Kapat

PTT Kargo Takip Sorgulama – Barkod Yurt İçi & Yurt Dışı Kargom Nerede?

Anasayfa
Ekonomi PTT Kargo Takip Sorgulama – Barkod Yurt İçi & Yurt Dışı Kargom Nerede?
ptt kargo takip

PTT Kargo Takip ve kargo sorgulama işlemlerini birçok farklı şekilde sorgulayabilirsiniz. PTT Kargom Nerede platformu aracılığıyla yurt içi ve yurt dışı PTT Kargo Takip Numarası ve barkod ile sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

PTT ile ilgili tüm kargo takip ve sorgulama işlemleri için ayrıntılı bir rehber hazırladık. Bu rehberde PTT Kargom Nerede? gibi uygulamalara erişim ve hizmet almak konusunda yaşayabileceğiniz sorunlara yer vereceğiz.

Türkiye’de resmi tek kargo şirketi PTT’dir. Özellikle yurt dışı alışveriş sitelerinden aldığınız ürünler çoğu zaman PTT ile ücretsiz olarak evinize kadar getiriliyor. Ancak PTT Kargo Takip ve PTT Kargom Nerede hizmetinin ciddi olarak sorunlu olduğunu ifade etmek gerekiyor, çünkü birçok kargo için yer ve konum bilgisi çoğu zaman yanlış veriliyor veya hizmete hiç ulaşılamıyor.

Karlı İşler adlı bölümümüzde yer alan özellikle Çin’den ürün getirmek adlı iş fikri ile ilgileniyorsanız PTT Kargo Takip Sorgulama servisini sık sık incelemeniz gerekecek. Çünkü Çin’den en ucuz kargo getirmenin yolu PTT Kargo’dur. Sadece Çin’den değil, tüm yurt dışı ülkelerinden Türkiye’ye en ucuz kargo getirme yolu PTT Kargo’dur ancak PTT Kargo’yu kullanırken birçok sorun ile de karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

PTT Kargo servisinin Türkiye’deki diğer kargo servislerinden pek bir farkı yoktur. Sadece bazı bölgelere daha yavaş kargo getirmektedir, ancak hizmet alanı konusunda Türkiye’nin en büyük kargo servisidir. PTT Kargo Takip uygulamalarında Kargo, APS Kurye, Taahhütlü, Tebligat, Telgraf, yurtiçi/yurtdışı kayıtlı mektup postası gönderileri, koli, APG ve TURPEX kargolarını sorgulayabilirsiniz. Tüm sorgulama işlemleri ücretsizdir.

İNTERNETTEN SORGULAMAK

ptt kargo takip

PTT üzerinden kargonuz gelecekse eğer http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adlı adrese giriş yapmalısınız. Burada, ürünü aldığınız şirketten aldığınız kargo takip numarasını sitedeki “Barkod Numarası” adlı bölüme gireceksiniz ve kargonuzu sorgula tuşuna basarak kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer henüz hareket yoksa, kargo henüz PTT tarafından işleme alınmamıştır. Bir sonraki gün yeniden denemenizi öneririz.

TELEFONLA SORGULAMAK

PTT Kargo takip servisini telefon ile de sorgulama şansınız var. “PTT Kargom Nerede” adlı hizmete ulaşmak için PTT’nin 444 1 788 adlı numarasını aramanız ve müşteri hizmetlerine bağlanmanız yeterli. 444 1 788 numarayı aramak için ek bir ücret ödemenize gerek yok, normal yurtiçi arama dakikanızı kullanırsınız. PTT Kargom Nerede servisinden kargo sorgulamak için de “Barkod Numarası“na ihtiyacınız olacak.

44 1 788’i aradığınız zaman karşınıza gelecek seçenekler şöyle olacak, size uygun olanını seçmelisiniz;

 • İngilizce için: 9
 • Arapça için: 7
 • PTT Kart Kayıp Çalıntı Ve Şüpheli İşlem Bildirimi İçin: 1
 • Posta Çeki, Ptt Kart Telefon Bankacılığı Ve Telefon Bankacılığı Şifre İşlemleri Ve Sosyal Güvenlik Kurumu Ödemeleri İçin: 1
 • Yurtiçi Kargo, Kurye, Yurtdışı Koli Ve Apg İle Turpex için: 2
 • Posta Ve Telgraf Hizmetleri Gönderleri için: 3
 • Hgs İşlemleri için: 4
 • PTTCell için: 5
 • E PTT Avm için: 6
 • KEP- E Tebligat için: 7
 • PTT Hizmetleri Hakkında Bilgi Almak İçin için: 8
 • VERİ İzni İşlemleri İçin: 0
 • Kurumsal İşlemler İçin: 9

ŞUBELERDEN SORGULAMAK

Telefon ve internetten PTT Kargo takibi yapamıyor ya da yaptığınız halde sonuç alamıyorsanız herhangi bir PTT Kargo Şubesine giderek kimliğinize gelen herhangi bir kargonun olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Ancak bazı PTT şubelerinde kimlik ile kargo sorgulama işlemleri yapılmıyor, her halükarda kargoyu gönderen şirketten Barkod Numarası‘nı almanız gerekiyor.

Size en yakın PTT Şubesini öğrenmek için EnYakınPTT sayfasına göz atabilirsiniz.

E-DEVLET’TEN SORGULAMAK

PTT Kargo Takip işleminizi e-devlet uygulamasından da gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra arama kısmına PTT yazın, ardından çıkan “PTT: Kargo” uygulamasına tıklayın. Burada Barkod Numarası’nı girerek, PTT Kargo Takibi yapabilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT Şubesine giderek Kimlik Bilginiz ile e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

BİLİNMESİ GEREKENLER

ptt kargo takip etmek

Türkiye’nin en büyük şube ağı PTT Kargo’dadır. Türkiye’nin 81 ilinde bulunan PTT aynı zamanda ilçelerde hatta beldelerde bile yer almaktadır. PTT Kargo’nun ise bu avantajlarının yanında birkaç dezavantajı da bulunmakta. PTT Kargo tam bir özel şirket gibi çalışmadığı için bazen aksaklıklar yaşanabiliyor. Örneğin PTT Kargonuz diğer kargolara göre geç gelebilir, bu durumda PTT Kargo Takip servisini kullanarak kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

İkinci husus bazı durumlarda kargonuz gelmeyebilir ve kargo takip servisinde de görülmeyebilir. Bu durumda size en yakın PTT şubesine giderek kargonuzu o şubede bile bulabilirsiniz, bazı zamanlarda PTT Kargoları uzun süre şubede tutmaktadır. Ancak bu tür sorunlar her geçen gün daha iyiye gitmektedir.

PTT’de kargonuz kaybolduysa veya kargoya ulaşamıyorsanız, ALO PTT 444 1 788‘i arayınız.

PTT KARGO HİZMETLERİ

PTT aracılığıyla gönderdiğiniz kargolar için birçok ek hizmet alabilirsiniz. Bu hizmetler;

a) Ödeme Şartlı
Alıcıya belli bir para karşılığı teslim edilmesi ve tahsil edilen paranın göndericiye iletilmesi şartıyla postaya verilecek maddeleri kapsayan gönderilere “Ödeme şartlı özel hizmeti”, bu ek hizmeti içeren gönderilere ise “Ödeme şartlı gönderi” denir.
b) PTT İş Yerinde Teslim
Alıcının adresi gösterilmeyerek, alıcının adı ve soyadından sonra, sadece “PTT iş yerinde teslim” ibaresi ile varış PTT iş yeri adını taşıyan ve alıcılarının başvurusu üzerine, gönderilerin PTT iş yerinde teslim edilmesine “PTT iş yerinde teslim” özel hizmeti denir.
c) Ücreti Alıcıdan Tahsil

Göndericinin talebine göre, yurt içi kayıtlı gönderilerin, yollama ücreti ile varsa özel hizmetlere ilişkin toplam ücretin, alıcıdan tahsil edilmesine “Ücreti Alıcıdan Tahsil” özel hizmeti denir.

Bu hizmet APS Kurye Taathütlü gönderileri için istenebilir, ancak ödeme şartlı özel hizmeti ile birlikte istenemez.

d) Alma Haberli
Gönderilerin alıcısına ya da alıcı adına gönderiyi alabilecek kişilere imza karşılığı teslim edildiğinin, göndericiye bildirilmesine “Alma Haber Özel Hizmeti” denir. Alma haber özel hizmetini içeren gönderilere ise “Alma Haberli Gönderi” denir.
e) Değer Konulmuş / Sigortalı
Gönderici tarafından kapsamının gerçek değeri esas alınarak beyan edilerek postaya verilmek istenen, posta kargoları ile kargo gönderileri, özel ambalaj veya kapama usulüyle kabul edilebilir. Kaybı, çalınması veya hasara uğraması halinde gönderici tarafından kabulde beyan edilen değere kadar tazminat ödenebilen bu şekildeki gönderiye “Değer konulmuş veya sigortalı özel hizmetli” gönderi denir.
f) Kontrollü Teslim
Gönderici talebine istinaden teslim esnasında gönderi kapsamının alıcı tarafından kontrol edilerek teslim alınması hizmetine “Kontrollü Teslim” özel hizmeti denir.
g) Gidiş Dönüş
Kayıtlı yurt içi gönderilerin gidiş ve dönüş posta ve özel hizmet ücretlerinin ilk kabulde alınarak, dönüşte ücretsiz olarak kabul edilmesine “Gidiş dönüş ücretli özel hizmeti”, bu ek hizmeti içeren gönderilere ise “Gidiş dönüş ücretli gönderi” denir.
h) Alıcının Kendisine Teslim
Gönderinin alıcının kendisine teslim edilecek kaydı ile kabul edilerek, alıcının bizzat kendisine imza karşılığı teslimine “Alıcının Kendisine Verilecek Özel Hizmeti” denir.
ı) Telefonla Bilgilendirme
Gönderinin teslim ya da teslim edilememe bilgilerinin, göndericinin talebi halinde sabit veya cep (GSM) telefonuna iletilmesine “Telefonla Bilgilendirme Özel Hizmeti” denir.
i) Adresten Alma
Postaya verilmek istenen posta gönderilerin, PTT tarafından gönderici adresinden alınması hizmetine “Adresten Alım Özel Hizmeti” denir.

“PTT Kargo Takip Sorgulama – Barkod Yurt İçi & Yurt Dışı Kargom Nerede?” üzerine 12 yorum

 1. Zeynel EROĞLU says:
 2. hüseyin says:
 3. EZGİ GÖNER says:
 4. Gülara Türksoyu says:
 5. ahmet says:
  • Ahmet says:
 6. Turgut Lesim says:
 7. Mehmet baykal says:
 8. Ovez says:
 9. H.Ertan Eryılmaz says:
 10. sabahattin kulaç says:
 11. MCaitlin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir