1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

5 Bin Lira Sermaye ile Yok Böyle Kazanç!

5 Bin Lira Sermaye ile Yok Böyle Kazanç!
0

Son dönemde gittikçe artan bu iş sektörü sayesinde binlerce firma ve on binlerce girişimci çok ciddi gelirler elde etmeye başladı. Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan Pilav satışında kar marjı 1’e karşı 3. Sektöre girmek ise düşünüldüğü kadar ciddi bir sermaye istemiyor. 30 bin lira civarında bayilikler alınabiliyor, 15 bin liraya AVM’de stant kurulabiliyor hatta 5 bin lira ile seyyar bir tezgahta bile satışa başlanılabiliyor. Ortalama bir seyyar pilav satıcısının aylık geliri 10 bin lira civarında.

Peki Başarılı bir girişimci misiniz? Başarılı girişmcilerin karakteristik özelliklerine bakın ve bu konuda ne kadar iyi olduğunuzu kendiniz değerlendirin.

Başarılı Girişimcilerin Temel Karakteristik Özellikleri Ne Olmalı

Zincir restoranlar dışında, Mevlit ve düğünler için binlerce kişilik sipariş alan pilav üretim tesisleri de kuruldu. Bu yerlerin müşterileri arasında sokak satıcıları da bulunuyor. Simitçilerin fırından aldığı gibi bazı esnaf pilavı buralardan temin ediyor. İnternetten sipariş, yurt dışı bayiliği ve dahası sektörün lezzetini artıyor. 4 yıl önce bu satırlara bol kepçeden konuk olan pilavcıları yeniden ziyaret ediyoruz. Nedenine gelince, müşteri için ucuz ve pratik, satan için kazançlı olan piyasanın karnı hala doyuyor mu bakalım istedik.

7/24 HAZIR UCUZ VE PRATİK

Bu işin ustası esasen sokak satıcıları. Özellikle iş çıkışlarında atıştırmalık isteyenlerin ilk durağı onlar. Hele bir de el lezzetinizin ve Trabzon tereyağının namı almış yürümüşse pilav arabanızın önünde kuyruk oluşmaması için neden yok. Seyyarı, 7/24 hizmetle günlük 200 tabağa yakın satıştan 600 lira ciro bırakıyor. Sade 3, nohutlu 4, tavuklu ise 5 liradan gidiyor. Maliyetler çıkınca günde 300 liradan fazla net kazancın olduğunu öğreniyoruz.

GÜNDE 200 TABAKTAN FAZLA SATIŞ

Fatih semtini el arabasıyla arşınlayan Yadigar Solmaz, 12 senelik seyyar kariyerinin 4 yılını pilavcılığa ayırmış. Günde 200 tabaklık satışların büyük bölümünü iş çıkışlarında yaptıklarını söylüyor. Beyoğlu Ömer Hayyam’da tezgah açan Hasan K. ise 3 kardeşiyle 24 saat mesai başında olduklarını anlatarak, “Gündüz vakti öğrencisi, iş çıkışı çalışanı, fakiri, zengini ve gece taksicisi derken ayda gelirimiz 3 bin lirayı bulur. Levent piyasasında 5 bin lirayı geçer. Her kesimden vatandaş gelir karnını doyurur. Malum burası Beyoğlu” diyor. Rakipleri soruyoruz cevabı alıyoruz: “Dedim ya burası Beyoğlu abi. Kendine göre kuralları vardır.”

DOYURUCU MESLEK PİLAVCILIK

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Bazılarını adının başındaki ‘meşhur’ kelimesiyle tanıyoruz. İşte onlardan biri de Kadıköy’den Hayri Usta. “Bizim yolculuk sokakta başladı, anlaşılan o ki sokakta bitecek” diyen Hayri Usta’nın bu sözüne aynen katılıyor ve dinliyoruz: “Mecidiyeköy’de 10 sene kadar önce ciğercilik yaparken, kendimizi Kadıköy’de bulduk. Eskiden günde 200 -300 tabak sattığımız olurdu. Şimdilerde herkes pilavcı. Gelirimiz de yarı yarıya düştü. 100 kişi piyasaya girer ancak 10 kişi tutunur. Ama bizi bilen de gelir burada yer. Yine de şükür.”

İŞ ÇIKIŞINDA KUYRUKLAR

Lezzet demişken çalışanlar için 4’üncü Levent metro civarındaki pilavcının yeri ayrıdır. Kendi konuşmayı tercih etmese de ricamıza kırmıyor ve işin sırrının Trabzon tereyağı ve eşinin elinin lezzeti olduğunu söylüyor. Sektörü gözlemlediğimiz kısa süre içinde bile uzun kuyruklar oluşturan, telefonla arayıp toplu sipariş veren, arabasını durdurup paket yaptıran, sektörün kayıtdışı büyüklüğü hakkında bilgi veriyor. Ve inanın sokaktaki pilavcılık ‘doyurucu meslek’ unvanını fazlasıyla hak ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Promosyon Ürünleri Üretimi

Nohut Pilav Arabası ile Para Kazanmak – Fiyatları

Son zamanlarda sık sık sokak ve caddelerde nohut pilav satan küçük arabalar görmüşsünüzdür. Bu gördüğünüz küçücük araçlarda yapılan ciro ise düşündüğünüzün en az onlarca katı. Nohut pilav arabası ile çok ciddi kazanç sağlayanlar var ve bu Pilavcı araçlarının fiyatları düşündüğünüz kadar pahalı değil.

Sokakların en lezzetli yiyeceklerinden biri olan Nohut Pilav işi iyi bir girişimci ve iş arayanlar için harika bir fırsat. İster 1 araba alarak iş sahibi olmak, ister 20 araç alarak bunlarla bir girişim başlatmak olsun her türlü fikir için harika bir yol. Nohut Pilav Arabası işi son zamanlarda ise ciddi anlamda arttı. Sektörde birçok kişi lezzetli nohut pilav yaparak yüzlerce sabit müşteriye ulaşmış durumda.

5 Bin Lira Sermaye ile Yok Böyle Kazanç!

Nohut Pilav işine girip para kazanmak için fiyatları sadece 2-4 bin lira arası olan Pilav arabası dışında ciddi bir sermaye ihtiyacınız yok. Bu sektöre girmek istiyorsanız sadece fiyatı 2-4 bin lira arası olan bir pilav arabası almak ve pilav için malzemeler satın almak dışında bir şeye ihtiyacınız yok. Yaklaşık olarak her gün pilav arabanızı 50 lira masrafla tamamen dolduracaksınız ve bu 50 liralık malzeme ile ortalama olarak 60 nohut – pilav çıkartabiliyorsunuz. Türkiye’nin hemen hemen yer yerinde 3-4 TL‘e satılan bu nohut pilav tabakları gün sonunda size 250 liraya yakın para kazandıracak. Yani ay sonunda ortalama olarak 1500 lira masrafla 7 bin 500 liraya yakın ciro elde edebileceksiniz. Bu da size aylık 6 bin lira para kazandıracaktır. Bazen ek küçük masraflar oluşabilir tabii ki ancak bunlar çok ciddi harcamalar olmaz (tekelin patlaması, ışığın patlaması gibi gibi)…

Nohut pilav işinde en büyük konulardan biri lezzetli nohut – pilav çıkartabilmektir. Genellikle bu tür araçlar her zaman aynı yere gelir ve bu nedenle sabit müşteri potansiyeli taşır. Eğer bir kişi nohut pilavınızdan memnun kalırsa yarın yanında bir arkadaşı ile birlikte gelecektir. Bu nedenle lezzetli bir tat yakalabilmek için bu işe girdiğiniz zaman mutlaka denemeler yapın. Hatta bu konuda iyi bir restoranda giderek şeflerden bilgi de almaya çalışmayı mutlaka deneyin.

Kısa vadede ciddi gelir getiren nohut pilav arabası işinde sağlık konusuna da mutlaka dikkat edin ve malzemelerin dışarı ile temasını mutlaka azaltın.

Bu denetlemelere takılacağınız için değil insani ve ahlaki olarak büyük önem taşıyor. İşini güzel yapan bir insan daima kazanç elde edecektir.

2023 BEKLENTİSİ

Nohut pilav sektörünün 2023 yılında da mevcut büyüme performansını sürdürmesi bekleniyor. Sektörde yaşanan genişlemede en büyük rolü restoran fiyatlarında yaşanan artış tetikleyecektir. Sektöre yönelik yatırımlar için 2023 yılının başı önemli bir süreçtir. Girişimci ve yatırımcıların bu süreçte harekete geçmesi tavsiye edilmektedir.

Nohut Pilav Arabası Bayiliği veren bazı şirketlerde bulunuyor. Bu şirketlerin bilgilerine Nohut Pilav Bayiliği adlı rehberde bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir