1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik

Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken 24 Film

Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken 24 Film
0

Son yıllarda çok fazla iyi girişimcilik filmleri çıkmasa da geride kalan 30 yıl boyunca çok iyi girişimcilik filmlerine rastladık. Yeni bir girişim başlatmak istiyorsanız veya zaten bir girişim başlattıysanız sizlerin mutlaka izlemesi gereken 24 filmi inceledik. Bu filmlerin her birisi farklı bir konuya değinse de bir girişimci olarak bu filmlerden alabileceğiniz birçok ders bulabilirsiniz. Hangi filmin hangi sahnesinin size çok iyi bir fikir vereceğini asla bilemezsiniz, bu nedenle bu filmleri izlerken patlamış mısır yemenizi pek önermiyoruz…

Karşınızda girişimcilerin mutlaka izlemesi gereken 24 film…

1. Nightcrawler (2014)

Öneri: 8/10

NightCrawlwers

Yıllarca iş arayan ama bir türlü bulamadığı halde aramaya devam eden bir adamın öyküsü olan Nightcrawler, olumlu yanlarınıza odaklanmayı ve gelişmeyi nasıl sınırsız hale getireceğinizi size öğretecek. Film genel olarak “herkesin her şey olabileceği” görüşünü harika bir şekilde yansıtıyor. Bir girişimci olarak pes etmemeyi öğrenmeniz için harika bir film.

2. The Social Network (2010)

Öneri: 9/10

Kurduğu Facebook ile dünyayı değiştirmeyi başaran Mark Zuckerberg’in hayat öyküsü olan The Social Network, hayallerinize nasıl başlayacağınızı ve bunu nasıl başarabileceğinizi gerçek bir öykü ile yansıtıyor. Film aynı zamanda sürükleyici tarafı ile kendini izletmeyi harika bir şekilde başarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2019 Yılında Başarılı Bir Girişimci Olmak İçin Okunması Gereken 10 Kitap

3. Pirates of Silicon Valley (1999)

Öneri: 9/10

Bill Gates’in Microsoft ve Steve Jobs’un Apple’sinin başarılarını aktaran çok iyi hazırlanmış bir film olan Pirates of Silicon Valley’de ikilinin rekabetini ve girişimciler için eşsiz fikirlerini bulabileceksiniz.

4. The Pursuit of Happyness (2006)

Öneri: 9/10

Bir girişimcinin asla pes etmemesi gerektiğini sıklıkla dile getiriyoruz. Peki asla pes etmeye niyeti olmayan ve öyle de hayatını sürdüren bir adamın eşsiz bir hikayesine göz atmak ister misiniz? The Pursuit of Happyness sadece girişimcilerin değil her kesimden insanın mutlaka izlemesi gereken bir azim filmi. Filmde güçlü ama basit bir mesaj var: Asla pes Etme.

5. Jerry Maguire (1996)

Öneri: 8/10

Çok iyi bir işe sahip olan adamın, işten atıldıktan sonra kendi ayakları üzerinde yeni bir başlangıç yapmasını konu edinen Jerry Maguire filminde, bir girişimci olarak yeni bir başlangıç yaparken sahip olmanız gerekenleri bulacaksınız. Film özellikle kararlılık üzerine harika mesajlar içeriyor.

6. Joy (2015)

Öneri: 7/10

Amerikalı mucit, iş kadını ve girişimci olan milyarder Joy Mangano’nun hayat hikayesini anlatan Joy filmi, Mangano’nun sıfırdan bir krallık kurmasını harika bir şekilde beyazperdeye aktarıyor.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

7. Wall Street (1987)

Öneri: 6/10

Konu girişimcilik olduğu zaman Wall Street filmini listeye eklemeden olmaz. Wall Street filminde borsaya dalmış genç ve hırslı bir borsacı olan Bud Fox’un hırsları ve aç gözlülüğünün öyküsü yer alıyor. Filmde bir girişimci olarak iş dünyasının ne kadar kaygan olduğunu görme fırsatı elde edeceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  2023 için En İyi Yeni İş Fikirleri ve Sektörleri

8. Boiler Room (2000)

Öneri: 8/10

Hayatta başarılı olduğu gibi iş dünyasında da yıllarca başarısızlıktan başarızlığa sürüklenen genç bir adamın borsaya girişi ve buradaki farklı stratejileri ile başarıya ulaşmasını konu edinen Boiler Room’da farklı bakış açılarını bulabileceksiniz.

9. Flash of Genius (2008)

Öneri: 10/10

Harika bir girişimcilik filmi olan Flash of Genius, firmalar, işletmeler veya kendi şirketi için yeni ürün veya hizmet fikirleri olan herkesin izlemesi gereken bir film. Gerçek bir hayat öyküsü olan Flash of Genius’da araçlar için cam sileceğini keşfeden Robert Kearnes’in bu iş ürün çalınmasıyla başlayan hayat hikayesini bulacaksınız.

10. The Wolf of Wall Street (2013)

Öneri: 10/10

Muhtemelen izlemiş olduğunuz Leonardo DiCaprio’nun yıldızlaştığı The Wolf of Wall Street filminde bir girişimci olarak sıfırdan milyarderliğe yükselen bir borsacının suçlarla dolu bir hayat öyküsünü bulacaksınız. Aynı zamanda zirveye çıkmanın, zirvede kalmaktan daha kolay olduğunu da bu film aracılığıyla öğrenme fırsatınız olacak.

11. The Internship (2013)

Öneri: 6/10

Pek de başarılı olmayan iki adamın, Google’de işe girmek istemesi ile başlayan bir öykü olan The Internship, iş dünyasında kuralların nasıl olduğunu iyi bir şekilde yansıtıyor.

12. The Big Short (2016)

Öneri: 8/10

2008 yılındaki ekonomik krize değinen film bankaların çalışma sistemini, borsaların nasıl işlediğini farklı bir tarzda aktarıyor. Film birçok açıdan komedi unsurları da barındırmasıyla izlemesi keyifli olan bir girişimcilik filmidir.

13. The Game (1987)

Öneri: 7/10

Bütün yatırımlarının kontrolünü ve ilişkilerini elinde tutmaya alışık, zeki, kurnaz ve başarılı çok zengin bir dolar milyoneri iş adamı olan Nicholas Van Orton’un başına gelen kötü bir olay karşısında işlerin bir anda nasıl değişebildiğini fark etmesiyle başlıyor. Bir girişimci olarak mutlaka izlemeniz ve ders almanız gereken bir film olarak dikkat çekiyor.

14. Trading Places (1983)

Öneri: 9/10

Çok zengin bir adam ile bir evsizin yer aldığı filmde, iki karakter birbirleri ile zıt bir hale getiriliyor. Komedi filmi olmasına rağmen, paranın insana neler yaptığını görmek için harika bir film. Bir girişimci olarak, iş dünyasında ilerlerken unuttuklarınızı size hatırlatmak için arada bir izlemenizde fayda var.

15. The Aviator (2004)

Öneri: 9/10

Zamanında dünyanın en zengin insanlarından biri olan Howard Hughes’ın gerçek hayat hikayesini anlatan The Aviator filminde, henüz 19 yaşındayken petrol tesisi kurmak üzere harekete geçen bir genç adamın öyküsünü bulacaksınız. Hughes’den ilham alabileceğiniz noktalar ise; mükemmeliyetçi tavrı ve küçük noktalara olan dikkati olacak. Elbette bu ikisi sizi gitmek istediğiniz yere daha hızlı götürebilir. Film aynı zamanda 5 Oscar ödülü alarak zamanının en iyi filmlerinden biri oldu.

16. Moneyball (2011)

Öneri: 8/10

Büyük takımlara göre çok kısıtlı bir bütçe ile yeni bir takım oluşturan ve bu takım ile çok zengin kuluplere meydan okuyan Billy Beane’nin gerçek hayat hikayesinin aktarıldığı Moneyball filminde bir girişimci olarak sermayenin her şey olmadığını anlama fırsatınız olacak. Film birçok yönden girişimciler için harika fikirler barındırıyor. Özellikle analiz ve araştırmaların birçok şeyden daha değerli olduğunu fark edeceksiniz.

17. Scott and Sid (2018)

Öneri: 7/10

Henüz yeni bir film olmasına rağmen daha şimdiden birçok girişimcilik filmleri listesinde yer almayı başaran Scott and Sid filminde, iki girişimcinin sıfırdan harekete geçme hikayesini bulacaksınız. Aynı zamanda film doğru ortağı bulmanın önemine değiniyor.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap