1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Bill Gates’in Başarısının Gerçek Sırrı

Bill Gates’in Başarısının Gerçek Sırrı
0

Dünyanın en zenginleri listesinin ilk sırasında tam 24 yıl bulunan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, günümüzde halen Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’tan sonra dünyanın en zengin 2’nci kişisi konumunda bulunuyor. Peki, Bill Gates’in başarısının gerçek sırrı nedir? Gates, bunu kendi cümleleriyle ortaya koyuyor.

Etrafında bulunan hemen hemen herkes tarafından zeki, dürüst ve çalışkan olarak addedilen ünlü milyarder Bill Gates, başarısının sırrını büyük ölçüde çalışanlarına borçlu olduğunu sıklıkla dile getiriyor.

Başarısının en büyük sırrı olarak çalışanlarını gösteren Gates, bu konuda, “Bizim için en büyük anahtar, çok akıllı insanları işe almaktır. Harika insanlar işe almıyor ve tam hızda ilerlemiyor olsaydık, geride kalmak ve vasat bir şirket haline gelmek kolay olurdu.” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBill Gates, Jack Ma ve Elon Musk’un Uyguladığı 5 Saat Kuralı

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Sık sık akıllı insanlar ile çalıştığı için kendini çok mutlu hissettiğini söyleyen Gates, akıllı insan tanımını ise şöyle yapıyor, “Akıllı insan her şeyin tek tek söylenmesini beklemeyen insandır. Akıllı insan arar, bulur.

MICROSOFT’UN FELFESİ

Bill Gates’in felsefeleri haliyle Microsoft’un da yapı taşlarını oluşturuyor. Microsoft’un birçok pozisyonda daima boşlukları bulunuyor. Bunu açıklayan şirket, genellikle boş pozisyon bırakmalarının nedenini, “Çok akıllı insanları kaçırmamak” olduğunu dile getiriyor. Kısaca, Microsoft, belirli bir pozisyonda bir personele ihtiyacı olmasa bile, IK platformunda daima bazı stratejik pozisyonlar için personel aradığına yönelik ilan açıyor ve böylelikle daha iyi personelleri kaçırmama fırsatı elde ediyor.

Elbette Microsoft, daha iyi bir personel bulduğu zaman mevcut personel ile hemen çalışmaktan vazgeçmiyor. Hatta, Microsoft en uzun vadeli çalışma süreçlerinin bulunduğu teknoloji şirketi olarak da tanınıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İşletmelerde Büyük Fark Oluşturan 5 Şey

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir