1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Youtube – Facebook – Instagram – Whatsapp Ne Zaman Kuruldu

Youtube – Facebook – Instagram – Whatsapp Ne Zaman Kuruldu
0

Günümüz dünyasının en popüler sosyal medya platformlarının ne zaman hayata geçtiğini merak ediyor musunuz? Hemen hemen her girişimcinin mutlaka takip etmesi gereken Youtube, Facebook, Instagram sosyal medya platformları ve WhatsApp anlık mesajlaşma uygulamasının aslında çok köklü bir tarihi yok. Çoğu sosyal medya platformu büyük ihtimalle siz internet ile tanıştıktan çok sonra kuruldu.

Ancak günümüzde neredeyse hepimiz bu uygulamalardan bir an olsun vazgeçemiyoruz. Tarihlerine kısa bir göz atmak ister misiniz?

YOUTUBE

youtube

Dünyanın en büyük video barındırma platformu olan Youtube, eski Paypal çalışanı olan Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından ABD’nin Californiya eyaletinin San Mateo şehrinde kuruldu. Char Hurley, Indiana University of Pennsylvania üniversitesinde tasarım, Chen ve Karim ise University of Illinois at Urbana Champaign üniversitesinde bilgisayar bilimi bölümünden mezun olmuştur.

Youtube, 2016 yılının Kasım ayında Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştır. O günden itibaren ise Google’e aittir. Youtube’ye günlük yaklaşık 65.000 adet video ekleniyor ve her gün 63 milyonu aşkın video izleniyor.

FACEBOOK

facebook

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Günümüzün en popüler sosyal medya uygulaması olan Facebook, 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. 11 Eylül 2006 tarihine kadar platforma üye olabilmek için çeşitli sınırlamalar (üniversite öğrencisi olmak gibi) bulunuyordu. Bu tarihten sonra tüm dünyada üye alımına açılmıştır.

Facebook günümüzde dünyanın tamamından 2 milyarı aşkın üyeye sahiptir. Facebook, yıllık 20 milyar dolardan fazla gelir elde etmektedir.

INSTAGRAM

Youtube - Facebook - Instagram - Whatsapp Ne Zaman Kuruldu

Son 2 yıla damgasını vuran sosyal medya platformu Instagram, 5 Ekim 2010’da Brezilyalı yazılım mühendisi Mike Krieger ve Amerikalı bilgisayar mühendisi Kevin Systrom tarafından, IOS işletim sistemine sahip cep telefonları için ücretsiz bir fotoğraf uygulaması olarak hazırlanmıştır. Kısa sürede popüler olmasının en büyük nedeni içerdiği filtreler aracılığıyla insanların daha güzel fotoğraflar elde etmesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Yılda 2 milyon lira kazanmaya başladı

Instagram kurulduktan 2 yıl sonra 15 milyon üyeye ve 400 milyonu aşkın fotoğrafa ev sahipliği yapmayı başarmıştır. Instagram hızla büyürken, 2012 yılında Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınmıştır. 2014 yılına gelindiğinde Facebook’un kapsamlı hamleleri ile Instagram‘ın kullanıcı sayısı 400 milyonu aşmıştı. Günümüzde Instagram’ın 800 milyon üyesi bulunuyor.

WHATSAPP

WhatsApp

Akıllı cep telefonlarında anlık mesajlamayı sağlayan WhatsApp, 2009 yılının Ocak ayında eski Yahoo! çalışanları olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Santa Clara’da kurulmuştur. Kurulduktan 2 yıl sonra yüzde 500 büyüme elde ederek dikkatleri üzerine çekmeyi başaran WhatsApp, 2014 yılında Facebook tarafından 4 milyar dolar nakit, 12 milyar dolar hisse senedi ve çalışanlara dağıtılmak üzere 3 milyar dolar karşılığında satılmıştır.

Günümüzde 1,3 milyar kullanıcı sayısı ile dünyada en fazla insanın kullandığı online hizmettir. WhatsApp’ı her gün yaklaşık 1 milyar insan kullanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir