1. Ana Sayfa
 2. Girişimcilik

Çin’den Ne Alınır – Getirilir?

Çin’den Ne Alınır – Getirilir?
4

Dünyanın üretim deposu olan ve bu başarısını her geçen gün katlamayı başaran Çin’den birçok ürün getirerek ekstra gelir sağlayabilirsiniz. Çin’den ne alınır – getirilir konusunu araştırıyorsanız eğer sizlere Çin’den getirerek ek gelir sağlayabileceğiniz ürünler için fikirler sağlayacağız.

Çin’den ne alınır sorusuna en iyi cevabı bulmak için ilk olarak sektörlerin trendlerini iyi incelemeniz gerekiyor. Eğer sektörlerin ne yönde ilerlediğini iyi okuyamazsanız yanlış ürünler ile iflasın bile eşiğine gelebilirsiniz. Bu nedenle iyi bir pazar araştırması yapmadan önce toplu mal getirmeyi düşünmenizi dahi önermiyoruz. Zira Çin’den pek bir araştırma yapmadan ve sadece Türkiye’deki fiyatlarına göre ucuz olduğunu fark ederek çok ürün getiren ve bu ürünleri bir türlü satamayan birçok girişimci bulunuyor.

Bir ürünün ucuz fiyatlı olması sizi hemen cezbetmesin, zira bazı ürünler zaten üreticide çok ucuz fiyatlarla üretiliyor ancak komisyoncular nedeniyle ürün fiyatları aşırı artmaktadır.

Örneğin başarısız bir girişimcinin hikayesini buraya not bırakalım.

tokyo

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Türkiye’de çakmak fiyatlarını hepiniz az çok tahmin ediyorsunuzdur. Ortalama olarak marketlerde çakmaklar 2 liraya satılmaktadır. Bu fiyatı gören bir girişimci, Çin’de çakmak fiyatlarının 15 kuruş civarında olduğunu fark edip hemen binlerce çakmak siparişi veriyor. Bu ürünleri satmaya gelince ise, Türkiye’de de ürünlerin aslında ana dağıtıcılara 19 kuruştan geldiğini fark ediyor. Tüm vergi ve nakliye masraflarını hesaplayan girişimci ise ürünleri kar marjını eklemeden bile 26 kuruşa almıştır. Bu ürünleri ana marka olmadığı için 10 kuruştan piyasaya vermeye başlayan girişimci aylarca bile mallarını tamamen satamamıştır.

Bu nedenle mutlaka bir ürünü topluca getirmeden önce iyi bir piyasa araştırması yapmanızı öneriyoruz. İlk etapta getirmek istediğiniz ürün için 5 – 10 numune getirerek piyasada inceletmeniz mantıklı olacaktır. Bu sayede bu ürünlerin gerçek piyasasını öğrenme şansınız olacak.

Ayrıca bu tür toplu alımlar öncesinde mutlaka mallarınızı alacak birilerini bulmanız gerekiyor. Sektörde çok iyi bilinen bir felsefe olarak “malları alacak birini bulmadan önce toplu alış yapılmaz.”

ÇİN’DEN NE GETİRİLİR?

çin

Tüm bu bilgiler ışığında Çin’den halen binlerce yatırımcı – girişimci tarafından getirilerek ciddi gelir elde edilen birçok ürün bulunuyor. Bu ürünler Türkiye’de yüksek üretim maliyetleri nedeniyle Çin’de çok uygun fiyatlar ile getirilebiliyor.

 1. Plastik Oyuncaklar: Kar marjı çok yüksek olan bir sektör olan oyuncak sektöründe fırsatları değerlendirin.
 2. Kırtasiye Ürünleri: Piyasada çok hızlı bir şekilde alıcısı bulunabilen ürünler arasında yer alıyor.
 3. Matkaplar: Matkap ürünleri Çin’de ciddi anlamda çok ucuz ve piyasada getiren çok yatırımcı var. Küçük de olsa bir pazar bulabilirseniz mutlaka değerlendirin.
 4. Sağlık Araçları: Yine piyasada ciddi bir kar marjı bıraktıran ürünler sağlık araçlarıdır. Nabız ölçer, adım ölçer gibi…
 5. Spor ve Yürüyüş Ayakkabıları: Standart değil özellikle spor ve yürüyüş ayakkabıları ciddi bir satış rakamına ulaşan ürünler arasında.
 6. Şarj Kabloları: Bilindik ve piyasada hemen hemen her ithalat yapan firmanın getirdiği bir ürün. Ortalam kar marjı yüzde 150 civarında.
 7. Duvar Çıkartmaları: Çin’de 1-2 dolara bulunabilen duvar çıkartmaları piyasada 50 lira civarında satılıyor. Toptancılarda bile fiyatlar 15 TL civarında.
 8. Masa Lambaları: Dokunmatik masa lambalarına yoğun talep var son dönemde. Özellikle Türkiye’de ofis sayısının artış göstermesi bu ürünü hareketlendirdi.
 9. Ayak Bakım Cihazları: Son dönemde ayak bakımına ilgi gösterilmeye başlandı. Çin’den getirilebilecek yeni bir ürün, dikkatinizi çekmeli.
 10. Deri Bileklik Ürünleri: Çok ilginç ama özellikle deri olan bilekliklerde yoğun satış var. Bu ürünü gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. 25 lira civarında piyasa satılıyor ama Çin’de fiyatlar 1 dolar.
 11. Klavyeler: Yine Çin’den ne getirilir sorusuna harika bir yanıt. Klavyeleri çok hızlı piyasada eritebilirsiniz. Yeni sportif görünüme sahip klavyeleri daha fazla tercih etmenizi öneriyoruz.
 12. Duş Başlıkları: Türkiye’de ortalama bir duş başlığı 40 lira civarında, özellikle Yüksek Basınçlı olarak tabir edilen başlıklar bazen 80 liraya kadar çıkıyor. Ancak Çin’de bu tür yüksek basınçlı duş balıkları 4 dolar civarında satılıyor.
 13. Laptop Soğutucu: Laptoplar gün geçtikçe daha az satılıyor ancak son dönemde oyun bilgisayarlarındaki artış laptop soğutucularına olan ilgiyi yeniden artırdı.
 14. Sanal Gerçeklik Gözlükleri: Son dönemin trendleri arasında yer alan bir ürün. Ürün fiyatları Türkiye’de çok pahalı ancak Çin’de de çok uygun olduğu söylenemez. Kötü markalara karşı dikkatli olun.
 15. Mikrofon: Youtuberlerde ciddi artış var, bu sektörde ucuz mikrofonlara da ihtiyaç var. Sosyal medyada ciddi satış rakamı var.
 16. Su Geçirmez Hoparlör: Özellikle yaz aylarında çok satılan bir ürün. Tatil yörelerinde yaşıyorsanız satışına odaklanabilirsiniz.
 17. Solar Power Bank: Solar yani güneş enerjisi ile dolan power banklara ciddi talep var. Bu ürün de sosyal medyadan ciddi satış rakamlarına ulaştı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Yeni İşiniz İçin Doğru Pazarlama Ekibini Nasıl Seçersiniz
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. 5 sene önce

  Arkadaşlar çok uygun fiyata ürün alıp Türkiye’de satişi yapmak artık çok kolaylaştı Uygun fiyata telefon alip satmak isteyen arkadaşlar iltibat numaram 5437219357

 2. 6 sene önce

  Bugün Çin’de olan bir arkadaşım aradı ve bana ne istiyorsam yollayabileceğini söyledi. Kısacası ticari amaçla aracı firma olmadan doğru ürünü getirtip kar etmek istiyorum tavsiyeniz nedir gümrük masrafları nekadardır

  • Aycan merhaba bende bu is yapmak istiyorum , ailemle beraber bizde turkiyeye yerlestik o yuzden bir seyler yapmam lazim arkadasinla tanistirsan sevinirim ingliz pasportumda var gitmem sorun degil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir