Para Kazandıran Hobiler | Eğlenerek Kazanın!
 1. Anasayfa
 2. Evde Ek İş

Para Kazandıran Hobiler | Eğlenerek Kazanın!

6

“Para Kazandıran Hobiler” başlıklı makalemiz aracılığıyla keyifli geçirdiğiniz vakti paraya dönüştürebilirsiniz.

Her zaman para kazanmak için sıkıcı mesai saatlerini doldurmak gerekmiyor. Elbette tam mesaili bir iş kadar para kazandıramayacak olsa da, ek gelir sağlamak için para kazandıran birçok eğlenceli iş de bulunuyor.

Hobiler ile bugün sadece Türkiye’de bile on binlerce insan güzel kazançlar elde ediyor.

Eğlenceli bir vakit geçirmek için sık sık hobilere ihtiyaç duyuyoruz. Bu hobilerle eğlenirken aynı zamanda para da kazanabilirsiniz. Elbette bazı hobiler aynı zamanda size maliyet de getirir, bu nedenle para kazandıran hobiler size büyük kazançlar vaat etmeyebilir.

1. GOLF

GOLF

Ülkemizde çok popüler olmamasına rağmen son 1-2 yıldır bu konuda ciddi tesisleşme nedeniyle golfe olan ilgi arttı. Golf sporu ciddi bir hobidir ve genellikle masrafa neden olur. Ancak golf oynayarak para kazanma olasılığınız çok yüksek. Çünkü son zamanlarda golfe duyulan ilgi nedeniyle insanlar bu sporu öğrenmek istiyor. Ve belirmek gerekiyor ki bir öğrenci için golf sporunu öğrenmenin maliyeti 8 bin lirayı buluyor, çünkü bu spor dalı genellikle varlıklı insanlar tarafından tercih ediliyor. Golfu hobi olarak edinerek bu konuda koçluk yapabilir ve hem eğlenebilir hem de para kazanabilirsiniz.

2. FOTOĞRAFÇILIK

Fotoğrafçılık
Harika bir hobi olması gibi ciddi kazançların elde edilebileceği bir iş olarak dikkat çeken bir fikir arıyorsanız eğer fotoğrafçılığı kesinlikle öneriyoruz. Kaliteli ve dikkat çekici fotoğrafları internet üzerinden Stock platformlarında satabiliyorsunuz. Ayrıca amatör olarak dış çekim fotoğrafçılığı yaparak da saatlik 350 TL’e yakın para kazanmanız mümkün. Stok platformlarda fotoğraf satabilmek için çektiğiniz fotoğrafların dikkat çekici ve kaliteli olması gerektiğini belirtmemize gerek yok herhalde.

İlginizi çekebilir: Fotoğraf Çekerek Ayda 9 Bin Lira Para Kazanmak Mümkün!

3. YOUTUBER

YOUTUBER
Youtube’de bir veya birden çok Youtuberi takip etmeyen kimse kalmadı sanırız. Videolar çekmekten hoşlanıyorsanız ve kamera önünde durmak sizi mutlu ediyorsa bunu paraya dönüştürmenin en iyi yolu Youtube üzerinden kanal açarak videolarınızı buradan paylaşmaktır. “Beni Kim Neden İzlesin?” diye düşünmeyin, insanlar farklı yüzlere daima ilgi gösterir. Ancak kanalın aktif olarak yayın hayatına devam etmesi için eğlenceli veya bilgilendirici olmanız da büyük önem taşıyor.

Youtube üzerinden aylık 20 bin lira kazanan binlerce Youtuber olduğunu da belirtmek lazım. Konu hakkında ek bilgiler için Youtube’den Para Kazanmak adlı rehberimize göz atabilirsiniz.

4. OTOMOBİL TAMİRCİLİĞİ

Oto Tamirciliği
“Bu Nasıl Hobi” diye düşünmeyin. Dünyanın her yerinde bir şeyleri tamir etmek harika hobiler arasında yer alıyor. Daha önce hiç denemediyseniz eğer oto tamirciliği gerçekten ilgi çekicidir. Kendi arabanız varsa ve bu aracın küçük konularda tamirini gerçekleştiriyor ve bundan mutlu olabiliyorsanız eğer bu halihazırda zaten sizin hobileriniz arasında yer alıyor. Bunu paraya dönüştürmenin en iyi yolu ise arkadaşlarınızın, akrabalarınızın araçlarını tamir etmektedir. Bu iş için bir garaja ihtiyacınız olacağını da söylememize gerek yok sanırım.

Otomobil tamirciliğinde kısa vadeli en yüksek gelir potansiyeli ise antika araçlar için verilen hizmetlerdir.

5. RESİM YAPMAK

Resim Yapmak
Dünyanın en eski hobileri arasında yer alan Resim harika bir hobi! Dünya üzerinde milyonlarca insan tarafından tercih edilen bir hobi olan Resim sanatında bildiğiniz üzere para kazanma olasılığı çok yüksek. Eğer kara kaleminize yada sulu boya fırçanıza güveniyorsanız mutlaka profesyonel resimler için kendinizi geliştirmeye çalışın. Eğer resimleriniz satılacak kadar dikkat çekmiyorsa, öğrencilere kurs açarak buradan da gelir elde etmeniz mümkün. Öğrencileri bulmak için sosyal medyadan bir sayfa açmanız yeterli. Facebook grupları bu konuda iyi bir tercih.

6. PİYANO

Piyano
İyi bir piyanist misiniz? Bunu paraya dönüştürmek için kurs vermeyi neden düşünmüyorsunuz? Piyano kursları son zamanlarda çok değerli. Ortalama bir öğrenci için toplam 5 bin lirayı aşan bir gelir elde etmek mümkün.

Piyano kursuna katılmak isteyenlere ulaşmak için yine sizi özellikle Facebook ve Instagram’a uğurluyoruz. Burada aradığınız her kitleye rahatlıkla ulaşmak mümkün.

7. YETİŞTİRİCİLİK

Yetiştiricilik
Ağaçlardan, bitkilerden, topraklardan hoşlanıyorsanız eğer meyve – sebze ve mantar yetiştiriciliği yaparak hobinizden para kazanmanız mümkün. Organik meyve ve sebzeler normal fiyatının 2-3 katına satışa sunuluyor. Size yakın marketlere bu ürünleri toptan bir şekilde satmanız mümkün. Yetiştiricilik sektöründe özellikle Akdeniz, Ege ve Karadeniz’de ciddi gelir elde edenler var. İç Anadolu’da ve Güneydoğu Anadolu’da da mantar yetiştiriciliği öneriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Karlı Tarım Ürünleri

8. GRAFİKERLİK

Grafikerlik
Grafik tasarımı son yılların gözde hobileri arasında yer alıyor. Özellikle bilgisayarla çok haşir neşir olan kişiler tarafından ara ara deşarj olmak için yapılan grafik tasarım işlerinden para kazanmanız da mümkün. Bu grafikleri satabilmenin bir milyon farklı yolu var. Ayrıca halihazırda bu tür şeyler için iş ilanları platformlarında işler de yayınlanmaktadır. Ortalama bir grafiker aylık 4-5 bin lira para kazanmaktadır.

9. TURİST REHBERLİĞİ

Turist Rehberliği
Yabancı diliniz varsa eğer hem gezerek hem para kazanmanız mümkün. Turist rehberliği yapmak için tarihi eserler için çok uç bilgilere ihtiyacınız yok, zira bu konuda zaten size verilen kitapçıktaki bilgileri aktaracaksınız. Hemen bir tur operatörüne de telefon ederek bu işi yapmak istediğinizi belirtmeniz mümkün. Aylık 5-6 bin lira para kazanmanın en eğlenceli yollarından biridir. Ayrıca gezmek dünyanın en eğlenceli hobileri arasında yer alıyor, bundan zevk almayan herhalde çok az insan var.

10. YEMEK

Yemek
Para kazandıran hobiler listesi yapıp da bu listeye YEMEK yapmayı eklememek mümkün değil. Özellikle kadınlar ve son yıllarda birçok erkek tarafından da bu hobiler halihazırda paraya dönüştürülmüş durumda.

Sizde evinizde lezzetli yemekler çıkartabileceğinize inanıyorsanız eğer ilk etapta sadece bulunduğunuz apartmana, sonra komşulara satış yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer memnuniyet oranı 10 üzerinden 8’e bile ulaşabilirseniz, kısa sürede satış yaptığınız insanlar sizin reklamınızı siz istemeden yapar ve günlük 10-20 telefona cevap vermek zorunda kalırsınız.

11. YAZARLIK

Yazarlık
Hikaye, roman, çizgi dizi… Ne olduğunun çok önemi yok. Hangisi hobileriniz arasında yer alıyorsa ona yönelin. Özellikle Google ve Apple’nin marketlerinden kitap satışı yapmanızı öneriyoruz. Ürettiğiniz kitabı bastırma masraflarından da böylece kurtulmuş olursunuz. Ancak ciddi bir kitap fikriniz varsa mutlaka ama mutlaka bunu değerlendirin ve bir matbaa ile görüşün.

12. KİTAP SATIŞI

kitap

Kitaplardan hoşlanıyorsanız ve sık sık yeni kitapları satın almak için para harcıyorsanız, bu kitapları satmak için de harekete geçebilirsiniz. Kullanılmış kitapları satmak sıklıkla kullanılan bir para kazanma yoludur. Kitap satışını online olarak yüzlerce platformdan da gerçekleştirebilirsiniz.

13. TAZE ÜRÜN SATIN

meyve

Meyve, sebze yetiştirmek insanların sıklıkla tercih ettiği bir hobidir. Bu hobinizi paraya dönüştürmek için ise biraz daha fazla üretim yapmalı ve bunları satışa sunmalısınız. Eğer 1-2 dönüm tarımlık araziniz varsa özellikle yıllık tarım bitkilerine odaklanarak kısa sürede düşük sermaye bedelleri ile üretim yapabilir ve para kazanabilirsiniz.

14. SOKAK MÜZİSYENİ

sokak müzik

Müzik ruhun gıdasıdır. Müzikten vazgeçemeyenlerdenseniz ve bir müzik aletiyle de haşır neşirseniz sokak müzisyeni olabilirsiniz. Hem sevdiğiniz işi yapar hem de orta düzeyde para kazanabilirsiniz. Genellikle bu işi insanlar gruplar ile yapar, öncelikle bir grup oluşturmak iyi bir fikir olabilir.

15. PASTACILIK

düğün pastası

Güzel ve dikkat çekici bir lokasyonda açabileceğiniz şık bir butik aracılığıyla pastacılık yaparak para kazanabilirsiniz. Özellikle ev hanımlarının sıklıkla tercih ettiği bu yol ile gelir elde edebilirsiniz.

Para kazandıran hobiler söz konusu olduğunda ülkemizde de dünyanın birçok noktasında da pastacılık önemli bir gelir akışı oluşturmaktadır. Bu iş fikri için açacağınız küçük butik bir cafe için yaklaşık 80 bin liralık sermaye ihtiyacınız olacaktır.

16. OYUN OYNAMAK

oyun bilgisayarı

İlginç gelebilir ancak sadece oyun oynayarak para kazanmanızı sağlayacak birçok farklı fikir var. İster cep telefonundan isterseniz de bilgisayar aracılığıyla oyun oynayarak para kazanmanızı sağlayacak fikirler aracılığıyla internetten kolaylıkla para kazanabilirsiniz.

Hangi oyunları oynayacağınız hakkında bir fikre sahip değilseniz Oyun Oynayarak Para Kazanmak adlı rehberimize göz atmanızı öneririz.

17. HAYVAN BAKICILIĞI

evcil hayvan

Hayvanlardan hoşlananlar için iyi bir gelir elde etme yöntemidir. Etrafınızdaki insanlardan başlamak üzere para kazanmak için hayvanlara bakmayı teklif edebilirsiniz. Facebook’ta ve diğer yerel forumlarda evcil hayvan bakıcısı olarak reklam vererek de kısa sürede iş elde edebilirsiniz.

18. EL SANATLARI

El Sanatları

El sanatları iyi bir hobi olarak dünyanın her noktasında popülerdir. El sanatları konusunda kendinizi geliştirebilir ve ortaya koyduğunuz ürünleri satmak için harekete geçebilirsiniz. Özellikle Etsy ve Letgo bu konuda size eşsiz bir olanak sağlamaktadır.

19. ŞİİR YAZMAK

şiir yazmak

Şiir yazmak önemli bir hobi olarak ülkemizde de milyonlarca insan tarafından gerçekleştirilmektedir. Şiirler aynı zamanda ticari olarak değeri olan edebi eserlerdir. Şiirlerden para kazanmanızı sağlayacak birçok yol var. Bu yolları kullanarak hobiniz aracılığıyla para kazanabilirsiniz.

Şiir yazarak para kazanmanızı sağlayacak yolları öğrenmek için Şiir Yazarak Para Kazanmak rehberine göz atmanızı öneriyoruz.

20. E-KİTAP YAZMAK/SATMAK

Para Kazandıran Hobiler | Eğlenerek Kazanın!

Yazarlık ülkemizdeki birçok kişinin hobisidir. Ancak yazılmış olan kitabı basmak belirli bir maliyet ve baskı süreci gerektirdiği için çoğu yazı defterler arasında kaybolup gidiyor. Günümüz koşullarında E-Kitap seçeneğinin yaygınlaşmasıyla birlikte bu hobi doğru adımlarla işlenerek bir gelir kapısı haline getirilebilir.

Canva, Visme ve Wattpad gibi web siteleri aracılığıyla yazdığınız kitabı bir tasarım şablonuna uyarlayabilir, Udemy, Zyro gibi web siteleri aracılığıyla da yazmış olduğunuz kitapları satabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar (6)

 1. paketleme işlerı yapmak ıstıyorum

 2. 19 Eylül 2019

  Dis protez teknisyeniyim is ariyorum hemde ne is olsa yaparim 35 yasindayim 110 bin borcum var bana yardimci olacak guzel insan varmi ..

 3. İstanbul Çekmeköy’de oturuyorum ek iş yapmak istiyorum.

  • 4 Ekim 2019

   Ev hanımıyim bebeğim var fakat internet üzerinden yapılabilecek iş arıyorum .bebeğim olmadan once Şu ana kadar girdiğim islerde zorluk çekmedim hiç önerilen işlere görede zorrluk cekmicegjmi umuyorum. Geri dönüş yapar mısınız acil

 4. Merhaba acil iş arıyorum yardım eder misiniz

 5. 9 Kasım 2017

  Merhaba, Evelyn Russell, 808 NE 19 St Oklahoma şehrinde ikamet ediyor, ben 2 kızımla kutsanmış tek bir anneyim. Artık bir işim olmadığı için bana borç verebilecek gerçek bir kredi vereni arıyordum, hepsi de onlara güven duyan hırsızlardı ve sonunda paramı bana vermeden aldım. umudum kayboldu, kafam karıştı ve hayal kırıklığına uğradı, ailem iyi bir yemekle beslenmek zor oldu, internetteki herhangi bir borç verme şirketi ile bir daha hiç bir şey yapmak istemedim. Hayatımı ve ailemi değiştiren Godsent kredi verenlerle tanışıncaya kadar olmaz. Bir burs üyesi “Tanrı korkusu taşıyan bir borç veren Bay JASON RAYMOND’un yardımıyla Tanrı’nın ailemi acı çekmesi için gönderdiği adamdı. İlk başlarda, daha önce 24 saatten az bir sürede $ 135,000.00 USD tutarında kredi alana kadar önceki deneyimim nedeniyle mümkün olmayacağını düşündüm.Böylece, gerçekten ihtiyaç duyulan herkese tavsiyem Financing Circle Loan ile iletişime geçmektir.

Bir yanıt yazın