Bill Gates’in Başarısının Gerçek Sırrı
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Bill Gates’in Başarısının Gerçek Sırrı

0

Dünyanın en zenginleri listesinin ilk sırasında tam 24 yıl bulunan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, günümüzde halen Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’tan sonra dünyanın en zengin 2’nci kişisi konumunda bulunuyor. Peki, Bill Gates’in başarısının gerçek sırrı nedir? Gates, bunu kendi cümleleriyle ortaya koyuyor.

Etrafında bulunan hemen hemen herkes tarafından zeki, dürüst ve çalışkan olarak addedilen ünlü milyarder Bill Gates, başarısının sırrını büyük ölçüde çalışanlarına borçlu olduğunu sıklıkla dile getiriyor.

Başarısının en büyük sırrı olarak çalışanlarını gösteren Gates, bu konuda, “Bizim için en büyük anahtar, çok akıllı insanları işe almaktır. Harika insanlar işe almıyor ve tam hızda ilerlemiyor olsaydık, geride kalmak ve vasat bir şirket haline gelmek kolay olurdu.” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBill Gates, Jack Ma ve Elon Musk’un Uyguladığı 5 Saat Kuralı

Sık sık akıllı insanlar ile çalıştığı için kendini çok mutlu hissettiğini söyleyen Gates, akıllı insan tanımını ise şöyle yapıyor, “Akıllı insan her şeyin tek tek söylenmesini beklemeyen insandır. Akıllı insan arar, bulur.

MICROSOFT’UN FELFESİ

Bill Gates’in felsefeleri haliyle Microsoft’un da yapı taşlarını oluşturuyor. Microsoft’un birçok pozisyonda daima boşlukları bulunuyor. Bunu açıklayan şirket, genellikle boş pozisyon bırakmalarının nedenini, “Çok akıllı insanları kaçırmamak” olduğunu dile getiriyor. Kısaca, Microsoft, belirli bir pozisyonda bir personele ihtiyacı olmasa bile, IK platformunda daima bazı stratejik pozisyonlar için personel aradığına yönelik ilan açıyor ve böylelikle daha iyi personelleri kaçırmama fırsatı elde ediyor.

Elbette Microsoft, daha iyi bir personel bulduğu zaman mevcut personel ile hemen çalışmaktan vazgeçmiyor. Hatta, Microsoft en uzun vadeli çalışma süreçlerinin bulunduğu teknoloji şirketi olarak da tanınıyor.

İlginizi Çekebilir