1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Melek Yatırımcı Nedir? Türkiye’deki Melek Yatırımcılar

Melek Yatırımcı Nedir? Türkiye’deki Melek Yatırımcılar
0

Melek Yatırımcı genel olarak henüz yolun başında olan girişimcilere ve işletmelere finansal ve proje bazlı destek sunan kişiler veya kuruluşlardır. Melek Yatırımcılar dünyada girişimin ve girişimciliğin desteklenmesi konusunda çok önemli bir yere sahiptir.

Melek Yatırımcı kavramı ilk olarak 1978‘de New Hampshire Üniversitesi‘nde profesör ve Girişimcilik Araştırma Merkezi’nin kurucusu olan William Wetzel tarafından kullanılmıştır. Türkiye’de çok yaygın olarak bilinen bir konu olmamasının yanında dünyada milyonlarca melek yatırımcı bulunur. Örneğin 2007 yılında ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, ülke genelinde 258 bin Melek Yatırımcı bulunuyordu.

Türkiye’de de 2013 yılından sonra Melek Yatırım kavramı zemin bulmuş ve aradan geçen 5 yılda birçok Melek Yatırımcı ağı oluşmuştur.

Melek Yatırımcıların yeni işletmeler veya projeler için sağladığı finansman genellikle başlangıç düzeyinde olmakla birlikte rakamın bir sınırı yoktur. Ancak Melek Yatırımcılar genellikle uluslararası pazarları ilgilendiren projeler ile daha fazla ilgilenmektedir. Melek Yatırımcıların risk düzeyi çok yüksektir, bu nedenle yüksek getiri elde etme şansı olmayan projelere Melek Yatırımcı bulabilmek çok daha zordur. Melek Yatırımcılar genellikle ilk başlangıç finansmanından sonraki 7 yılda, yatırımın 30 katına çıkması ihtimalinin yüksekliği prensibiyle hareket ederler.

Melek Yatırımcıların en fazla bulunduğu ülkeler sırasıyla, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, Rusya ve Çin’dir.

TÜRKİYE’DE MELEK YATIRIMCI AĞLARI

melek yatırım

Türkiye’de bireysel melek yatırımcılar çok düşük bir payda bulunur. Melek Yatırımcılar bireysel olarak hareket etmek yerine Melek Yatırım Ağları kurulmuş durumda. Türkiye’de en çok bilinen ve yatırım yapan 9 Melek Yatırımcı Ağı şöyle:

Milestone Capital Partners

Milestone Capital Partners birkaç aile ve kurumsal yatırım ağ adına Türkiye ve uluslararası pazarlarda yatırım yapan butik bir yatırım grubudur. Firma, özellikle gayrimenkul sektöründe yatırım yapma amaçlı olarak kurulmuştur fakat 2014 itibariyle odağını tohum, erken aşama ve VC aşamasındaki yatırımlara da yönlendirmiştir.

Endeavor

Merkezi New York’ta olan Endeavor, Arjantin, Şili Brezilya, Uruguay, Meksika, Kolombiya ve Güney Afrika’dan sonra, 2007 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlamış, bugün 19 ülkeden ofisi bulunan bir melek yatırım ağıdır. Endeavor Türkiye, Yönetim Kurulu’nun, Danışma Kurulu Üyeleri’nin ve Endeavor Rehberleri’nin desteğiyle faaliyetlerini sürdürmekte, Endeavor Girişimcileri’ni tespit edip ve desteklemektedir. Desteklenen girişimciler başarı öyküleriyle etkin girişimcilik kültürünün yerleşmesine hizmet etmektedir.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Fongoogo

Fongoogo, her türlü projenin hayata geçmesi için ihtiyaç duyulan sermayenin kitlelerin desteğiyle bir araya getirilmesine aracı olan bir pazaryeridir. Proje sahipleri, desteklerin karşılığında projeleri ile ilgili alt-ürün ve servisleri destekçileriyle sunarlar. Fongogo proje sahiplerinin proje sayfalarını yaratıp ödeme sistemlerini kullanabilecekleri ve kampanyalarını yürütebilecekleri düzeneği sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ev Hanımıydı Taksi Durağı Sahibi Oldu

Doğa Girişim

Doğa Koleji, English Time Dil Okulları, Sade Organik, F&F Steel, DoğaMar gibi markaları bünyesinde bulunduran Doğa Grup’un erken aşama yatırım şirketi olan Doğa Girişim, tamamı kendisine ait olan sermayesi ile geleceğin şirketlerine dönüşecek girişimlere destek vermektedir.

İnventram

KOÇ Holding ve KOÇ Üniversitesi ortaklığı ile Nisan 2010’da kurulmuş bir erken aşama teknoloji, inovasyon ve fikri mülkiyet hakları yatırım, ticarileştirme ve danışmanlık şirketidir. İnventram’ın amacı erken aşamadaki, pazar potansiyeli olan yenilikçi ve teknolojik buluşları en doğru iş modelleri ile ticarileştirmektir.

BIC Angel Investments

BIC Angel Investments teknoloji veya internet odaklı (e-ticaret, mobil uygulamalar, sosyal ağlar, zenginleştirilmiş gerçeklik veya cloud bazlı çözümler vb.) projelerle ilgilenen bir yatırım şirketidir. Melek yatırımlarla birlikte, strateji, back office hizmetleri ve teknoloji gibi alanlara da destek verir. Girişimlerin sağlıklı büyümeleri için sadece paraya değil aynı zamanda tecrübeye ve profesyonel hizmetlere de ihtiyaç duydukları düşünülerek, çalışmalarını bu doğrultuda yapılandırılmaktadır.

ODTÜ METUTECH Ban

Teknokent Teknoloji Yatırımcıları Derneği (METUTECH-BAN), ODTÜ ve ODTÜ Teknokent tarafından geliştirilmiş, Türkiyedeki ilk İş Melekleri Ağı uygulamasıdır.

METUTECH-BAN, başarılı gerçek veya tüzel kişilerin yatırımcı olarak üye olabildiği ve özellikle teknoloji tabanlı girişimcilerle yatırımcılar arasında köprü kurmayı amaç edinen bir kuruluştur. “Teknoloji Yatırımcıları Ağı” yapılanmasıyla 2007 yılında ilk melek yatırımcılar derneğini başlatan METUTECH-BAN, yatırımcı girişimci ekosistemini oluşturmak amacıyla hem İş Meleklerini hem de yatırımcıları (bireysel veya kurumsal), çatısı altında buluşturmuştur.

Galata Business Angels

Galata İş Melekleri (GBA), yeni girişimlere onlara rehberlik ederek, iş fikirleri için finansman bulmayı hedefleyen, Türkiye’nin ilk melek yatırım ağlarından biridir GBA, Türkiye’deki melek yatırımcıların başarı, nitelik ve niceliğini artırmayı amaçlayan; bunu yaparak yeni kurulan yenilikçi (inovatif) şirketler için daha büyük bir sermaye havuzu oluşturan ve oluşumunda Inovent’in yol göstericiliği ile desteklenmiş bir organizasyondur.

Revo Capital

REVO Capital, Türkiye’de bulunan inkubasyon / tohum evresini geçmiş, ürün ve gelir aşamasına varmış, şirketleşmiş teknoloji şirketlerine yatırım yapmayı amaçlayan, Hollanda merkezli $50M büyüklüğünde bir risk sermayesi (VC) fonudur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir