Elon Musk Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi
  1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Elon Musk Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi

0

Elon Musk dünyaca ünlü başarılı bir girişimci ve yatırımcıdır. O kadar fazla girişimcilik projesine imza atmıştır ki; adını duymayan neredeyse kalmamıştır. Elon Musk‘un sıra dışı hayat hikayesi ve insanlığa olan katkıları saymakla bitmez. Ancak biz; “Elon Musk Kimdir?” sorusunu soran pek çok kişiye onun önemli yaşam serüvenini anlatmak istedik. Bu serüvene hazır mısınız?

Elon Mask Doğumu ve Ailesi

Elon Musk; 28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti olan Pretoria şehrinde dünyaya gözlerini açmıştır. Şuanda 48 yaşında olan Elon Musk, hayatına birçok girişim projesi sığdırmış ve projelerine ara vermeden devam etmektedir. Güney Afrika’da doğan Musk, şuanda hem Kanada, hem de ABD vatandaşı olarak bilinmektedir. Şuanda ise; ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrinde ikamet etmektedir.

elon musk çocuk

Pretoria şehrinde doğan Musk’un annesi Kanadalıydı, babası ise; Güney Afrikalıydı. Maye Musk ve Errol Graham Musk’un çocukları olan Musk ilk doğduğundan itibaren diğer çocuklardan farklıydı. Annesinin söylemlerinden alınan anekdotlara göre; Elon Musk çocukluğunda göz bebeklerini sabit bir noktaya dikerek sadece gözlerini diktiği o noktaya bakarmış ve başka kimseyle konuşmazmış. Böyle bir izlenim oluştuğu için de uzun bir süre sağır olduğu düşünülmüş. Ancak daha sonra durumun böyle olmadığı anlaşılmış. Elon Musk, bir yere gözlerini diktiği zaman sanki dünyadan uzaklaşırcasına düşünmeye başlarmış ve zihninde tasarılar yaparmış. Annesi söz konusu davranışın hala devam ettiğini ancak alıştığı için yadırgamadığını belirtiyor. Hatta bu tür davranışlarından kısa bir süre sonra yeni mucidini yayınladığını söyleyerek aslında o anda zihninde mucit tasarladığını söylüyor.

Elon Musk’un Aldığı Eğitimler

Elon Musk, kaliteli üniversitelerden ve okullardan geçerek doğuştan getirdiği üstün düşünme kabiliyetine tecrübesini de eklemeyi başardı. İlk olarak Bryanston High School okuluna gitti ve burada 9. Sınıfa kadar okudu. Sonra okuldan ayrılarak Pretoria Boys High School‘da okumayı tercih ederek bu okuldan mezun olmayı başardı.

Musk, artık 17 yaşındaydı ve orduya katılma zorunluluğu vardı. O hiçbir zaman orduya katılmak istemedi. Orduya katılmamak için 17 yaşına kadar yaşadığı evden çıkarak ilk ayrılığını yaşadı. Askerlik yapmaması yönünde çeşitli eleştiriler alan Musk; askerlik yapmama sebebini de açıkladı. Musk askerlik konusunda yaptığı açıklamada askerlikle ilgili herhangi bir sorununun olmadığını ancak ona göre asker olup Güney Afrika’daki siyahileri bastırmaya çalışmanın doğru olmadığını söyledi.

elon musk üniversite

Elon Musk’un hayatı boyunca edindiği en önemli hayal; Amerika’ya gitmekti. Ona göre Amerika bir muazzamlar ülkesiydi ve mutlaka oraya yerleşmeliydi.

Eğitim almak için ilk olarak Kanada’ya gitti. Takvimler 1992 yılını gösterirken; Musk, Queen’s Üniversitesi’nde okumaya başladı. Üniversite Kingston, Ontario’da bulunuyordu. Kanada’da bulunan bu başarılı okulda  iki yıl okudu. Daha sonra Kanada’dan ayrılmak istediğine karar verdi ve Pennsylvania Üniversitesi’nde okumak istedi. Bu üniversitede İşletme ve Fizik bölümlerini okumak istiyordu. Eğitimini tamamladığında elinde Ekonomi lisans diploması ile Fizik yan dal diploması bulunuyordu.

Yandal ve lisans bölümlerini bitirdikten sonra doktora yapmaya karar verdi. Bu kararını gerçekleştirmek adına Silikon Vadisi’ne gitti ancak; eğitimini yarıda bırakarak doktorasını tamamlamadı.

Elon Musk Kendisine 3 Alan Seçti

Elon Musk, aldığı eğitimlerin oluşturduğu zihniyetle beraber tıpkı annesinin anlattığı gibi düşünmeye başladı. Düşüncesinde sürekli olarak insanların geleceği vardı. Ona göre insanların geleceğini etkileyen alanlar önemliydi ve o bu alanlara yönelmeliydi. Yaptığı araştırmalar, edindiği deneyimler ve uzun düşünüşün ardından o 3 alanı buldu. Bunlardan ilki; internet, ikincisi temiz enerji, sonuncusu ise uzay konularıydı. İşte bu karardan sonra artık tüm çalışmalarını 3 alan üzerine yoğunlaştırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bill Gates, Jack Ma ve Elon Musk’un Uyguladığı 5 Saat Kuralı

İşte daha yıllar öncesinde belirlediği o muhteşem 3 alan Elon Musk’u; “Geleceği Belirleyen Adam” yapmayı başardı. Bununla da kalmayan Musk, şuan yaşadığımız reel hayatın “Iron Man‘i olarak biliniyor.

Elon Musk’un Yaptığı Evlilikler

Elon Musk eğitim hayatının sonuna kadar bile dikkat çekmeyi başaran bir serüvene sahip olmuştur. Ancak  sadece kariyeri değil; onun evlilikleri de sıra dışı bir yapıda karşımıza çıkmıştır.

 Elon Musk 2000 yılında ilk kez dünya evine giriş yaptı. Justine ile beraber geçirdiği 8 yıllık evliliğini 2008 yılında sona erdirdi.

elon musk evlilik

Boşanmasının üzerinden 2 yıl geçtikten sonra Talullah Riley ile evlendi. Bir süre sonra Riley ile ayrılıp onsuz yapamayacağını anlayarak yeniden evlendi. Her ne kadar 2. Evliliğin şans getireceği düşünülse de Riley ile Musk 2016 yılı içerisinde boşanarak tamamen ayrıldılar.

2000 ile 2016 yılları arasında yaptığı evlilikler sonucunda toplamda 6 çocuk babası olan Musk, çocuklarının isimlerini Nevada Alexander, Xavier, Saxon, Griffin, Damian ve Kai olarak belirledi.

Elon Musk’un Ticaret Hayatına Girişi

Elon Musk ticaret hayatına henüz 12 yaşındayken başlangıç verdi. 12 yaşında geliştirdiği Blaster oyunuyla para kazanmaya başladı. Aslında 12 yaşındayken bile uzay konusuna ilgi olduğunu göstermişti. Blaster adındaki kendi yazdığı oyunun konusu da uzayla ilgiliydi. Yazdığı bu oyunu 500 Dolar‘a sattı. İlk defa para kazanan Musk, artık ticarete giriş yapmıştı.

Elon Musk’un Projeleri

· Zip2 Projesi

elon musk zip2

Yazımızın başında Elon Musk’un Aldığı Eğitimler başlığında söz ettiğimiz gibi Silikon Vadisi’nde doktoraya başlayan Musk doktorasını yarıda bırakmıştı. Doktoraya başladıktan 2 gün sonra bu eğitimi bırakarak kardeşiyle Zip2 projesine adım attı. 1999 yılında 307 Milyon Dolar nakit para verdiler. 34 Milyon Dolar da hisse senedi verdiler. Böylece Compaq’ın Zip2 altyapısını alarak kariyerine başlangıç verdi.

· X.COM Projesi

Elon Musk 1999 yılında Zip2’yi alarak yeni projesine başlamıştı. Yine 1999 senesinde boş durmadı. “X.Com“u kurdu. 2000 yılına gelindiğinde ise; Confinity’i alarak günümüzde kullanılmaya devam eden PayPal sistemini oluşturdu. PayPal sisteminin oluşturulmasının ardından Elon Musk, gücüne güç kattı.

· PayPal Projesi

PayPal  Musk’un en önemli projeleri arasında yer almaktadır. Onun PayPal serüveni 1999 yılında Zip2’yi kurması ve 2000’de Confinity’i alarak X.Com’u kurmasıyla başladı. X.Com daha sonra PayPal Inc olarak değiştirildi. 2001’de başlayan PayPal serüveni 2002 Ekim dönemine kadar devam etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Elit Bir Girişimci Olmanın 4 Taktiği

2002 yılına kadar PayPal’ın en büyük hisse ortağı sizin de tahmin edeceğiniz gibi Elon Musk’tu. Ekim ayında eBay, PayPal’ı satın aldı. Ancak hiçbir zaman PayPal adındaki Elon Musk ismi unutulmadı.

· SpaceX Projesi

elon musk spacex

Elon Musk, bilim alanında birçok konuyu savunmasıyla biliniyordu. Savunduğu konulardan bir tanesi de, Simülasyon Teorisi’ydi. Daha sonraki amacı ise; Mars gezegenini bir koloni haline getirmekti. Çünkü; Musk tek bir gezegenle yetinmemeyi yeğleyen taraftaydı. İnsanların geleceğinin tehlike ve tehditlerle dolu olduğunu belirten Musk, bu tehditleri en aza indirgemek ve tehlikelerden kaçabilmek için farklı gezegenlere de ihtiyacımız olduğunu söylüyordu. Mars gezegeni de insanın kaçabileceği gezegenler arasında yerini alıyordu. Bu yüzden Mars koloni haline gelmeliydi. Mars’ı bir koloni haline getirmek için de Roket teknolojisine ihtiyaç duyuyordu. Roket teknolojisine olan ihtiyacını her zaman olduğu gibi dışarıdan karşılamak yerine kendi açtığı şirketle karşılamayı tercih etti. İşte bu amacına hizmet etmesi yönünde SpaceX şirketini kurmak için yola çıktı. 2002 yılı Ekim ayında PayPal’ı satıp aynı yılın Haziran ayında SpaceX şirketini kurmayı başardı.

Roket gibi fırlatma araçları geliştirmeyi kendisine amaç olarak edinen SpaceX şirketi bu uğurda çalışmalarını yapmaya devam etti. Falcon 1 ve Falcon 9 araçlarını üretti. İlk uzay aracını üreten SpaceX şirketi, bu uzay aracına Dragon adını verdi. SpaceX NASA anlaşması ödülünü aldı. Bu ödülü Falcon 9 roketi ve Dragon aracılığıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na yaptığı uçuşlar sayesinde aldı. İstasyona 12 kez uçması ona 1.6 Milyar Dolarlık ödül getirdi. Bu ödülünü ise; 23 Aralık 2008 tarihinde alarak bir başarıya daha imza atmış oldu.

SpaceX’in dikkat çekmesinde önemli paya sahip olan isim sizin de tahmin edeceğiniz üzere Elon Musk’tu. SpaceX ile Iron Man filminin yönetmeni iletişime geçti. Tony Stark tarafından canlandırılan Iron Man karakterini yaratırken yaratıcı kaynaklarının Elon Musk olduğunu söyledi. Ardından açıklamasına devam eden yönetmen Jon Favreau, ikinci seri için mekan olarak SpaceX fabrikasını seçmek istediğini söyleyerek hem kendisine, hem de Elon Musk’a büyük pay getirdi.

Günümüze baktığımızda SpaceX şirketi hala aktif olarak hizmet vermektedir. Üstelik Elon Musk şirketin hem CEO’su, hem de CTO’su olarak adını yazdırmaya devam etmektedir. Ayrıca Temmuz 2019 döneminde paylaştığı Tweetle Falcon 9 roketlerinin başarılı geri dönüşlerini göstererek maliyet düşürmesi için gerekli işlemleri hızlandırdıklarını da belirtti.

· Tesla Motors Projesi

elon musk tesla

Tesla şirketi Musk’un diğer projeleriyle karşılaştırıldığı zaman Musk tarafından kurulmamış ancak daha sonra Elon Musk’un ortak edilmesiyle Musk’un projesi olarak kendisini göstermiştir.

Tesla aslında ilk olarak 2003 senesinde kurulmuştur. Şirketi kuran iki önemli isim vardı. Bu isimler; Martin Eberhard ve Marc Tarpenning’ti Her ikisi de mühendis olan bu iki ismin dikkatini Elon Musk çekti. Şirketin kurulmasından 1 yıl sonra 2004 yılında Tesla Motors isimli projeye artık Elon Musk da dahil edilmişti.

Elon Musk’un projeye dahil edilmesiyle yetinmeyen şirket pek çok mühendisi de bünyesine katmayı başardı. En başta bilişim, otomotiv daha sonra da elektronik alanda kendisini geliştirmeye devam eden şirket büyük başarılara imza atarak aynı yıl içerisinde şirket hisselerini halka sunmaya başlangıç verdi.

Tesla Motors bünyesinde Tesla Roadster adında bir otomobil üretildi. Üretilen bu otomobil Tesla’nın ilk aracı olma özelliği taşıyordu. 31 ülkede aracın satışı başlanmıştı. Toplam hesap yapıldığında ise; araç 2500 tane satış yapmıştı.

Araba üretimi konusunda düşüncelerini paylaşan Elon Musk, birçok röportajında araba üretimi yapmanın karlı olmadığını belirtti. Her ne kadar projeye ortak olsa da asıl hedefi uzay aracı üretmekti.

· SolarCity Projesi

elon-solar

Güneş Enerjisi sistemleriyle ilgili çalışmalar yapmak için  yola çıkan Elon Musk, bu yolda SolarCity projesine de imza attı. Birleşik Devletler çerçevesinde değerlendirme yaptığımızda; SolarCity en büyük Güneş Enerjisi sağlayıcısı olarak karşımıza çıkıyor. Bu da Elon Musk’ın SolarCity ile ne kadar büyük bir hisseye sahip olduğunu bizlere kanıtlamaktadır. Kuzeniyle ortak olarak kurdukları SolarCity her geçen gün daha iyi bir noktaya gelmektedir. Kuzeni Lyndon Rive, SolarCity’nin hem CEO’su, hem de ortaklarından biri konumunda. Elon Musk ise; en büyük hisse alan isimken aynı zamanda yönetim kurulu başkanı olarak da görev yapmaktadır.

15.000’den fazla çalışanı bulunan SolarCity şirketi aslında geleceğe yönelik hizmetlerini sunmaktadır. Gelecekte insanların hiçbir maliyet ödemeden Güneş Enerjisi kullanmaları için çalışılmaktadır. Şirket evlerden, ailelere ve hatta devletlere değin geniş çapta yaygınlaşabilen bir projeye imza atmıştır.

Az önce de dediğimiz gibi her ne kadar Elon Musk, araç üretmenin karlı bir iş olduğunu savunmasa da Tesla’ya yatırım yapıyor. Aslında bu yatırımın altındaki temel amaç; tıpkı SolarCity’de amaçladığı gibi, küresel ısınmaya karşı üstünlük oluşturabilecek savaş açmaktır. Bu amaç çerçevesinde 2012 yılında elektrikli araç bataryaları anlaşmasını Tesla ile yaptığını duyurmuştu.

· OpenAl Projesi

elon musk openal

Elon Musk’un yukarıda sıraladığımız projelerine nazaran OpenAl projesi hiçbir kar amacı gütmeyen ve para odaklı olarak hazırlanmayan bir projedir.

Elon Musk yıllardan beri yapay zeka konusunda tüm insanları uyarmakta ve insanların yapay zekanın ilerlemesi sonucunda tehlikede olduğunu söylemektedir. Bu yüzden de OpenAl projesini  geliştirmiştir.

OpenAl şirketini kurarak yapay zekaya yönelik derin ve nitelikli çalışmalar yapan Elon Musk bu konuda birçok tartışmaya da imza atmıştır.

Her ne kadar yapay zekaya zıt konumda dursa bile onun karşısına çıkanlar genellikle yapay zekayı savunmuşlardır. Bu konu hakkında başta Mark Zuckerberg ile tartışmıştır. Bu tartışmanın içeriğine ve detayına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

· Hyperloop // Boring Company Projesi

elon musk hyperloop

Elon Musk’un saydığımız projeleri genellikle beyni yoran ve düşünmeye sevk eden projelerdir. Her ne kadar insanlara göre Hyperloop projesi de aynı özelliğe sahip olmasına rağmen Musk’un “En Kolay Projem” sıfatını koyduğu projesi Hyperloop projesidir.

Hyperloop Projesi trafikte uzun süre kalmak zorunda olan insanlar için geliştirilmiş bir projedir. Projeyle birlikte, yeraltından tüneller kazılmak isteniyor. Böylelikle California halkının daha rahat bir nefes alacağı düşünülüyor. Trafik sorunu bitecek ve trafikte kalma süreleri kısalarak insanların sıkılması engellenecek.

Hyperloop Projesine geçtiğimiz günlerde bir ortak da adını yazdırdı. Richard Branson Elon Musk’un bu projesine ortak olarak tünel prototiplerini hazırladı. Hazırlanan bu prototipler internet üzerinden yayınlanmaya başladı. Geleceği Belirleyen Adam olarak bilinen Elon Musk, yine bir geleceğe yönelik projeye imza atmış oldu.

Elon Musk’un En Güncel İcraatları ve Dikkat Çekici Düşünceleri

· Falcon Heavy Füzesini Mars’a Fırlattı

elon musk falcon

Mars’ta bir koloni kurmayı amaçlayan ve insanların yaşadıkları tehlikeler karşısında daha çözümcü bir yaklaşım benimsemelerini isteyen Musk, SpaceX şirketini kurmuştu. SpaceX şirketi tarafından Falcon Heavy Füzesi geliştirildi.

Geliştirilen bu yeni füzeyle beraber Mars’ta derinlemesine yeni bir araştırma yapılmak isteniyordu. Bu yüzden de füze, Kennedy Uzay Merkezi‘nden fırlatıldı. Fırlatılan füze, Mars’a ulaşarak araştırmalar yapmaya başladı.

Elon Musk, uzayın insanların geleceğini etkileyen bir alan olduğunu anlaması üzerine farklı gezegenler de araştırmalar yapmaya devam ediyor. Mars konusunda ise; hep olumlu bakıyor. Mars gezegeninde sıcaklığın üst seviyeye çıkarılabileceğini düşünen Elon Musk, Dünya’ya da benzetilebileceğini savunuyor. Bu araştırmalarının sonunda ise; bir koloni kurmayı amaçlıyor.

· İnsan Beynine Çip Takmaya Karar Verdi ve NeuraLink Projesini Yayınladı

elon musk neuralink

Elon Musk son zamanlarda yeni bir projeye daha imza atmayı planlıyor. Geçtiğimiz günlerde açığa çıkan yeni projeyle Musk, doğal ve yapay zekayı bir arada kullanmayı hedefliyor. Gerçekleştirmek istediği bu hedef için projesine ise; NeuraLink adını verdi. Musk’un yeni projesi herkes tarafından merak edilmeye başlandı.

İnsanlardaki doğal zekaya bilgisayar yani yapay zeka bağlama konusunda araştırmalar yapmaya başlayan Musk; birçok hastaya fayda sağlayacağını düşünüyor. Eğer projesi sonuç verirse, konuşamayan pek çok insana  yardım sağlanacak. Artık konuşamayan felçliler düşünce gücüyle konuşabilecek ve hareket edebilecekler. Proje henüz yeni olduğu için Musk, bu konudaki detayları  az miktarda açıkladı.

Musk’un projesinden çok fazla detay gelmese de küçük çapta sızıntılar elde edildi. Yapılan açıklamalara göre; insanların denek olarak kullanılması isteniyor. Bunun için de Elon Musk, ilgili yetkili ve kuruluşlara başvuruda bulunarak onay almak istiyor.

Musk insanlardan önce maymunlarda denediği NeuraLink Projesi’nden olumlu sonuçlar aldığını açıklamalarına eklemeyi ihmal etmedi. Eğer onay çıkar ve insanlar üzerinde de başarı sağlanırsa projeyle ilgili daha fazla detay vereceği düşünülüyor. Sonuçta başarı elde edilirse; insanüstü bir bilinç düzeyine ulaşılabilecek. Ancak sistemin işleyişi hakkında net bir bilgi gelmedi.

· Tesla Elektrikli Kamyoneti Çıkış Tarihini Duyurdu

Elon Musk, Güneş Enerjisi’nin geleceğin enerjisi olması için giriştiği Tesla projesiyle birlikte yaptığı yeni adımları duyurmaya devam ediyor. Birkaç yıldır merak edilen Tesla Elektrikli Kamyonet hakkında Twitter üzerinden açıklama yapan Musk, kamyonetin çıkış tarihini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İyi Bir Lider Olmak İçin Okunması Gereken 8 Kitap

3 ay sonra çıkması planlanan yeni elektrikli kamyonetle beraber Musk, geleceğe yönelik yaptığı adımları devam ettirmeye ve amaçlarına ulaşmayı hedefliyor. İnsanlık adına yararlı işlere imza atan başarılı mucit ve girişimci bu sayede büyük oranda paralar da kazanıyor.

· Yapay Zeka Konusunda Mark Zuckerberg ile Tartıştı

musk-v-zuckerberg

Elon Musk’un düşünceleri arasında en dikkat çekeni yapay zeka konusunda olanıdır. Elon Musk, yapay zekanın insanları tehdit ettiğini bu yüzden de gerekli önlemlerin alınması gerektiğinin her zaman altını çizmiştir. Bu konudaki yorumlarını sadece bir söylentiyle bırakmamış hiçbir kar gütmeden OpenAl projesini hayata geçirmiştir. Bu projesiyle yapay zeka konusunda araştırmalar yapmıştır. Son olarak vardığı nokta ise; insanların tehlikeli yolculuğa devam ettiğini bu nedenle de devletlerin gereken önlemleri almaları gerektiğidir.

Elon Musk’un yapay zeka konusundaki açıklamalarını takip eden isimler arasında Mark Zuckerberg de yer alıyor. Başarılı Facebook CEO’su Zuckerberg, bu açıklamalara sert yanıt verdi. Yanıtında; insanların karamsarlığından nefret ettiğini ve sürekli olarak “Hayır”  yanıtlarını kullanmalarını tasvip etmediğini belirtti. Açıklamalarıyla Elon Musk’un düşüncelerini hedef aldı.

Musk ise; başarılı CEO’nun açıklamasına yanıtını Twitter üzerinden attığı Tweet aracılığıyla verdi. Mark Zuckerberg’e anlayışının kıt olduğunu söyleyerek Elon Musk Mark Zuckerberg tartışması alevlendi. Musk; yapay zeka konusundaki sert tavrını korumaya devam etti.

Elon Musk’un Yaptığı Hayır İşleri Nelerdir?

Elon Musk, bu zamana kadar hayır işleriyle gündeme gelmeyi başarmış ve günümüzde de daha fazla hayır işi yapmaya çalışmaktadır. Çok fazla para kazanmasına rağmen cimri bir insan olmayı tercih etmemiş, aksine her zaman eli açık ve yardımsever tavrıyla kamuoyunun gündemine çıkmıştır.
Elon Musk’u bu kadar değerli kılan aslında yaptığı icraatlar ve girişimlerin yanı sıra elde ettiği serveti aşağıda sıraladığımız hayır işleriyle toplum yararına paylaşmasıdır.

· Musk Vakfı ile Yapılan Hayırlar

elon musk vakıf

Musk tarafından başkanlık edilen Musk Foundation olarak dünya çapında bilinen Musk Vakfı; birçok hayır işine imza atmıştır. Kar amacı gütmeyen vakıf yaptığı hayırların sayısını her geçen gün arttırmakta ve insanlara faydalı olmak amacıyla faaliyet göstermektedir.

Musk Vakfı’nın özellikle bağış yaptığı alanlar arasında; bilim eğitimi, çocuk sağlığı ve temiz enerji alanları yer almaktadır. Bu alanlar aynı zamanda Musk’un uğraşı alanları olması sebebiyle tercih edilmişlerdir.

· Güneş Enerji Sistemlerine Bağış Yaptı

Güneş Enerjisi’ni her zaman savunan ve bu yönde çalışmalara imza atan Elon Musk, yaptığı hayırlar arasına Güneş Enerjisi Sistemi Bağışlarını da eklemeyi ihmal etmedi.

Birçok devlet yöneticisi tarafından geri planda bırakılan ve belki de hiç ziyaret bile edilmeyen Alabama bölgesinde yer alan Kasırga Müdahale Merkezi Elon Musk’un gözünden kaçmadı. Yaptığı araştırmalar sonucunda ilk Güneş Enerjisi Sistemi Bağışını bu merkeze yapmayı tercih etti.

Üstelik bu merkezi tercih ederek herhangi bir kar amacının olmadığını da ispat eden Elon Musk, pek çok insanın dikkatini yaptığı sistem bağışı sayesinde çekti.

· Mars’ta Sera Kurma Planı ve Ardından Gelen SpaceX Projesi

Mars Elon Musk’un her zaman dikkatini çekmiştir. Bu dikkati sayesinde Mars gezegenine yönelik sürekli olarak araştırmalar yapmak istemektedir. 2001 yılında aldığı karar sonucunda Mars’ta sera oluşturmaya karar verdi. Bu gezegende bitkiler yetiştirecek ve küçük ama etkili bir sera oluşturacaktı. Bu projesinin adı Mars Vahası adını alacaktı. Ancak projesi yarıda kaldı.

Mars Vahası Projesi’nin yarıda kalmasının en büyük sebebinin roket teknolojisinin gelişmemesi olarak gösterdi. İnsanların Mars gezegeninde dolaşabilmesi ve faaliyetlerini sunabilmesi içi roket teknolojisinin gelişmesi gerekiyordu.

Her ne kadar roket teknolojisi gelişmese ve Mars Vahası Projesi yarıda kalsa bile başarılı mucit Elon Musk, asla yılmadı. SpaceX Projesi‘ni hayata geçirdi. Bu projede roket teknolojisini geliştirmeye yönelik adımlar atmaya başladı.

Belki de ileriki dönemlerde Mars Vahası Projesi teknik yetersizliği yenerek insanlık yararına yapılan bir hayır işi olarak devam edebilecek.

· Servetini Hayır İşlerine Bağışlayacağını Taahhüt Etti

Elon Musk, bu zamana kadar pek çok önemli ve hayırlı işe imza atmıştır. Attığı imzalar sonucunda büyük çapta bir servet elde etmiştir. En büyük hissedarlar arasında yer alan Elon Musk; hiçbir zaman servetini sadece kendisi için kullanmamıştır.

Servetini paylaşmayı tercih eden Musk; bu tercihini en iyi şekilde The Giving Pledge Töreni’nde kanıtladı. Hazırlanan bu törende yemin ederek taahhüt yapan Musk; servetini kendisinin yanı sıra hayır işleri için kullanacağının sözünü verdi. Verdiği sözle beraber servetini hayır işlerinde kullanmaya devam ediyor.

· Nikola Tesla Laboratuvarı’nın Müzeye Çevrilmesine Destek Verdi

tesla müze

Elon Musk Tesla Motors şirketiyle büyük işlere imza atmıştır. Yaptığı işleri daha çok küresel ısınmayla savaşmak amacıyla gerçekleştirmiştir. Bu konuda çalışmalar yapan Nikola Tesla ile de büyük atılımlar gerçekleştirmişlerdir.

Matthew Inman’e büyük destek veren Elon Musk; Nikola Tesla Laboratavuarı çalışmalarına ortak olmuştur. Matthew Inman, bu laboratuarın bir müze haline gelmesi için çeşitli çalışmalar yapıyordu. Bu çalışmalarda yalnız kalmayan Inman, Elon Musk’un da desteğini almıştır.

Elon Musk, müze çalışmalarına hiçbir kar payı almadan destek vermiş ve servetinden gider parası çıkmıştır. Bu da pek çok kişi tarafından dikkat çekmesine imkan tanıyarak onun ne kadar hayırsever birisi olduğunu kanıtlamıştır.

· Toplumsal Değerleri Küçümseyen PAC’tan Desteğini Çekti

Elon Musk, her zaman insanların ve toplumsal değerlerin yararına yapılan işleri desteklemiş ve o projelerin arkasından gitmiştir. Bu yöndeki kararlılığını en başta destek vermesine rağmen PAC’tan desteğini çekmesiyle kanıtlamıştır.

Birleşik Devletler Politik Hareket Komitesi olarak bilinen PAC grubu; Mark Zuckerberg ve göçmenlere dair yapılan reformlara, yenilikçilere destek veren gruplar tarafından oluşturulmuştu. Bu grubu ve hareketlerini Elon Musk, 2013 yılının Mayıs ayına kadar destekledi. Daha sonra desteğini çekti.

PAC artık Keystone Boru Hattı projesini destekliyordu. Üstelik bu desteğini yaptığı propagandalar ve reklam hareketleriyle açıkça gösteriyordu. Yapılan desteğe karşı çıkan Elon Musk ise; PAC’in artık devlet yanında olduğunu ve politik çizgide ilerlediğini düşünüyordu.

PAC’in yaptığı bu davranışı kınayan Elon Musk ile beraber David Sacks gruptan desteklerini çekerek çıkışlarını verdiler. Elon Musk bu tür desteklerin toplumsal değerleri alaşağı ettiğini ve küçümser konuma getirdiğini söyleyerek tekrar gruba giriş yapmadı.

KISA KISA…

Elon Musk Ne İcat Etti?

Sıklıkla bilinen bir yanlış olarak Elon Musk bir mucit değildir. Elon Musk, günümüze kadar herhangi bir şey icat etmemiştir. Musk, yukarıda yer alan tüm projelerde fikir babası olarak yer alır, ancak icat ettiği özel bir şey yoktur.

Elon Musk Nereli?

Elon Musk, Güney Afrika’nın Pretorya kentinde doğmuştur. Musk günümüzde hem Güney Afrika, hem Kanada hem de ABD vatandaşıdır.

Elon Musk üniversitede ne okudu?

Elon Musk, Pensilvanya üniversitesinde Fizik ve Stanford Üniversitesi’nde Enerji Fiziği bölümünü bitirmiştir.

Elon Musk nerede oturuyor?

Elon Musk, Amerika Birleşik Devletleri’nın Kaliforniya eyaletinin en kalabalık şehirlerinden Los Angeles’in Bel Air adı verilen bölgesinde yaşamaktadır.

Elon Musk evlendi mi?

Elon Musk, bugüne kadar 3 evlilik yapmıştır. Talulah Riley 2013–2016, Talulah Riley 2010–2012, Justine Musk 2000–2008

Elon Musk kaç yaşında?

28 Haziran 1971 doğumlu olan Musk, 2019 itibarıyla 48 yaşındadır.