Kapat

Instagram’da Fenomen Olmanızı Sağlayacak 10 Yol

instagram

Kurulduğu 2010 yılından itibaren hızla dünyanın her noktasındaki fotoğraf tutkunlarını bünyesine almayı başaran Instagram, günümüzde en aktif sosyal medya platformları arasında yer almaktadır.

Instagram’da fenomen olmanın “Karlı İş Fikirleri” ile ilgisi olmadığını düşünebilirsiniz, ancak Instagram demek; bireysel yatırımcı ve girişimciler için direkt olarak para kazanma yolu olduğu gibi işletmeler için de ücretsiz pazarlama, marka bilinirliliği ve müşteriye doğrudan erişmek için eşsiz bir kaynaktır. Bu nedenle platformumuzda sık sık Instagram’a yönelik çalışmaları öneriyor ve ilgili rehberler hazırlıyoruz.

Bu rehberde Instagram’da ister bireysel, ister işletme olarak; fenomen olmanızı sağlayacak 10 yola değineceğiz.

1. SOSYAL MEDYA VARLIĞINIZI OLUŞTURUN

Kullanabileceğiniz sayısız sosyal medya ağı var. Bunların tümünde aktif olmak elbette tek bir kişi ile mümkün değil. Ancak bu platformlarda hesap açarak, Instagram kadar olmasa da belirli periyotlarda içerik yüklemeniz önerilir. Bu sayede daha fazla takipçiye ulaşma fırsatı elde edeceğiniz gibi sizi başka platformlarda da takip etmek isteyenler için seçenek sağlayacaksınız.

2. TEMA BELİRLEYİN

Sosyal medya platformlarında belirli bir konuya yönelmek çok daha mantıklı olabilir. Bu kendi alanınızda en iyi içerikleri sağlamak üzere size daha fazla imkan sağlayacak. Bir tema seçmek ve o tema üzerine yoğunlaşmanızı mutlaka öneririz. Örneğin “videolar” sayfası, “kaza videoları” sayfasına göre daha yavaş büyüme kaydedeceği gibi, sayfa ile ilgilenmek için gereken vakit ve sayfa için doğru içerikleri bulmak çok daha zor olacaktır. Konu “kaza videoları” olduğu zaman takipçilerin tamamı “kazalardan” hoşlandığı için içerik bulmak daha kolaydır.

3. TUTARLI OLUN

Instagram sayfalarında takipçilerinizin en yoğun olduğu saatleri belirlemek üzere farklı saatlerde içerik paylaşın. Hangi saatlerde daha fazla etkileşim aldığınızı belirleyin ve bu saatlere öncelik verin. Instagram paylaşımlarında tutarlı olun, 1 gün çok fazla paylaşım yapıp ardından 3 gün paylaşım yapmamak sayfanıza veya profilinize takipçilerinizin verdiği değeri düşürecektir.

4. KALİTELİ İÇERİK

kaliteli içerik

Fenomen olmak istiyorsanız mutlaka dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise kaliteli içerikler sağlamaktır. Fotoğraf ve videolarınızı mutlak suretle kaliteli bir şekilde hazırlayın. 480p videoları artık kimse izlemek istemiyor.

5. İŞLETME HESABINA GEÇİN

Instagram’da bireysel hesap kullanıyor olabilirsiniz, ancak bu durum aynı zamanda eşsiz onlarca istatistiği kaybediyor olduğunuz anlamına geliyor. Instagram’da işletme hesabına geçerek 3’ncü maddedeki gibi birçok önemli istatistiği ücretsiz olarak elde edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Fenomen Olmak İstiyorum Diyenlere 8 Altın Kural

İşletme hesabına geçerek takipçilerinizin demografik yapılarına da anında erişebilirsiniz. Aynı zamanda hangi içeriklerin daha çok etkileşim aldığını da rahatlıkla görme fırsatı elde edeceksiniz.

6. TAKİPÇİLER İLE BAĞLANTI KURUN

Sosyal medyada fenomen olmanın bir diğer adımı da takipçileriniz ile etkileşime geçmektir. Elbette her takipçiye erişemezsiniz ancak dikkat çeken bazı yorumlara cevaplar vermeniz her zaman önerilir. Böylelikle insanlar sizi neden takip ettiklerine dair daha “olumlu” hissedeceklerdir.

7. ÇAPRAZ REKLAM DÜZENLEYİN

Sosyal medyada fenomen olmayı başaran birçok kişinin en fazla yararlandığı şey çapraz paylaşımdır. Çapraz paylaşım genel olarak sizinle benzer özellikle sahip bir sayfa ile karşılıklı olarak reklam yapmaktır. Yani siz A sayfasının reklamını yaparken, A sayfası da sizin reklamınızı yapar. Böylelikle her iki sayfa da kolay kolay erişemeyeceği bir takipçi kitlesine ücretsiz olarak erişmiş olur. Bu reklamı çok büyük sayfalar da gerçekleştirmekte ve verim sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Instagram’da 10 Bin Takipçiye Nasıl Ulaşılır

Çapraz paylaşım yapacak sayfaları bulabilmek için sizinle benzer takipçiye sahip olan sayfalara direkt mesaj atabilirsiniz. Olumlu geri dönüşler alacaksınız.

8. SPONSORLARA DİKKAT EDİN

Sayfanıza para kazanmak için zaman zaman sponsorlu reklamlar almanız gerekecek. Ancak bulabildiğiniz tüm reklamları almak yerine biraz seçici olmanızı mutlaka öneriyoruz. Takipçilerinizi rahatsız edecek çıplaklık veya kumar içerikli reklamlar konusunda da mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu takipçilerinizi kızdırabilir ve kazandığınızdan daha fazlasını kaybedebilirsiniz.

9. ORİJİNAL VE ÖZGÜN OLUN

Tüm sosyal medya platformlarında en hızlı büyüyen sayfalar elbette orijinal ve özgünlüğe sahip sayfalardır. Gerçek fenomenlik tam olarak budur. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın işin sonunda özgün bir şeyler bulmanız gerekebilir. Aksi durumda kopya olacaksınız ve mevcutta çok fazla alternatifiniz olacak. Bu açıdan bir fenomen olmak için yeni bir şeyler üzerine yoğunlaşmanızı öneririz. Günümüzde sosyal medyada fenomen olan birçok kişi kendinden büyük ölçüde fedakarlık yapmaktadır.

10. REKLAM VERİN

Sosyal medyada istediğiniz ölçüde hızlı büyüyemiyorsanız reklam verebilirsiniz. Elbette bu sermaye isteyen bir konu, bu nedenle bütçenizi iyi ele almalı ve reklamlarınıza yönelik hedef kitlesini iyi belirlemelisiniz. Bu ilk süreç için amatör olarak sürdürülebilir, ancak on bin lirayı aşan bütçeler için profesyonel destek almanızı mutlaka öneririz. Instagram’da genel olarak her bin gösterim alan reklam için 2 – 3 TL ödeme yapmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir