1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Kreş Açma Şartları – Gerekli Belgeler | Nasıl Açılır?

Kreş Açma Şartları – Gerekli Belgeler | Nasıl Açılır?
3

Türkiye’de kreşe gönderilen çocuk sayısında her yıl artış yaşanıyor, gelir durumunda yaşanan artış ile birlikte kreş açmak daha karlı bir iş fikri olarak dikkat çekiyor.

Kreş açmayı planlıyorsanız eğer bunun için kanunla belirlenmiş bazı şartlara ve yönetmeliğe uymanız gerektiğini bilmelisiniz. Resmi Gazete’nin 29342 sayılı yayınında Kreş Açma Şartları Mevzuatı açıkça belirtilmiştir. Kanunda söz konusu yönetmelikten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sorumludur ve yönetmeliğin ismi kanunda “ÖZEL KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIMEVLERİ İLE ÖZEL ÇOCUK KULÜPLERİNİN KURULUŞ VE İŞLEYİŞ ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK” adı ile geçmektedir.

Özel bir kreş açmak karlı bir iş fikridir. Türkiye’nin neresinde olursanız olsun uygun rekabet şartları varsa eğer kreşler para kazandırmaktadır. Çok yüksek maliyetlerle de kreş açılabildiği gibi az sermayeler ile de uygun şartlarla kreş açılabilmektedir. Ancak mevzuata uygun olmayan bir kreş açmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz, bu tür iş yerleri sıklıkla denetlenmektedir.

KREŞ AÇMA ŞARTLARI

Kreş Açmayı planlıyorsanız ilk etapta kreş için uygun bir bina temini sağlamalısınız. Kreşe uygun bir bina belirledikten sonra bu bina için KREŞ AÇILACAĞINI BELİRTEN DİLEKÇE ve Yapı Kullanım İzni belgesi ile şehirde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvurulması gerekiyor. Bu başvurudan 1-2 hafta sonra bakanlıktan 2 personel binanın kreşe uygun olup olmadığı için incelemeye gelecektir. Bu başvurunun onaylanması durumunda iş yeni başlıyor.

BAŞVURU SAHİBİNDEN İSTENEN BELGELER

 • Kimlik fotokopisi
 • Adli Sicil Kaydı
 • Öğrenim Belgesi
 • Eğer başvuru sahibi şirketse Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nden alınan belge

BİNA İÇİN İSTENEN BELGELER

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

 • Odaların ve Alanın büyüklüğünü gösterecek Tasdikli Mimari Proje (Belediyeden alınabilir)
 • Bina size aitse eğer Onaylı Tapu Örneği
 • Bina kiralıksa eğer en az 1 yıllık Kira Sözleşmesi
 • Binanın bahçesinin başkaları tarafından kullanılabileceği durumda bunun binadaki tüm kişilerden onay alınması gerekiyor.
 • İtfaiye Raporu
 • Binanın alkol satılan yerlere 100 metre uzaklıkta bulunduğunu belirten Emniyet İl Müdürlüğü’nden alınacak rapor.
 • İl veya ilçedeki Toplum Sağlığı Merkezi’nden binanın sağlığa uygun olduğuna yönelik rapor
 • Binanın Odalarındaki Yerleşim Planı Örneği
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’nden binanın depreme dayanıklılık raporu
 • Numarataj Belgesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  2023 için En İyi Yeni İş Fikirleri ve Sektörleri

Bu belgeler ile yine bakanlığa başvurulup sıra alınıyor. Başvuru değerlendirilmesi sonrası rapor Valiliğe gidiyor ve valiliğin onayı sonrasında kuruluş hizmete açılabilir raporu veriliyor. Bu süreye kadar Kreşe çocuk kaydı yapılamıyor.

İŞ HACMİNİ ARTIRMAK

Kreş açmak eğer yeterli maliyeti karşılabiliyorsanız kolay bir şekilde açılabiliyor. Ancak önemli olan çocukları kayıt ettirebilmektir. Kreşlerin birçoğu yeterli çocuk sayısına ulaşamadığı için maalesef kapanabiliyor. Bu durumda kreşi açtıktan sonra iş hacmini artırmak için yoğun çaba göstermeniz gerekecek.

Kreşler ebeveynlerin en çok dikkat ettiği konuların başında geliyor. Ebeveynler, çocuğu kayıt ettirmeden önce çok ciddi bir şekilde kreşi inceler, en küçük kafa karışıklığında bile çocuğu kayıt ettirmekten vazgeçerler. Bu nedenle özenli olmalı ve tüm personelinizin de çok özenli bir şekilde davranmasına özen göstermelisiniz.

Ebeveynleri kreşe göz attırmaya getirebilmek için de reklama ihtiyacınız olacak. Yerel bazda yayın yapan, gazeteler, radyolar, tv kanalları ve sosyal medya hesaplarına reklam vermeyi ihmal etmeyin. Ayrıca fiyatlarınızın da piyasanın çok üzerinde ve altında olmamasına özen gösterin. Kreşi incelemeye gelen ebeveynlere özen gösterin ve onlar ile bir profesyonel gibi konuşun hatta bu konuda kendinizi mutlaka geliştirin.

Bir çocuğu kayıt ettirdikten sonra her şeyin bittiğini düşünmeyin, burada çok önemli bir potansiyel sahibi olursunuz. Eğer çocuk ve ebeveynler sizden memnun kalırsa, onlar başkalarına da sizleri önerecektir ve bu sayede hiç ummadığınız kayıtlar elde edebilirsiniz. Bu nedenle her zaman yüksek özen göstermeyi ve ebeveynlere akıllarına takılabilecek her konuda destek sağlamaya çalışın.

KREŞ AÇMA ŞARTLARI İLE İLGİLİ TÜM MEVZUAT İÇİN TIKLAYIN. (Dosya PDF’dir – Resmi Gazete İlanı)

 

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. 27 Ağustos 2018

  Nevşehir de krem için uygun bina arıyorum

 2. 5532800397 denizlide kreş açmak iştiyorum ortak çocuk gelişimi mezunu arıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir