1. Ana Sayfa
 2. Başarı Hikayeleri

Deneme Amaçlı Başladı 4 Yılda Zengin Oldu

Deneme Amaçlı Başladı 4 Yılda Zengin Oldu
13

Girişimci ev hanımından büyük başarı…

Balıkesir Bandırma’da evindeki küçük bir kutuda deneme amacıyla solucan gübresi üretimi işine başlayan genç girişimci İlknur Pazarcık, bugün 6 bin metrekare büyüklüğüne sahip bir tesisin sahibi.

Girişimci İlknur Pazarcık, gemi kaptanı olduğu için sık sık yurt dışına çıkan eşinin ABD’de bir dergide solucan gübresiyle ilgili yazı okuduğunu anlattı. Eşinin bu konuyla ilgili aktardıklarının ardından solucan gübresi üreten birkaç tesisi gezdiğini ve bu işi Türkiye’de yapmaya karar verdiğini söyleyen Pazarcık, işe ilk olarak bin solucanla evinin banyosuna koyduğu bir metrekarelik kutuda başladığını belirtti.

Deneme Amaçlı Başladı 4 Yılda Zengin Oldu

Deneme amacıyla bu girişiminde giderek solucan sayısının arttığını ve kutunun küçük gelmeye başladığını dile getiren Pazarcık, bunun üzerine küçük çaplı deneme üretimini evlerinin araba garajına taşıdığını ifade etti.

AYLIK 50 TON ÜRETİYOR
Pazarcık, deneme aşamasının yaklaşık bir yıl sürdüğünü, 2014’te 318 metrekare kapalı alana sahip bir tesis kurduğunu belirterek, şöyle devam etti:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Zengin Olmanın Yolları & Nasıl Zengin Olunur

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Tesisi kurmak için KOSGEB’in makine, ekipman ve hibe desteğinden faydalandık. İlk etapta KOSGEB’den 100 bin liralık destek alarak başladık. Şu anda geldiğimiz noktada, 2 bini kapalı 6 bin metrekarelik, yaklaşık 1,5 milyon liralık bir tesise sahibiz. İlk tesisi kurduğumuzda milyonlarca solucanımız vardı. Deneme amaçlı bin solucanla başlamıştık, şimdilerde ise milyarlarca solucanımız var. 2014’te tesis düzeyine geçtiğimizde aylık 15 ile 20 ton arasında solucan gübresi üretebiliyorduk. Şu an aylık 50 ton civarında solucan gübresi üretmeye başladık. Türkiye’nin birçok ilçesine gübre satışı için danışmanlık büroları kurduk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRSOLUCAN GÜBRESİ BAYİLİK VEREN FİRMALAR

Solucan gübresini özelikle Karadeniz bölgesindeki çay üreticilerine ve Antalya’daki seracılara verdiklerini bildiren Pazarcık, gübrenin tamamen doğal olduğunu ve ürünlere çeşitli faydalarının bulunduğunu söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Başarılı Facebook Reklamları İçin 3 Sır

Pazarcık, yıllık 600 tonu bulan üretimleriyle Türkiye’de iddialı olduklarını dile getirerek, üretim süreçlerine ilişkin şu bilgileri verdi:

Fermente edilmiş büyükbaş hayvan gübresini sererek kurutuyoruz. Daha sonra kırıcı dediğimiz makineden geçirip ince parçalara ayırıyoruz. İçine bitkisel atıklar, yumurta kabuğu, çay posası karıştırıyoruz. Yüzde 70 fermente olmuş büyükbaş hayvan gübresi ve yüzde 30’u bitkisel atıklardan oluşuyor karışımımız. Bunları suyla nemlendirip solucanlarımıza sunuyoruz. Yemi bir taraftan veriyoruz, solucanlar yemin konulduğu alana geçiyor ve ardlarında bıraktıkları gübreleri alıyoruz. Bu gübreleri bir süre yine dinlendiriyoruz. Dinlenen gübremizi silonun içine koyuyoruz ve burada bir saat boyunca 70 derecede hijyen aşamasından geçiriyoruz. Ardından kırma, eleme işlemi yapılıyor ve çuvallara dökülerek ambalajlanıyor. Ürünümüz satışa hazır oluyor.

ANADOLU AJANSI – http://aa.com.tr/tr/vg/video-galeri/bir-metrekarelik-kutudan-6-bin-metrekarelik-tesise/17

İNCELEYİN: İşinizi Büyütmenin 8 Süper Yolu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Zengin Olmak İstiyorum

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (13)

 1. merhaba solucan gübre işiyle uğraşmaktayım bu işi merak edenler ve bu işe girmek isteyenler yardımcı olurum
  detaylı bilgi için 5384796846

 2. buse hn bende bilgi alabilirmiyim

 3. 6 sene önce

  Solucan Bank

 4. Buse hanım Diyarbakır’da düşünüyorum iletişime geçer misiniz

 5. Siz yatiriminizi yapin sizin yerinize solucanlariniza bakip size aylik kar versin

 6. Budami saadet zinciri gibi birsey 8aciklarmisiniz

 7. Solucan ile ugrasmayip yine de solucandan para kazanmak istiyorsanız ve bunu ufak yatırımlarla başarmak istiyorsanız benimle iletişime geçin. 95 liralık yatırıma 10 bin liralık kazanç elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir