1. Anasayfa
 2. Girişimcilik

Karadağ’da (Montenegro) Şirket Kurmak

Karadağ’da (Montenegro) Şirket Kurmak
0

Gelecek yıl Avrupa Birliği’ne girmesi beklenen Karadağ’a (Montenegro) son yıllarda Türkiye’den de yoğun ilgi var. Avrupa Birliği vatandaşı olmak veya Avrupa Birliği‘nin yatırım imkanlarından yararlanmak isteyenlerin son dönemde en uğrak noktası Karadağ. Ülke şu anda Türkiye’den gelenlere de eşsiz fırsatlar sağlıyor. Karadağ’da şirket kurarak kolaylıkla ülkeden çalışma ve oturma izni alabiliyorsunuz. Üstelik Karadağ’da şirket kurmak çok zor değil, birkaç belge ve gerekli ücretler ile şirket sahibi olabiliyorsunuz.

Balkanlarda bulunan Karadağ, 2006 yılında bağımsızlığını ilan etti. 2008 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmak için başvuruda bulunan ülkenin 2020 yılında Avrupa Birliği’ne dahil edilmesi bekleniyor. 650 bin nüfusa sahip Montenegro’nun 678 bin nüfusu bulunuyor. Yatırımcılar için en eşsiz pazarlar arasında yer alan Karadağ’a son dönemde Türkiye’den de yoğun bir ilgi var. Özellikle yeni ve cazip pazarı değerlendirmek isteyen yatırımcı ve girişimciler burada şirket açarak, ülkenin imkanlarından faydalanabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yunanistan İş İmkanları

Kişi başına 20 bin dolar düşen Karadağ’ın Avrupa Birliği’ne girmesiyle birlikte birçok şirketi daha çekmesi ve ülkenin ekonomik olarak ciddi bir büyüme kaydetmesi bekleniyor. Eğer siz de bu fırsatlara geç kalmadan erişmek istiyorsanız, Karadağ’da şirket açarak bunu kolaylıkla sağlayabiliyorsunuz.

KARADAĞ’DA ŞİRKET AÇMAK

karadag

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Karadağ’da şirket açmak için öncelikle ülkeye gitmeniz gerekiyor. Son 5 yılda 100 bine yakın şirketin kurulduğu Kanada’da şirket kurulumları için de birçok danışmanlık ajansı kurulmuş durumda. Bu danışmanlık ajanslarının birçoğu da Türkiye’den. Yani dil dahi bilmeden kolaylıkla şirket sahibi olabiliyorsunuz.

Şirket kurduktan sonra kendi şirketinizde işe alınmış oluyorsunuz ve her ay sigortanızı yatırarak Montenegro Yabancılar Yasası’na göre oturma ve çalışma izni elde etmiş oluyorsunuz. Kuracağınız şirketin sermayesinin bir önemi yok, 1 Euro sermayeli dahi şirket kurabiliyorsunuz. Ülkede bu konudaki yasalar çok esnek, amaç ekonomik kalkınmanın geliştirilmesi ve sigorta sisteminin ayakta tutulması.

ŞİRKET KURMANIN MALİYETİ

Karadağ’da şirket kurmanın ilk yıl için maliyeti biraz fazla, ancak sonraki yıllarda maliyet düşüyor. Karadağ’da 1 kişilik limited şirket kurmanın ilk yıl için maliyeti 3 bin 500 Euro civarında bulunuyor. Ancak sonraki yıllar için yapılacak yenilemelerde bu tutar 2 bin 200 Euro‘ya kadar düşüyor. Ek olarak Montenegro’da şirket kurarken, orada bir ofis tutmanız veya fiilen bulunmanız gerekmiyor. Yani tek masraflarınız bunlar olacak, ek olarak Türkiye’de de yaşarken, pasif olarak orada şirket sahibi olabiliyor ve çalışma izniniz devam ediyor. Eğer 5 yıl boyunca şirketi açık tutarsanız da kalıcı oturma iznine başvurabiliyorsunuz. Başvurular yüzde 99 ihtimal ile kabul ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Yeni İş Fikri Olana 200 Bin Lira Destek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Almanya İş İmkanları

Bu yöntem, bir Avrupa Birliği ülkesinden kalıcı oturma izni alabilmenizin en ucuz, kolay ve pratik yöntemidir.

GEREKLİ BELGELER

Karadağ’da şirket kurmak oldukça kolay. Pasaport ve Adli Sicil Kaydı dışında herhangi bir belgeye ihtiyacınız yok. Bu belgeler ile birlikte Karadağ’da bulunan herhangi bir muhasebeciye gitmeniz yeterli oluyor. Bir muhasebeci tutmadan şirket açamıyorsunuz, ülkede muhasebecilere aylık olarak 70 Euro ödemeniz gerekiyor. Muhasebeciler tüm işlemleri tamamlıyor ve yaklaşık 3 günde şirket kurulumu gerçekleştiriliyor.

Şirketi kurduktan sonra, şirketinizin kurulduğu şehirdeki Polis merkezine giderek burada çalışma izni başvurusunda bulunuyorsunuz. Çalışma izni kartınız 20 gün içerisinde adresinize teslim ediliyor. Ardından 365 gün boyunca ülkede çalışma iznine sahip oluyorsunuz. Sonrasında tekrar Türkiye’ye gelebiliyorsunuz, ülkede bulunmanız veya iş yapmanız gerekmiyor. Sadece gitmeden önce muhasebeci ücreti ve sigorta ödemeleriniz için açılacak olan banka hesabınıza, 12 aylık ücreti bırakmanız gerekiyor. Muhasebecilere aylık 70 Euro, sigorta ödemeniz için de aylık 70 Euro kesinti yapılıyor.

KARADAĞ’DA ŞİRKET KURMANIN AVANTAJLARI

Karadağ, önümüzdeki yıl Avrupa Birliği’ne girmesi beklenen ülkeler arasında yer alıyor. Bu kapsamda Avrupa Birliği’ne girdiği zaman oturma ve çalışma izni alabilmek çok zor olacak. Bu nedenle Avrupa Birliği’ne girmeden önce haklardan faydalanmak için son zamanlar olduğunu belirtmekte yarar var. Karadağ’da şirket kurmanın sadece çalışma ve oturma izni avantajı bulunmuyor, aynı zamanda birçok avantaj elde ediyorsunuz. Bunlar;

 • Dünyanın her yerine yüzde 9 vergi ile fatura kesebilirsiniz
 • Karadağ, AB’ye girdikten sonra Avrupa Birliği üyesi ülkelere vizesiz seyahat edebilirsiniz
 • Karadağ’da bulunan şirketinizi, birkaç yıl geçtikten sonra başka birine çok yüksek bedeller ile devredebileceksiniz,
 • Şirketiniz üzerinden 5 yıl geçtikten sonra, şirketiniz üzerine ev, araba gibi birçok şeyi düşük vergiler ve uygun faizli krediler ile alabilirsiniz,
 • Oturma ve çalışma izninize eşinizi ve 18 yaşından küçük çocuklarınızı da ekleyebiliyorsunuz,
 • Montenegro’nun Avrupa Birliği, Türkiye ve Rusya ülkeleri ile serbest ticaret anlaşmaları bulunuyor, bunlardan faydalanabiliyorsunuz,
 • Karadağ’da gayrimenkul vergisi sadece yüzde 3’tür,
 • Karadağ’da şirket kurup bu şirket ile iş yapmak isteyenler için eşsiz destek ve hibeler bulunuyor,
 • Bürokrasi konusunda en esnek ülkelerden biridir,
 • Karadağ, 700 binden az nüfusa sahip olmasına rağmen yıllık 7 milyon turist çekmektedir,
 • Karadağ, tüm Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında yaşam maliyeti en düşük 3 ülke arasındadır,
 • Kendi sigortanızı 15 yıl ödedikten sonra emeklilik maaşı alabiliyorsunuz,
 • Şirketi sürdürmek için ülkede bulunmanız gerekmiyor, 3 haftalık sürecin ardından Türkiye’de hayatınıza devam ederken, şirketiniz açık kalacaktır.
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir