Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti | Ne Kadar Sermaye Lazım?
 1. Anasayfa
 2. Girişimcilik

Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti | Ne Kadar Sermaye Lazım?

11

Pazar payı sorunu olmayan bir iş fikri olan tavuk çiftliklerinin maliyeti çok değişken bazı faktörlere sahiptir. Eğer tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız, bütçenize göre bir hesaplama yapmanızı öneriyoruz. Örneğin 2000 tavuklu bir çiftlik kurmak isterken, birçok ekipmanı 2000 tavuk için alıp tüm sermayenizin, ihtiyaçlarınızı gidermediğini görmek işletmeniz için kritik bir soruna neden olabilir. Bu nedenle maliyet ve sermaye hesabının iyi bir şekilde – ÖNCEDEN – yapılması gerekiyor.

Son yıllarda Türkiye’de en çok para kazandıran ve girişimcilerin ilgisini çeken Tavuk Çiftliği Kurma işinde sık sık maliyet önemli bir sorun oluyor. Zira büyük bir tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız ciddi bir maliyetle karşı karşıya olacaksınız. Ancak organik tavuk çiftliklerinde bu sermaye ihtiyacı daha düşük.

Tavuk çiftliği kurmak düşündüğünüz kadar zor bir girişim değil. Eğer yeterli sermaye gücünüz varsa birçok şirket anahtar teslim tavuk çiftliği kurulumu bile gerçekleştiriyor. Ancak eğer yeterli sermaye gücünüz yoksa ve tavuk çiftliğinizi bizzat siz kurmak istiyorsanız bunun için önemli bir çalışma sürecine ihtiyacınız olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Australorp Tavuk

Tavuk çiftliği kurulum maliyetinde en önemli masraf çiftliğin alanı ve çiftliğin kapatılması için gerekli olan malzemelerdir. Birçok tavuk çiftliği sera gibi kurulmaktadır ancak Karlı İş Fikirleri platformu olarak bunu kesinlikle önermiyoruz. Zira prefabrike yapılar bu sera tarzı çiftliklerden çok daha dayanıklı ve daha iyi verim alınabiliyor. Tavuk çiftliklerinde yer temini sorununu da kiralama usulü ile aşmanız mümkün. Ayrıca birçok destek ve teşvik programı aracılığıyla tavuk çiftliği kurmak isteyenlere ücretsiz yer temini, vergi indirimi gibi fırsatlar da tanınmaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile KOSGEB bu konuda mutlaka ziyaret edilmesi gereken kurumlar arasında yer alıyor.

tavuk-ciftligi-kurulumu

Tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız mutlaka ilk olarak bulunduğunuz ilin Valiliğine, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne ve KOSGEB İl Müdürlüğü’ne gitmenizi tavsiye ediyoruz. Birçok ilde tavuk çiftlikleri için çeşitli teşvikler ve destekler var. Bu teşvik programları aracılığıyla Tavuk Çifliği Kurma Maliyetini büyük ölçüde düşürebilirsiniz.

Ortalama olarak 5 bin tavuklu bir tavuk çiftliğinin tüm maliyeti yaklaşık olarak 180 bin liradır (Güncellendi). Ancak tavuk sayısının artması masrafları aynı oranda artırmıyor. Çünkü bir çok masraf 1 tavuk olsa dahi yapılmak zorunda. O nedenle 10 bin tavuklu bir çiftliğin maliyeti 5 bin tavuk çiftliğine göre 2 katına çıkmaz, 10 bin tavuklu bir çiftlik için maliyet yaklaşık olarak 310 bin liraya çıkacak.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Karlı Tavuk Cinsleri

Organik tavuk çiftlikleri ise maliyet ve sermaye konusunda girişimci ve yatırımcılar için çok daha avantajlı. Organik tavuk çiftliklerinde bu kadar yüksek sayıda tavuk bulunmaz. Ortalama olarak 500 tavuklu bir organik tavuk çiftliği için 14 bin liralık maliyet ortaya çıkacaktır.

NEDEN TAVUK ÇİFTLİĞİ KURMALIYIM?

Öncelikle tavuk çiftliği karlı iş sektörleri arasında yer alıyor. Ancak sektörün tek cazip noktası bu değil. Tavuk çiftliği kurmanın avantajlarını sıralamak gerekirse,

 • Pazar sorunu yok,
 • Nispeten düşük sermaye ihtiyacı,
 • Yoğun destek ve teşvik programları,
 • Daha az personel ihtiyacı,
 • Yüksek verimlilik tercihleri,
 • Hızlı markalaşma fırsatı,

avantajlar arasında gösterilebilir. Ancak tavuk çiftliklerinin bir de görünmeyen yüzü var, tavuk çiftliklerinde girişimci ve yatırımcılara sorun çıkartan konular ise,

 • Hastalık sorunları,
 • Yüksek iş krizi potansiyeli,
 • Beklenti üzerindeki masraflar,
 • Serbest piyasa nedeniyle yaşanabilecek kar kayıpları,

olarak gösterilebilir.

Tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız sizler için harika bir rehberimiz var! Tavuk Çiftliği Kurmak adlı bağlantıdan rehberimize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (11)

 1. Kayseri Develide Tavuk Cifligi Kurmayi Dusunuyorum BIN Tavuklu Ciftlik Ne Gibi Yardim Alabilirim Devletten
  TESEKKULER

 2. Bu güzel anlatım için teşekkürler.

 3. 12 Mart 2018

  Önerilerinize açığım unalakbas71@hotmail.com

  • 17 Ekim 2018

   Unal Bey merhabalar. Bizim 16 dönüm 1/1 hisseli tapulu arsa üzerine kurulu bakıcı evleri ve idari binası da olan 70 bin kapasiteli (4100 metre metre kapalı alan modern bir broiler çiftliğimiz var. Bugünkü piyasa şartlarında 7-8 milyona kurulum maliyeti olan çiftliğimize işletme kar /zarar ortağı ya da mülküne + işletmesine ortak arıyorum. Tekliflere açığız. İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER. Mehmet 542-414-0657

 4. İstanbul anadolu yakasında ikametgah ediyorum. 50 bin liralık sermayeyle ne tür bir işi önerirsiniz

 5. İstanbul anadolu yakasında ikametgah ediyorum. Ne tür bir işi önerirsiniz

Bir yanıt yazın