Ulaştırma Sektörü İçin 8 İş Fikri
  1. Anasayfa
  2. Dükkan Açmak

Ulaştırma Sektörü İçin 8 İş Fikri

0

Ulaştırma, araç, nakliye sektöründe değerlendirilebilecek birçok iş fikri bulunuyor. Elbette kapsamlı sektörler arasında yer alan bu sektörlerde düşük maliyetli çok fazla iş fikri bulabilmek mümkün değil. Bu nedenle orta ve büyük ölçüdeki sermaye düzeyleri için öneriyoruz. Ulaştırma sektöründe yer alan iş fikirlerinin birçoğu da aynı zamanda kapsamlı bir şirket kurulumu ile doğru iş planlama ihtiyacı barındırmaktadır.

Türkiye’de en büyük 5 sektör arasında yer alan ulaştırma sektöründe değerlendirebileceğiniz 8 iş fikri…

1. KARGO

Türkiye’de 6-7 şirket tarafından ele geçirilmiş olan kargo sektöründe büyük bir potansiyel bulunuyor. Orta büyüklükteki bir işletme açarak bölgesel kargo hizmeti sağlayabileceğiniz gibi bir kargo bayiliği alarak da daha düşük sermayeli olarak işe koyulabilirsiniz.

Türkiye çapında bir kargo şirketi kurmak için ise minimum 12 milyon liralık yatırım sermayesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bir kargo bayiliği için ise 200 bin liralık teminat yeterli.

Kargo sektörü için yeterli sermaye düzeyiniz yoksa bir kurye şirketi de kurabilirsiniz. Ek bilgiler Kurye Şirketi Kurmak rehberinde.

2. UÇAK BAKIMI

Türkiye’de bulunan büyük çaplı 4 havayolu şirketine ek olarak birçok küçük filoya sahip yerel veya orta büyüklükte havayolu firması bulunuyor. Bu firmalardan başlamak üzere bir uçak bakım hizmeti sağlayabilirsiniz. Şirket kurulumu için sektör deneyimine sahip mühendisler ve mavi yakalı personellere ihtiyaç duyacaksınız. Sektörde önemli düzeyde rekabet bulunuyor.

3. AKÜ HİZMETLERİ

Araçların aküleri ortalama olarak 2 yılda bir değişiyor. Ticari araçlarda ise bu süre çok daha düşebiliyor. Bu kapsamda bir akü yenileme hizmeti açarak önemli bir iş potansiyeli elde edebilirsiniz. Akü yenileme hizmetlerine giriş yapmak için minimum sermaye ihtiyacı ise 60 bin lira civarında bulunuyor. Özellikle iyi bir reklam ile önemli gelir elde etmek mümkün.

4. ARAÇ KİRALAMA

Türkiye’nin en büyük sektörlerinden biri olan araç kiralama sektörü de kapsamlı ve her geçen gün büyüyen bir sektördür. Ortalama olarak 2 araç ile başlamanın mümkün olduğu bu sektörde büyüme potansiyeli de işletmeler için üst düzeydedir. Kredibilitesi olan tüm yatırımcı ve girişimciler için önerilen iş fikridir.

Araç kiralama sektörü Türkiye’de nüfusu 20 bin üzerinde olan her lokasyon için uygundur. Ancak büyük şehirlerde rekabet nispeten daha yüksektir.

5. SOĞUK ZİNCİRLİ LOJİSTİK HİZMETİ

Türkiye’de soğuk zincirin kırılmadan nakliye edilmesi gereken birçok ürün mamulü bulunuyor. Bu ürünleri üreten işletmeler ise büyük bir sermaye gereksinimi nedeniyle soğuk zincirli bir lojistik hizmetini uygulamakta sorun yaşıyor.

Bu kapsamda soğuk zincirin kırılmayacağı özellikle gıda sektöründeki imalathaneler için soğuk zincirliği lojistik hizmeti verebilmek üzere bir şirket kurabilirsiniz. Elbette minimum 6 araçlık, tam otomatik klimalı filoya ihtiyacınız olacak. Ortalama yatırım sermayesi 800 bin lira.

6. AKARYAKIT İSTASYONU

Bir akaryakıt istasyonu açara, nakliye – ulaşım – lojistik sektöründe en yüksek potansiyelli iş fikrine başlangıç yapabilirsiniz. Konu hakkında ayrıntılı rehberimize Benzinlik Açmak bağlantısından ulaşabilirsiniz.

7. SEYAHAT ACENTASI

Türkiye, dünyanın en çok turist çeken 10 ülkesinden biri. Birçok bölgede yeni turizm alanlarının da yenilenmesiyle birlikte 2019 yılında yeni bir turist rekoru bekleniyor. Bu kapsamda bir seyahat acentası açmak karlı ve değerlendirilebilecek bir iş fikridir.

Seyahat acentası açmak birçok iş fikrine göre de daha düşük sermaye talep eder. Ortalama olarak 30 bin liraya bile bir seyahat acentası kurmak mümkün. Ancak özellikle reklam için çok ciddi düzeyde bir sermaye ihtiyacınız olacak.

8. ÇEKİCİ HİZMETİ

Oto kurtarıcı, çekici hizmeti vermek Türkiye için yüksek potansiyel içeren iş fikirleri arasında yer alıyor. Ancak hemen hemen bütün büyük şehirlerde bu pazar doyma noktasına ulaşmıştır. Bu nedenle özellikle küçük şehirlere yönelik bir planlama yapmanızı öneririz.

Bir oto çekici hizmeti için ilk etapta tek bir araç yeterlidir. Ortalama sermaye ise 100 bin lira civarında.

Çekici hizmeti işine başlamak için ayrıntılı rehberimize Oto Kurtarıcı Çekici İşi Nasıl Yapılır rehberinden ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir