1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Cam Şişeli Su Sektörü Hızla Büyüyor

Cam Şişeli Su Sektörü Hızla Büyüyor
0

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son dönemde sağlık endişeleri artış gösteriyor. İletişim kanallarının artışı ve insanların sağlığa yönelik bilgilere daha hızlı erişebilmesi nedeniyle sağlıklı çözümler her sektörde kendine daha fazla yer buluyor. Bu gelişmelere paralel olarak standart olarak üretilen plastik şişeli sular yerine cam şişeli sular daha fazla tercih ediliyor.

Ülkemizde uzun yıllardır raflarda bulunmasına rağmen plastik şişelenmiş sulara göre çok daha düşük satış rakamlarına sahip olan cam şişeli suların satışı geçtiğimiz 5 yıl içerisinde yüzde 30’dan fazla artış gösterdi. Sektörün önümüzdeki yıllarda da önemli oranda artış göstermesi bekleniyor. Bu beklentilere ve yüksek potansiyele bağlı olarak hemen hemen sektördeki tüm şişelenmiş su markalarının cam şişeye yönelik ürünleri ortaya çıkmaya başladı.

SEKTÖRE YÖNELİK YATIRIMLAR TERCİH EDİLEBİLİR

Şişelenmiş su sektörü genel olarak yıllara göre artış gösteriyor. Ancak insanların eğitim düzeylerinin yükselişi, Türkiye’deki ekonomik durumda yaşanan iyileşme ve genel sağlık endişelerinin artışı ile birlikte sağlıklı ürün çözümlerine yönelik taleplerde artışlar bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ulaştırma Sektörü İçin 8 İş Fikri

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Bu kapsamda su sektöründe yeni yatırımlar yapacak olan yatırımcıların doğrudan cam ile şişelenmiş sulara yönelik ürünleri ve ürün gruplarını hedeflemesini öneriyoruz. Hem ülkemizde hem de Ortadoğu’nun büyük kısmında bu sektörde önemli boşluklar bulunuyor. Özellikle ülkemizden çıkabilecek kapsamlı bir cam su ile şişelenmiş su markasının tüm çevre ülkelere yönelik de ihracat şansı bulunmaktadır.

Şişelenmiş su sektörüne giriş için ortalama olarak 900 bin liralık yatırım sermayesine ihtiyaç duyulmaktadır. Yeni yatırım yapacak olan yatırımcılar KOSGEB ve benzeri kuruluşlar aracılığıyla yeni yatırımlar için çeşitli hibe ve teşvikler alabilir. Bu kapsamda eğer yeni bir yatırım planlaması yapıyorsanız profesyonel bir danışmanlık alarak daha hızlı ve emin adımlarla ilerleme şansınız olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Maliyeti ve Devlet Desteği

Sektöre yönelik tek yatırım fırsatı ise doğrudan üretim değildir. Cam su ile paketlenmiş su sektöründe en büyük sıkıntılardan biri de nakliyedir. Sektörde satış hacmi artarken, en büyük sorunlardan biri olan nakliye için çözüm üretebilmek amacıyla daha dikkatli taşıma fırsatı sağlayan bir nakliye işletmesi kurulabilir. Özellikle ana üretim noktasından perakendecilere dağıtım kanalı için yeni bir fikir üzerinde durabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yatırım Teşvik Bölgeleri

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir