1. Anasayfa
  2. İnternetten Para Kazanmak

İnternetten Ek Gelir Kazanmanın 10 Yolu

İnternetten Ek Gelir Kazanmanın 10 Yolu
0

İnternet üzerinden ek gelir kazanmanızı sağlayabilecek birçok yol bulunuyor. Özellikle amacınız direkt olarak ay sonu elinize geçen tutarda bir miktar artış sağlamak veya faturalarınızdan birkaçını ödemek ise bu yollar ile ek gelir sağlayabilirsiniz. Bu işlerin büyük kısmı sermayesiz iş fikirleri arasında yer alabileceği gibi evden de rahatlıkla yapılabileceği gibi evde ek iş fikirleri arasında da değerlendirilebilir.

İnternetten ek gelir elde etmenin birçok yolu var ancak bu yollardan birçoğu direkt olarak size nakit kazanç sağlamak yerine çeşitli alışveriş veya indirim çekleri sağlayabilir. Bu nedenle hangi yöntemi kullandığınıza göz atın ve amacınız eğer nakit kazanç sağlamak ise tüm seçeneklere göz atın.

1. ANKETLER

anket

İnternetten direkt olarak ek gelir sağlamanın en etkili yöntemlerinden biri çeşitli anket platformlarına katılmaktır. Ek gelir sağlayabileceğiniz birçok anket sitesi bulunuyor, bu anket sitelerine kayıt olup düzenli olarak gelen anketlere yanıtlar vererek para kazanabilirsiniz. Türkçe olarak da hizmet sağlayan birçok anket sitesi var, ancak birçok anket sitesinin direkt olarak nakit kazanç sağlamadığını belirtmekte yarar var. Platformlara göz atmak için Anket Siteleri bağlantısına göz atın.

2. GRAFİK TASARIM

grafiker

Grafik tasarlamayı biliyorsanız direkt olarak nakit kazanç elde edebilirsiniz. Ancak elbet teknik olarak kendinizi geliştirmiş olmanız veya geliştirmeye hemen başlamanız gerekiyor. Grafik tasarım işlerinde kendinizi profesyonel bir seviyeye getirirseniz küçük bir ofis açarak kurumsal hizmet bile sağlayacak düzeye gelebilirsiniz. Zira günümüzde artık en küçük işletmelerin bile internet siteleri için grafik ihtiyaçları doğmaktadır.

3. LOGO TASARIM

Logo

Her gün işletmeler internette kurumsal kimlik oluşturmayı sürdürüyor. Bu kapsamda küçük işletmeler dahi, işletmelerinin birçok niteliğini yansıtan yenilikçi bir logoya ihtiyaç duyuyor.

Logo tasarım yapmanın ilk adımlarından biridir, bu nedenle henüz başlangıç seviyesindeyseniz bile logo tasarımı yapmak için iş almaya başlayabilirsiniz. Çünkü farklı internet siteleri için amatör düzeylerde bile logolara ihtiyaç duyuluyor.

4. BLOG AÇMAK

blog

Sık sık internetten para kazanma yöntemleri arasında klasik olarak yer alan bir madde alan “blog açmak” özellikle pasif gelir elde etmek için de harika bir yöntem. Blog açmayı istiyorsanız elbette basit düzeyde de olsa teknik bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Ancak eğer kendi alan adınız ile yola koyulacaksanız, ki bunu öneriyoruz biraz masrafınız olacak. Çünkü alan adları ortalama 60 TL ile satılıyor ve bunun için bir de barındırma hizmeti almanız gerekecek, bu da başlangıç seviyesinde yıllık 50 – 60 liralık masraf oluşturacak.

Elbette hemen bir blog açarak para kazanamazsınız. Bu blogun ziyaretçi alması gerekiyor, bunun için arama motorlarını veya sosyal medya hesaplarınızı kullanmanız gerekecek. Her iki durumda da blogunuzda ilgi çekici ve ziyaretçiniz için katma değer oluşturacak içerikler bulmanız gerekecek. Ziyaretçi çekmeyi başarabildikten sonra reklam servisleri aracılığıyla blog servisinize reklam alabilirsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

5. e-TİCARET

E-Ticaret Yapmak İstiyorum

e-Ticaret, internetten ek gelir sağlamak dışında bir gün Amazon’un sahibi Jeff Bezos gibi dünyanın en zengin insanı bile olmanızı sağlayacak harika bir yöntemdir. Eğer başlangıç seviyesinde e-ticaret yapmayı planlıyorsanız Instagram üzerinden küçük de olsa satışlar yapmaya başlamanızı öneriyoruz. Instagram, hemen hemen her seviyede e-ticaret için eşsiz fırsatlar sağlıyor. Hemen bir işletme profili açarak belirli bir ürün grubunda satışa odaklanabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey elbette satılabilecek ürünleri bulmak olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Hızlı Bir Ek Gelir İçin: Direksiyon Dersi Verin

Konu hakkında ek bilgiler için Instagram’dan Butik Açmak ve İnternette En Çok Satılan Ürünler adlı rehberimize  göz atmanıza öneririz. Ayrıca e-ticaret hakkında ayrıntılı rehberimize E-Ticaret Yapmak İstiyorum bağlantısından ulaşabilirsiniz.

6. FOTOĞRAF DÜZENLEME

stok-fotograflar

İnsanlar artık çok daha fazla fotoğraf çekiyor ve bu fotoğrafları sosyal medya hesaplarında sık sık yayınlıyor. Bu fotoğraflara ciddi önem gösterilmesi de kısa vadede yeni bir sektörün doğmasına neden oldu; Profesyonel fotoğraf düzenleme.

Ancak bilmeniz gereken bir konu, birçok mobil uygulama zaten fotoğraflar için çeşitli efekt ve düzenleme fırsatları sağlıyor. Ancak siz daha profesyonel bir kapsamda hizmet sağlamalısınız. Örneğin bir fotoğrafta bulunan bir ağacın kaldırılması, renklerin yeniden canlandırılması veya fotoğrafa başka bir nesnenin eklenmesi gibi. İş almaya başlamak için özellikle sosyal medya hesaplarınızda ilan vermeyi ve fotoğraf düzenleme örneklerini yayınlamayı ihmal etmeyin.

7. SESLENDİRME

seslendirme

İyi bir sese sahip misiniz? Aslında iyi bir sese sahip olmasanız bile çeşitli programlar aracılığıyla da seslendirme yapabilirsiniz. Seslendirme hizmeti sağlamak için en önemli konu önemli bir diksiyondur. Seslendirme hizmetleri genellikle Youtube’nin son dönemde ciddi bir popülariteye sahip olması ile üst seviyelere çıkmıştır. Seslendirme hizmetine yönelik iş almak için Freelancer, Bionluk, Sadeceon gibi sitelerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca Youtube’de bir kanal açarak yaptığınız işleri yayınlamayı ihmal etmeyin.

8. SATIŞ ORTAKLIĞI

satış ortaklığı

Herhangi bir internet siteniz yoksa bile internetten reklam yaparak ek gelir elde edebilirsiniz. Platform olarak ise forumları ve sosyal medya hesaplarınızı kullanmanız yeterli. Kişisel olarak reklam alabileceğiniz birçok servis bulunuyor, örneğin Admingle, Gelir Ortakları, Admitad, Reklamaction’a üye olarak bu servislerden aldığınız Affiliate bağlantıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşın, eğer bu bağlantılara insanlar tıklayarak burada herhangi bir işlem (üyelik – alışveriş vb.) komisyon elde edersiniz.

Satış ortaklığı veren siteler ve sistem ayrıntılarına göz atın: Satış Ortaklığı (Affiliate) Veren Türk Siteler

9. OYUN OYNAMAK

oyun oynamak

İlginç gelebilir ancak internetten ek gelir elde etme yöntemleri arasında oyun oynamak da bulunuyor. Oyun oynayarak para kazanmak elbette biraz eğlence kısmından uzaklaşacak, daha çok bu konuya profesyonel ve iş düzeyinde bakmanız gerekiyor.

Steam adlı platformun gelişmesiyle birlikte birçok oyunda başarılı olarak hem oyunda elde ettiğiniz çeşitli “ürünler” veya direkt olarak hesabınızı satarak para kazanabilirsiniz. Oyun oynayarak para kazanabileceğiniz birçok farklı oyun bulunuyor, örneğin CS:GO, LOL, DOTA 2…

Hangi oyuna odaklanacağınızı bilmiyorsanız, Para Kazandıran Oyunlar adlı rehberimiz sizi bekliyor.

10. VİDEO DÜZENLEME

video-çekmek

Son dönemde Youtube’nin inanılmaz oranda yükselişi ile birlikte insanlar video düzenleme hizmetine daha fazla talep göstermeye başladı. Bu doğrultuda kendinizi video düzenleme konusunda geliştirerek kısa dönemde önemli bir iş sektöründe yer edinmeye başlayabilirsiniz. Kendi web sitenizi kurabileceğiniz gibi sosyal medya hesaplarınızdan da ilan hazırlayarak iş elde edebilirsiniz. İlk etapta birkaç referans edinmek için ücretsiz olarak da çalışmanızı önerebiliriz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir