Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg – Başarı Hikayesi
  1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg – Başarı Hikayesi

1

İnternet dünyasının bir milat taşı olan Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg’in başarı hikayesini mutlaka okumalısınız. Facebook’un halen sahibi olan Mark Zuckerberg’in küçük bir fikir ile bugün nerelere gelmeyi başardığını görünce, sizde şaşıracaksınız.

Tarihler 14 Mayıs 1984’ü gösterdiğinde ABD’nin New York eyaletinin White Plains kentinde diş hekimi olan baba Edward Zuckerberg ve psikiyatrist olan Karen Kempner’in tek erkek çocuğu olarak doğdu. Yahudi bir ailede doğan ve Yahudi usullere göre yetiştirilen Mark Zuckerberg, daha sonra ateist olduğunu açıklamıştır.

EĞİTİM YILLARI
İlkokul yıllarını sakin ve öğretmenlerine göre gayretli bir şekilde geçirdiği ifade edilen Mark Zuckerberg, lise eğitiminde de öğretmenleri tarafından “isyankar” olarak adlandırılan bir öğrenciydi. Ancak lise eğitimin de çok yüksek notlar aldı ve bütün derslerinde öğretmenlerinden “akademik övgü” de almayı başardı. Bu başarısı Mark Zuckerberg’i dünyanın sayılı üniversitelerinden Harvard’a taşımayı başardı.

Facebook Mark Zuckerberg

İLK SÜREÇ
Üniversitenin ikinci yılında bilgisayar ve internet ile çok içli dışlı olmaya başladı. 2’nci yılda Harvard Üniversitesi’nin altyapısını kullanarak Facemash adlı bir web sitesi hazırladı. Facemash’da Harvard Üniversitesi’nde yer alan öğrenciler görünüşlerine göre karşılaştırılıyor ve insanlar bu karşılaştırmalarda “kimin daha güzel” olduğunu seçiyordu. Site çeşitli nedenlerle üniversitede tartışmalara neden oldu. Birincisi, üniversitenin ve öğrencilerin izinsiz fotoğraflarının kullanılmasıydı. İkincisi, her öğrenci doğal olarak dış görünüşü ile yargılanmak istemiyordu ve son olarak Facemash’ın aşırı popüler olması nedeniyle Harvard Üniversitesi’ndeki sunucu altyapısının zorlanmasıydı.

Facebook Mark Zuckerberg

FACEBOOK BÜYÜYOR
Ancak servis o kadar popüler oldu ki kısa sürede Harvard Üniversitesi’nin dışındaki üniversiteler için de aynı uygulamalar yayına alındı. Ancak bu sürede Harvard Üniversitesi’nin altyapısına gizlice girmesi nedeniyle disipline sevk edildi, süreci beklemeden üniversiteden ayrıldı. Ayrılık sürecinin ardından çalışmalarını hızlandıran Mark Zuckerberg, arkadaşları Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz and Chris Hughes ile birlikte 2004 yılında ‘The Facebook’u kurdu.

Facebook’ta ilk etapta yalnızca Harvard Üniversitesi öğrencileri yer alabiliyordu. Ardından Boston’da yer alan okulları kapsayan Facebook, 1 sene içerisinde ABD’de yer alan bütün okulları kapsamaya başlamıştı. Bu süreçte öğrenciler yalnızca okullarının verdiği mail uzantıları olan .edu, .ac.uk ile siteye kayıt olabiliyordu. Platformun kapsama alanının artırılması amacıyla 11 Eylül 2006 tarihinde Facebook, tüm e-posta adreslerine kayıt olmayı açarak dünyaya açılmış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları

2006 yılından sonra internet çağının mihenk taşlarından biri olmayı başaran Facebook, arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantı kurup, oyun oynamak ya da geçmişteki arkadaşlarınız tanışmak için harika bir kamu hizmetine dönüşmeyi başardı.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ
İnternet ve mobil ağlar üzerinden Facebook’a masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar ile erişmek mümkün. Siteyi kullanmaya kayıt olduktan sonra, kullanıcılar adı, mesleği, katılan okulları vb. gösteren bir kullanıcı profili oluşturuluyor. Kullanıcılar, diğer kullanıcıları “arkadaşlar” olarak ekleyebilir, mesaj alışverişinde bulunabilir, statü güncellemeleri ve dijital fotoğraf yayınlayabilir, dijital videoları ve bağlantıları paylaşabilir, çeşitli yazılım uygulamalarını kullanabilir(“uygulamalar”) ve başkaları profillerini güncellediğinde veya mesaj gönderdiği zamanlarda bildirim alır. Ayrıca kullanıcılar, iş yerinde, okulda, hobilerde veya diğer konularla organize edilen ortak ilgi kullanıcı gruplarına katılabilir ve arkadaşlarını “Çalışan İnsanlar” veya “Arkadaşlar” gibi listelere kategorize edebilir. Editörler, gruplar halinde yayınları üst sıralara yerleştirebilirler. Ayrıca, kullanıcılar şikayet edebilir veya hoş olmayan insanları engelleyebilir.

Facebook Mark Zuckerberg

HALKA ARZ EDİLDİ
Facebook Inc 2012’de halka arz edildi. Halka arzından ardından üç ayın ardından piyasa değerinin 104 milyar dolar olarak belirlendi. 13 Temmuz 2015’te Facebook, 250 milyar dolar piyasa değeri elde ederek, bulunduğu S&P borsasında en hızlı büyüyen şirket oldu. Facebook, Haziran 2017 itibariyle 2 milyardan fazla aylık aktif kullanıcıya sahiptir. Nisan 2016 itibarıyla Facebook, aktif kullanıcı hesaplarının sayısına dayalı olarak dünyadaki en popüler sosyal ağ sitesidir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar (1)

  1. Ankara/Altındağ ilçesinde ikamet etmekteyim. Evden paketleme işi yapmam için dönüşünüzü bekliyorum

Bir yanıt yazın