1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Danimarka Asgari Ücret ve Maaşlar Ne Kadar

Danimarka Asgari Ücret ve Maaşlar Ne Kadar
0

Avrupa’da asgari ücreti en yüksek ülkelerden biri de Danimarka’dır. Danimarka asgari ücret ve çalışma şartlarını yazımızda paylaşıyoruz.

Danimarka 2023 Asgari Ücret Ne Kadar?

Oldukça iddialı bir rakam olarak Danimarka asgari ücreti aylık olarak 5.247 Eur olarak ödenmektedir. Ancak asgari maaşın altında da maaş alanlar vardır. Ülkede 3.700 Eur gibi düşük bir ücrete çalışan işçiler de vardır. Muhasebeciler bu şehirde 5.105 Eur maaş alırlar. Mimarlar 6.500 Eur çocuk bakıcıları 2.030 Eur maaş alırlar. İnşaat işçilerinin aldıkları aylık ücret3.400 Eur civarındadır. Diş hekimi bu kentte 15.800 Eur maaş almaktadır [1].

Danimarka’da Mesleklere Göre Maaşlar

Muhasebeciler5.105 €
Mimarlar6.500 €
Çocuk bakıcıları2.030 €
İnşaat işçileri3.400 €
elektronik mühendisleri7.500 €
İngilizce çevirmeni7.165 €
McDonalds çalışanı2.241 €
Garsonlar2.700 €
Avukatlar9.400 €
Makine mühendisi6.600 €
Hemşire6.440 €
Eczacı9.340 €
Su tesisatçısı3.293 €
Öğretmenler4.870 €
Danimarka’da Mesleklere Göre Maaşlar

Ülkede elektronik mühendisleri 7.500 Eur İngilizce çevirmenin maaşı 7.165 Eur McDonalds çalışanının maaşı 2.241 Eur olarak ödeniyor. Garsonlar 2.700 Eur avukatlar 9.400 Eur Makine mühendisi 6.600 Eur maaş almaktadır. Danimarka’da hemşirelerin aldığı ücret 6.440 Eur eczacının aldığı maaş 9.340 Eur ve su tesisatçısının aldığı maaş ise 3.293 Eur olarak ödenmektedir. Öğretmenler ise 4.870 Eur aylık alıyor.

Danimarka’da Hayat Pahalı mı?

Hayat pahalılığı göreceli bir kavram olsa da verilen maaşlarla genelde orantılı olmaktadır. Ancak yaptığınız harcamanın karşılığında aldığınız kaliteli ve sağlıklı yaşam en önemli farkı oluşturur. Bu bakımdan Danimarka’da hayat pahalı gibi görünse de edindiğiniz kazançla yaptığınız harcama size kaliteli bir hayat sunar.

Danimarka’da bir takım elbise ve bir çift deri kundura 152 Eur fiyata alınıyor. Kot pantolon 85 eur kadın elbisesi 69 Eur ve bir Nike spor ayakkabı 97 Eur fiyat etiketine sahiptir.

Ülkede hızlı internet için ayda ödenen para 39 Eur bir evin su doğalgaz ve elektrik gideri paket olarak 249 Eur tutuyor. Ülkede 1 dakika mobil görüşme için 0.15 Eur ödeniyor. Çocuklarını kreşe gönderecekler için aylık 517 kreş ücreti söz konusudur. 1 Paket sigara bu şehirde 8.55 Eur olarak ücretlendiriliyor. Taksi ile 1 saat yolculuk ücreti 83 Eur 1 km yol ücreti taksi ile 2.9 Eur olarak fiyatlandırılıyor. Ülkede şu anda 1L benzin fiyatı 2.14 Eur olarak fiyatlandırılmıştır.

Danimarka Yaşam Kalitesi

Yaşam kalitesi son derece iyi olan Danimarka son derece güvenli bir ülkedir. İngilizce dilini bilmeniz bu ülkede barınmanız için yetecektir. İfade özgürlüğü puanı en yüksek ülkedir. Yabancılara yaklaşımları da iyi derecededir.

En çok övülen çalışma sistemleri arasında yer alan Danimarka, evrensel sağlık hizmetleri ve uzun ücretli izin gibi avantajları ile tanınır. Ülkede yasal olarak zorunlu bir asgari ücret bulunmamakla birlikte, AB vatandaşı olmayanlara çalışma izni vermek için kullanılan bir Ödeme Limiti Programı vardır.

Danimarka hükümeti, 29 Haziran 2022’de programda geçici değişiklikler yaptı. Bu önlemler üç yıl boyunca yürürlükte kalacak.

Ödeme Limiti Programı, AB üyesi olmayan kişilere çalışma izni vermek için kullanılan çeşitli iş planlarından biridir. Diğer gerekliliklerin yanı sıra, işveren, döviz kurundaki dalgalanmalara veya bordro yerine bakılmaksızın DKK cinsinden maaşı garanti etmelidir.

Danimarka’da yasal olarak zorunlu asgari ücret diye bir şey bulunmamakla birlikte, ülkenin tüm sektörler için geçerli olan bir ödeme limiti planı vardır.

Danimarka’da Ev Kirası Ne Kadar

Tek Yataklı Daire (aylık)712 €
3 odalı bir daire (aylık)1.450 €
Danimarka’da Ev Kirası Tablosu

Tek yataklı bir dairenin aylık kirası Danimarka’da 712 Eur, 3 odalı bir dairenin aylık kirası merkezde 1.450 Eur olarak alınıyor. Ülkede ev satın almak isterseniz metre kare başına 3.277 Eur ödemeniz gerekiyor. Daha ücra köşelerde dairenin metre kare fiyatı 2.440 Eur’dur.

Ülkenin gayri safi milli geliri 356 milyar dolardır. Ülkede her 100 kişiden ikisi işsizdir. Enflasyon oranı yüzde 1.9 civarındadır.  Ülkede mutluluk endeksi 10 üzerinden 8.13 olarak puanlanmıştır.  Ülkede yolsuzluk ise yüzde 0.44 oranındadır.

Danimarka’ya taşınıyorsanız, oturma iznine ihtiyacınız olacak. Bu genellikle AB vatandaşı olmayanlar için gereklidir. Taşınmadan önce eğer öğrenci iseniz öğrenci vizesi almanız da gerekebilir.

Son iki yılda, Danimarka konut piyasası faaliyeti yavaşladı. Konut satışları azaldı ve konut talebi zayıfladı. Faiz oranlarındaki artış, alıcıların yeni bir mülkü finanse etmesini de zorlaştırdı.

Danimarka’da Para Kazandıran Meslekler

İster profesyonel bir girişimci olun ister yeni bir girişimci olun Danimarka size birçok iş fırsatı sunar.Ülkede çeşitli yüksek maaşlı işler bulabilirsiniz, ancak geçim masraflarını da göz önünde bulundurmalısınız.Danimarka’da yaşam maliyeti, özellikle diğer ülkelerle karşılaştırıldığında nispeten düşüktür. Ancak, Danimarka’da konut maliyetinin oldukça pahalı olabileceğinin farkında olmalısınız.

Danimarka’daki bir işten bekleyebileceğiniz maaş, niteliklerinize ve seçtiğiniz uzmanlık alanına bağlı olacaktır. Ülkedeki en yüksek ücretli profesyoneller ayda yaklaşık 10 bin doların üzerinde kazanırken en düşük ücretli profesyoneller 6.115 dolar kazanıyor. Bu ülkede asgari ücret kavramı yoktur anlaşma şartlarına göre maaş alırsınız.

Danimarka’da bir iş arıyorsanız, mezun olmadan önce şirketlerle iletişim kurmaya başlamalısınız. Bu, mezun olmadan önce becerilerinizi gerçek dünyada kullanmanıza ve mezun olduktan sonra bir işe girme şansınızı artırmanıza izin verecektir.

Danimarka Vizesi Nasıl Alınır

Danimarka vizesi almak göründüğü kadar kolay değildir. Başvuru sürecine başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var.En belirgin gereksinim, geçerli bir pasaportunuzun olmasıdır. Pasaportunuz, Danimarka’ya varmayı planladığınız tarihten itibaren 6 aydan fazla geçerli olmalıdır. Ayrıca Schengen bölgesinde geçerli olan seyahat sigortanız da olmalıdır. Danimarka’da kalışınızı desteklemek için para kanıtınız da olmalıdır. Bu, banka hesabınızın veya kişisel kredi kartı ekstrelerinizin kanıtı olabilir. Ayrıca turist olarak gidiyorsanız geri döneceğinizi de garanti etmelisiniz.  Bunun dışında gerekli evraklar rutin kimlik pasaport ve dilekçe; vize ücreti ve gidiş dönüş biletleri rezervasyon ve uluslararası sigorta poliçesi gibi belgeler olacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir