyük önem arz eden bir konu. Bu uygulamalar aracılığıyla birçok işletme daha faza iş hacmine ulaşıyor yada yüksek beklentiler ile kurulan uygulamadan kötü sonuçlar alıyor. Bu süreci doğru yönetebilmek adına atmanız gereken 5 önemli adım var.

1- Geliştirme Sürecine Önem Verin

Başarılı bir mobil uygulamayı hayata geçirmeden önce hazır kalıp uygulamaları kullanmayın. Uygulama geliştirme sürecinde en önemli konu geliştirme tartışmalarıdır. Geliştirme tartışmalarına mümkün oldukça çok kişinin katılması büyük önem arz ediyor.

Geliştirme sürecinde mutlaka uygulamada olması gerekenler için herkesin fikrini almaya çalışın. Bu süreçte ayrıca;

  • Beğendiğiniz uygulamaların listesini çıkarın
  • Uygulamanın işletme için neler yapması gerektiğini belirleyin
  • Uygulamanın taslağını oluşturun.

Bu adımları tamamladıktan sonra uygulamanın sizlere neler sağlayabileceğini daha iyi belirleme şansınız olacak.

2- Gelir Modelini Belirleyin

Bir uygulamayı yalnızca hizmet amaçlı mı yapacaksınız yoksa bu uygulamadan gelir kazanmayı mı hedefliyorsunuz. Bu iki soru büyük önem arz ediyor, bu açıdan uygulamayı ilk etapta planlarken bu konuya karar vermeniz gerekiyor. Eğer müşteriler bu uygulamayı para kazanmak yada çeşitli daha uygun teklifler alabilmek için indirecekse bunun için ek çalışmalar yapmanız gerekecek.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

3- Doğru Geliştiriciler İle Çalışın

Bugün Türkiye’de binlerce uygulama geliştirme şirketi bulunuyor. Bu şirketlerin birçoğu başarısız olarak binlerce işe imza atmıştır ancak referanslarında yalnızca başarılı işleri yer alıyor. Bu nedenle uygulamanızın daha hayata geçmeden başarısız olmasını istemiyorsanız, mutlaka doğru geliştirici ile çalışmanız gerekecek.

Bu süreçte titiz olun ve yalnızca sözlerle iş yapmayın. Daima sözleşme altında çalışmaya özen gösterin.

4- Pazarlama Aşaması

Başarılı bir mobil uygulamayı hayata geçirmek için pazarlama olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Eksik veya yanlış pazarlanan bir mobil uygulamanın başarılı olma şansı yoktur. Bu nedenle pazarlama adımlarınızı doğru yapabilmek için yine başka bir profesyonel şirketten destek alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Gayrimenkul Yatırımında Başarılı Olmanın 6 Yolu

Pazarlama sürecinde ayrıca sermaye kontrolünüzü de sık sık doğru planlamanız gerekecek. Çok fazla reklam iyi bir pazarlama olarak addedilmez.

5- Uygulamanızı Koruyun

Bir uygulamayı hayata geçirdikten ve kullanıcılara ulaştıktan sonra en çok önem göstermeniz gereken konu ise güvenliktir. Bir uygulama sıklıkla çeşitli güvenlik tehditleri ile baş başa kalır. Bu dönemde uygulamanızın olumsuz imaj yaratmaması için güvenlik konusuna mümkün oldukça önem vermeniz gerekiyor.

Uygulamaları en çok tehdit eden konu ise, çeşitli yazılım güncellemeleri nedeniyle oluşan açıklardır. Bu açıklara daima hazırlıklı olmalı ve bu konudaki güncellemeleri önceden incelemelisiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap