1. Anasayfa
 2. Sponsor Yazılar

Denizyolu Taşımacılığı Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Denizyolu Taşımacılığı Fiyatları Neye Göre Belirlenir?
0

Hacim bakımından büyük olan yüklerin denizyoluyla taşınması diğer yollara göre daha avantajlıdır. Denizyolu taşımacılığı nakliye bedeline navlun adı verilmektedir. Navlun fiyatları, sıkça araştırılan konulardan biridir. Oysa bu fiyatlar sabit bir değer taşımaz ve fiyatların değişmesinde birtakım faktörler mevcuttur.

Denizyolu parsiyel taşımacılığı fiyatları incelendiği zaman konteyner cinsi, yük, Ro-Ro tarzı taşıma çeşitlerine göre değiştiği görülür. Global olarak nakliyatların karşılanmasında en iyi tercih denizyoludur. Deniz taşımacılığı fiyat değerlerine etki eden faktörler ayrı bir başlık altında değerlendirilebilir.

Deniz Taşımacılığı Nedir?

Bir malın bir yerden başka bir yere denizyolu kullanılarak taşınmasına deniz taşımacılığı adı verilir. Küresel olarak en sık tercih edilen taşımacılık türü olan deniz taşımacılığı sayesinde ağır ve hacimli yükler kolaylıkla taşınabilmektedir. Bu taşımacılık, liner ve tramp olmak üzere iki gruba ayrılır. İki taşımacılık çeşidinde de pek çok avantaj mevcuttur.

Liner taşımacılıkta hizmet yükten daha önemlidir. Bu taşımacılık türünde geminin konumları, hareketi ve varış zamanı önceden bellidir. Gemiler, belirlenen takvime göre hareket ederler ve belirlenmiş limanlara uğrayarak yükleme ya da boşaltma yaparlar. Bu taşımacılık türü, geminin dolup dolmamasıyla ilgilenmez. Yükler heterojen yapıya sahiptir.

Tramp taşımacılık türünde önemli olan yükün bizzat kendisidir. Geminin yükle dolu olması en önemli kriterdir. Bu sebeple yükün teslim zamanı önemsenmez. Gemiye çok sayıda şirketin ürünü yüklenir ve geminin dolması sağlanır. Maden, kömür ve kereste gibi mallar bu yöntemle daha kolay taşınır. Bununla beraber mevsimsel yükler de tramp taşımacılık tercih edilerek taşınır.

Deniz Taşımacılığı Çeşitleri Nelerdir?

Gemi ve yük türüne göre bu taşımacılıkta beş farklı gruptan söz etmek mümkündür. Bunlar sırayla Ro-Ro, tanker, konteyner, kombine ve dökme yük olarak isimlendirilir.

Ro-Ro: Bu deniz taşımacılığı çeşidinde deniz bağlantısı karayolunda iş gören tır ve kamyon gibi büyük araçlarla gerçekleştirilir.

Tanker: Petrol ve gaz gibi kimyasal maddeleri taşımayı sağlar.

Konteyner: En sık tercih edilen taşımacılık çeşididir. Uluslararası standartlar doğrultusunda düzenlenen konteynerler ile emniyetli bir taşımacılık gerçekleştirilir.

Kombine: Petrol ve kuru yük taşımada tercih edilir.

Dökme yük: Boşaltma ve yükleme işlemlerinde ara kapılar kullanılır. Bu sayede masraf azaltılır. Çimento, maden cevheri, tuz, şeker gibi malzemeler bu yöntem kullanılarak taşınır.

Denizyolu Taşımacılığı Fiyatlarına Etki Eden Unsurlar Nelerdir?

Deniz taşımacılığı nakliye bedeli yani navlun gerek ithalat gerekse ihracat yapan bireyler açısından son derece kritik bir meseledir. Önce de belirtildiği üzere navlun değerini belirleyen birtakım unsurlar bulunur. Bu kapsamda denizyolu taşımacılığı fiyatları şu faktörler çerçevesinde şekillenir:

 • Ürünün maliyeti,
 • Ürünün satış fiyatı,
 • Ürünün gönderileceği ülke,
 • Malın hacmi,
 • Yük miktarı,
 • Konteyner cinsi ve nitelikleri,
 • Yükün transit süresinin artışı,
 • Gıda taşımacılığı alanında soğuk hava depolu konteyner kullanımı,
 • Yol mesafesi,
 • Taşıma çeşidi.

Tüm bu unsurlar navlun fiyatını belirleyen önemli kriterlerdir.

Deniz Taşımacılığının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Denizyolu kullanılarak yapılan taşımacılık birçok avantajı da beraberinde getirir. Bu avantajlardan en önemli olanı öteki taşımacılık tercihlerine oranla daha düşük maliyete sahip oluşudur. Denizyolu ile yapılacak taşımacılığın fiyatları ürünün niteliklerine, yöntemine, mesafeye ve ürünün fiyatına göre belirlenir. Bu taşımacılık sayesinde hacimli ve ağır yükler bir defada istenen yere nakledilir.

Dünyanın her yerine ulaşım sağlayan denizyolu, uluslararası taşımacılığın en emniyetli yöntemi olarak kabul edilir. Bu yöntemle ülke arası sınır aşımı söz konusu olmaz. Nakledilmekte olan yükler bu yöntemle hasar görmez.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir