En İyi Fikirleriniz Sizden Başka Hiç Kimsenin İnanmadıklarıdır
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

En İyi Fikirleriniz Sizden Başka Hiç Kimsenin İnanmadıklarıdır

0

Bir sonraki projeniz veya işiniz için yeni fikirler düşündükçe, başkalarının şüphe ettiği doğru olduğuna inandığınız şeylere daha fazla itimat edin.

En heyecan verici ürünler, çoğu insanın tuhaf bulmasına rağmen, fikirlerine güvenen insanlar tarafından meydana getirilmiştir. Airbnb‘nin kurucu ortağı Joe Gebbia‘dan, o ve kurucu ortağı Brian Chesky‘nin, orada olmadığı zamanlarda evinde yabancıların uyuması fikrini söylediğinde, bir çok yatırımcının koltuklarından rahatsız bir şekilde yer değiştirdiğini duydum. Bir yatırımcı, bir iş fikrine asla bu kadar içsel bir olumsuz tepki ile karşılaşmadığını belirtti. Rent the Runway‘in kurucu ortağı Jenn Hyman ve Jenny Fleiss, elbiselere sahip olmaktansa elbiseler kiralama fikrinden bahsettiklerinde benzer şüphelerle karşılaştıklarını söylediler.

Her iki ekip için, insanlardan gelen ilk tepkiler genellikle çok olumsuzdu. Odak gruplarının bu fikirlerle neler yapabileceğini düşündüğümde onların adına utanıyorum. Ancak, Chesky ve Gebbia ve Hyman ve Fleiss, söylenenlere aldırmadılar. Bu kuruculara göre, fikirleri açıktı. Çoğu kimsenin aksine, onlar vizyon sahibi olan yatırımcıları ve çalışanları bulmaya başladılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRİşinizi Büyütmenin Yolları

Açık sözlü ve meşhur bir şekilde tartışmalı bir muhalif olan Peter Thiel, şüphesiz, girişime layık olan, son derece karışıklığa sebebiyet veren işlere başlama ve yatırım yapma konusunda yadsınamaz bir başarı elde etti. PayPal, Palantir ve Facebook bu girişimlerden birkaçı. İkna ettiği bir şeyin risk almaya değer olup olmadığını ölçmek için, röportaj yaptığı veya yatırım yaptığı herkese sorduğu bir soru var: “Çok az insanın sizinle hemfikir olduğu önemli gerçeğiniz nedir?

Sıfırdan Bire adlı kitabında Thiel, soruyu neden sorduğunu ve neyi aradığını açıklamaya devam ediyor: “Bu, kolay gibi görünen bir soru çünkü anlaşılması kolay. Aslına bakarsanız, cevaplaması çok zor. Düşünsel olarak zor çünkü bilgi herkese okulda kararlaştırılmış şekilde öğretiliyor. Ve psikolojik olarak zordur, çünkü cevap vermeye çalışan herkes rağbet görülmeyeceğini bildiği bir şey söylemelidir. Dahi düşünmek nadirdir, ancak buna cesaret etmek dahi düşünmekten daha zor bulunur.

Bazı örnekleri paylaşarak devam ediyor: “En sık olarak, aşağıdaki gibi cevapları duyuyorum: Eğitim sistemimiz bozuldu ve acilen düzeltilmesi gerekiyor; Amerika benzersizdir; Tanrı yoktur. Bunlar kötü cevaplar. İlk ve ikinci ifadeler doğru olabilir, ancak birçok kişi zaten onlarla bu sözleri söyleyenler ile aynı fikirde. Üçüncü ifade, basitçe aşina bir tartışmada bir tarafı tutuyor. İyi bir cevap, şu şekildedir: ‘Çoğu insan x’e inanır, ama gerçek, x’in zıttıdır.‘ ”

Chesky ve Gebbia, insanların çoğunun otellerin gezginler için tek seçenek olduğunu düşündüklerine inanıyordu, ancak gerçek şu ki, birinin ekstra odasını kiralamanın, kişiselleştirilmiş konukseverlik ilavesi ile daha ucuz – ve muhtemelen daha yüksek marjlı bir işti. Hyman ve Fleiss, çoğu insanın giymek istediği elbiseyi almaları gerektiğini düşündüklerine inanıyordu, ancak gerçek şu ki, sadece birkaç kez giyeceğiniz bir elbiseye sahip olmanız gerekmiyordu. Her iki ekip de eski müşteri tercihlerini modern teknoloji ve mantıkla değiştirmeye zorlamak için yola çıktı.

Erken bir gerçeği ayırt edip başkasından önce başlatabilirseniz, geleceğin favorisi olabilirsiniz.

Bir yönetici olarak, bu, daha az deneyime sahip ancak çok fazla girişkenlik sahibi kişilerin uzmanlardan daha iyi performans gösterme eğiliminde olduğuna inanmanıza neden olabilir. Geleneksel olarak bakılan özgeçmişi görmezden gelmek demek olabilir. Bir girişimci olarak, bu, bir başkasının evinde (Airbnb) uyumak, başkasının elbisesini giymek (Rent the Runway) veya konumunuzu tüm arkadaşlarınızla sürekli olarak paylaşmak (FourSquare) gibi bazı toplumsal lekelerin zaman içinde azalacağı ve sonunda kaybolacağına inanmak olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRGelirleri Artırmanın 5 Etkili Yolu

Doğal insan eğilimimiz, diğerlerinden onay almak ve mümkün olduğunda anlaşmazlıklardan kaçınmak olsa da, inovasyon işi farklıdır. İçinizdeki kimsenin anlamadığı derin inancı tanımak ve güçlendirmek için taktikler geliştirmelisiniz. İlk bakışta bariz ve çekici görünen fikir birliğini veya fırsatları aramayı bırakın. Büyük fırsatların, konu satırında hiçbir zaman “büyük fırsat” olduğu ibareti yoktur. İçinizden gelen hislere saygı duymak ve inançla hareket etmek her başarılı yolculuğun ana konusudur.

Scott Belsky / Adobe’nin CPO’su (Proje Sorumlusu)

İlginizi Çekebilir