1. Ana Sayfa
  2. Dükkan Açmak

Karlı İş Fikri: Sıvı Sabun İmalat Tesisi

Karlı İş Fikri: Sıvı Sabun İmalat Tesisi
0

Dünyada temizlik sektörü 120 yıllık bir geçmişe sahip. Bu sektörde son 15 yılda ise sıvı sabunlar önlenemez bir şekilde yükseliyor. Türkiye’de de sıvı sabun sektöründe 20’yi aşkın marka bulunuyor ve bu markaların birçoğu ciddi satış rakamlarına sahip. Karlı ve değerlendirilebilir bir sektör arıyorsanız sıvı sabun üretim tesisi tam aradığınız iş fikri olabilir.

Sıvı sabun sektörüne girmek için kapsamlı bir kimya şirketi kurmanız gerekmiyor. Üstelik bu sektöre giriş yapmak isteyenler KOSGEB’den hibe ve teşvik de alabiliyor. Başlangıç düzeyinde bir sıvı sabun imalathanesi kurulumu için yaklaşık 100 bin liralık bir sermaye ihtiyacınız olacak. Elbette bu fiyata imalathanenin dış yapısının kurulumu dahil değildir. Söz konusu rakam gerekli teçhizat ve makineler için gereklidir.

SIVI SABUN İMALAT TESİSİ KURMAK

sıvı sabun imalathanesi

Tüm iş fikirlerinde ifade ettiğimiz üzere mutlaka işletme kurmadan önce bir iş planı hazırlayın. Özellikle imalathane gibi sektörlerde bir iş planı kurmak önemlidir. İş planında, iş için gerekli resmi belgeleri, işin kurulacağı alanı, rekabet şartlarını, iş için gerekli olacak sermayeyi, marka adını, yasal prosedürleri mutlaka önceden inceleyin. Bazı durumlarda örneğin hibe ve teşvik alabilmek için ek düzenlemelere de ihtiyacınız olabilir. İş hakkındaki yasal prosedürleri alabilmek için KOSGEB‘e ve bir danışmanlık ajansına başvurmanız önemlidir.

Sıvı savun sektörüne girmek istiyorsanız öncelikli olarak sektör tecrübesine sahip olmanız önemlidir. Eğer bu konuda bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz, sektör tecrübesi olan bir ortak bulmanız da mantıklı olabilir. Her iki durumda da bir kimya mühendisinden yardım almanız gerekiyor, çünkü doğru sıvı sabun bileşeni için mutlaka bir profesyonele ihtiyaç duyacaksınız. Sıvı savun imalathanesinde gerekli olacak ekipmanları ise bir makine kimya işletmesinden rahatlıkla satın alabilirsiniz. Bu sektörde çok farklı tercih şansınız olacak, bu nedenle mutlaka pazarlık yapmanızı öneriyoruz. Satın almanız gereken ekipman ve teçhizatlar ise şöyle;

sıvı-sabun-imalat

  • Yağ Depolama Tankı
  • Sodyum Hidroksit Tankı
  • Pişirme Kazanı
  • Silo
  • Mikser
  • Ambalajlama Makinesi

İlk olarak yarı otomatik bir tesis kurmanızı öneririz. İşiniz büyüdükçe işletmenize ek ekipmanlar satın almanız sizi risklerden büyük ölçüde koruyabilir. Elbette bu ekipmanları aldıktan sonra doğru formülü bulmanız gerekecek. Kimya mühendisinizin bilgisi dahilinde doğru formülü bulabilene kadar üretime geçmemeniz gerekiyor. Elbette sıvı sabun sektöründe belirli formüller vardır ve genel olarak tüm işletmeler aynı formüle farklı esanslar koyarak üretim yapmaktadır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Küçük Yerleşim Yerleri İçin En Karlı 24 İş Fikri

Formülü belirledikten sonra elbette işletmenin kar elde edebilmesi için bu formüle ait hammaddeleri satın almanız gerekecek. Türkiye’de bu hammaddeleri satın alabileceğiniz çok fazla işletme yok, bu nedenle muhtemelen yüksek fiyatlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz, genellikle bu işletmeler toplu alımlar için cazip fiyat seçenekleri sağlamaktadır. Bu kapsamda ithalat tercihlerini de göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz, ancak gümrük vergilerine elbette dikkat edin, bazı durumlarda ithalat daha pahalıya mal olabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Düşük Yatırım ile Kadın Girişimciler İçin En İyi 17 İş Fikri

SIVI SABUN YAPIMI İÇİN PAZARLAMA SEÇENEKLERİ

sıvı sabun pazarlama

Sıvı sabun sektöründe üretime geçmeniz maksimum 1 ayınızı alacaktır. Sektöre girmek düşündüğünüz kadar zor değil, kendi markanıza ait ürünleri en fazla 6 hafta içerisinde market raflarında yer alabilecek seviyeye getirebilirsiniz. Ancak marketlerde yer edinmek, sıvı sabun üretim tesisi kurmaktan çok daha zordur. Çünkü halihazırda yıllardır üretim yapan birçok sıvı sabun markası, marketler ile anlaşarak aynı ürünü yapan başka bir marka ile aynı raflarda yer almamak üzere çeşitli anlaşmalar yapmıştır. Kısaca, sektörde tekelini korumak isteyen markalar, diğer markaların olası yükselişi için yoğun çaba harcamaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak büyük marketlerde yer edinmeniz çok zor olacaktır, ilk etapta nispeten küçük marketleri hedef almanız gerekiyor.

Hemen hemen her türden işletme ve tüm evler için gerekli bir malzeme olan sıvı sabun, pazarlama konusunda da eşsiz fırsatlar sağlamaktadır. Sık sık sektöre yeni giriş yapan firmalar özellikle kadınlara yönelik ciddi pazarlama çalışmaları yapıyor.

Kadınlara yönelik tv programları en çok önem göstermeniz gereken pazarlama yöntemi olacaktır. Bu programlara yönelik reklamlar veya sponsorluk anlaşmaları ile hızlı bir yükseliş elde edebilirsiniz. Ancak pazarlama çalışmaları öncesinde market raflarında erişebilir düzeyde olduğunuza da emin olmalısınız. Marketler bu konuda kazanabilecekleri komisyona özen gösterecekler, yani A ürününü satarken yüzde 5 komisyon kazanıyorlarsa, sizden yüzde 10 kazanmadan muhtemelen ürününüzü kabul etmeyeceklerdir. Bu nedenle ilk etapta kar marjınızı düşük tutmanız gerekecek.

Pazarlama çalışması yaparken elbette çevrimiçi varlığınızı da tam anlamıyla kurun. Şık bir internet sitesi açın, Facebook, Twitter ve Instagram’da tam anlamıyla yer alın ve hatta kurumsal bir görünüm sağlamak yerine daha eğlenceli içerikler oluşturmaya özen gösterin. Böylelikle hiç ummadığınız viral bir başarı elde edebilirsiniz. İşin özünde ise üretimden sonra bir pazarlama – reklam şirketiyle de anlaşma yapabilirsiniz, işi profesyonellerine bırakmak daha mantıklı olabilir.

BAŞARI HİKAYESİ

qtherapy-sıvı-savun

2016 yılında Samsun’da KOSGEB desteği ile sıvı sabun işletmesi kuran genç girişimci Yeşim Çoban, “Q Therapy” adlı markasıyla günümüzde aylık bin tona yakın sıvı sabun üretimi yapıyor. Aradan geçen 2 yıl içerisinde ek olarak ıslak havlu, gazlı oda spreyi gibi ürünleri de üretmeye başlayan Çoban, günümüzde aralarında İran, Irak, Gürcistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de bulunduğu birçok ülkeye ihracat yapacak seviyeye geldi.

Q Therapy markası sıvı sabun sektörünün en önemli 10 firması arasında yer almaya başlamıştır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap