Bulgaristan Asgari Ücret ve Maaşlar Ne Kadar En Detaylı Bilgi
  1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Bulgaristan Asgari Ücret ve Maaşlar Ne Kadar En Detaylı Bilgi

0

Bulgaristan’da çalışmak isteyenlerin merak ettiği en önemli konu yaşam maliyeti, çalışma şartları ve Bulgaristan asgari ücret konusudur. Çalışma şartlarını ve asgari ücret bilgilerini içeren bu yazımızda sorunuzun cevabını bulacaksınız.

Bulgaristan’da Asgari Ücret 2023

Bulgaristan asgari ücreti 311 Eur ve bunun üzerindeki işçiler 695 Eur maaş alıyorlar. Muhasebeciler 950 Eur mimarlar 1150 Eur inşaat işçileri ise 620 Eur maaş alıyor. Diş hekimleri 3.000 Eur mühendisler 1.500 Eur garsonlar 400 Eur çevirmenler- editörler 850 Eur maaş alıyor. Hemşireler 1.200 Eur sekreterler 600 Eur öğretmenler ise 900 Eur maaş alıyorlar.

Bulgaristan’da bir takım elbise ve ayakkabı 80 Eur bir kot pantolon 58 Eur bir Nike spor ayakkabı 70 Eur fiyata satılıyor. Bir daire için elektrik su internet doğalgaz toplam tutarı 130 Eur olarak ödeniyor. Sinema biletleri 6 Eur spor salonu aylık ücretleri 27 Eur olarak fiyatlandırılmış. Çocuğunuzu kreşe gönderecekseniz ayda 360 Eur ödemeniz gerekiyor. Toplu taşıma için aylık ödemeler 27 Eur taksi ile yolculuk için 7 Eur ödeme yapılmaktadır.  Ülkede 1 L benzin 1.6 Eur fiyata satılıyor.

Bulgaristan Ev Kirası ve Daire Fiyatları

Tek Yataklı oda Kirası (merkezde)360 €
Tek Yataklı oda kirası (varoşlarda)250 €
3 odalı ev kirası (merkezde)625 €
Bulgaristan’da Ev Kirası Tablosu

Tek yataklı oda aylık kirası 360 Eur varoşlarda ise bu ücret 250 Eur fiyata düşüyor. Merkezde ise 3 odalı ev kirası 625 Eur olarak ödeniyor. Daire satın almak isteyenler metre kare başına 1.189 Eur para ödemek zorunda. Buna göre bir dairenin ortalama fiyatı ( sıfır daire) 191 bin Eur olarak hesaplanıyor.

Bulgaristan’da yaşamak için günde 30 Eur gereklidir. Turistlerin ona göre plan yapması gerekiyor. 1 çocuklu aile için bu masraf ( anne baba çocuk) günde 83 Eur olacaktır.

Ülkede işsiz oranı yüzde 34’tür. Enflasyon 2021 yılında yüzde 3.3 idi. Ülkenin gayri safi milli hasılası yıllık 70 milyar dolardır.

Bulgaristan Piyasa Fiyatları

Bulgaristan’ın Batı Avrupa için nispeten düşük maliyetli bir ülke olduğu düşünüldüğünde, hükümetin ekonomiyi kontrol altına almak için bolca zamanı olduğunu ve birçok çalışma yaptığını söylemek yanlış olmaz. Bu başarılar, en iyi şekilde, altı yıl sonra ilk kez onaylanan yıllık devlet bütçesinde yakalanmıştır. Tahmin edebileceğiniz gibi, iyi finanse edilen bir bütçe, her türden işveren için bir nimet olacaktır. Yeni bütçe, yenilenmiş bir iş kanunu, sermaye kazançları üzerinden yeni bir vergi ve yeni bir sosyal güvenlik fonunu içerecek.

Bulgaristan’da Para Kazandıran Meslekler

Güneydoğu Avrupa’da bulunan Bulgaristan, Sırbistan, Yunanistan ve Karadeniz’in hemen yanındadır. Avrupa’nın en ucuz destinasyonu olmasa da, kesinlikle dış kaynak kullanan şirketler için popüler bir destinasyondur.

İş için Bulgaristan’a taşınmayı düşünüyorsanız, Bulgaristan’da ne tür mesleklerin para kazandığını merak ediyor olabilirsiniz. Bunlar eğitiminize ve deneyiminize bağlı olarak değişebilir. Ancak ülkedeki asgari saatlik ücret, Avrupa’daki en düşük ücrettir ve Bulgaristan asgari ücreti 311 Eur olarak ödenmektedir.

Bilgi teknolojileri ve inşaat alanında çalışanlar için en yüksek ücret artışı %9’dur. Tipik olarak, bu alanlardaki profesyoneller her yirmi ayda bir ortalama %7 artış alırlar.

Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Politika Bakanı Lazar Lazarov, hükümetin 2023 yılında Bulgaristan asgari ücreti 420 dolara yükseltmeyi düşündüğünü duyurdu. Teklif, ülkenin 2023 için önerilen ulusal bütçesinin bir parçası ve Bulgaristan’ın sosyal ortaklarıyla görüşülecek. 

Önerilen değişiklik, Bulgaristan’daki sendikaların asgari ücret artışını protesto etmesinden sonra geldi. Taraftarlar, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e daha yüksek ücret talep eden bir mektup verdi. Başkanın çağrıya 2023’te asgari ücreti artırma sözü vererek yanıt verdiği bildirildi. Ancak Sendikalar, artışın enflasyona ayak uyduramayacağını savunuyorlar.

Bulgaristan’da Mesleklere Göre Maaşlar Ne Kadar

Elektronik mühendisi1.326 €
İngilizce çevirmeni840 €
McDonalds çalışanı400 €
Balıkçı597 €
Otel garsonu550 €
Avukat1.700 €
Makine mühendisi1.300 €
Doktor2.300 €
Hemşire1.200 €
Sıhhi tesisatçı600 €
Muhasebeci950 €
Mimar1.150 €
İnşaat İşçisi620 €
Diş Hekimi3.000 €
Bulgaristan’da Mesleklere Göre Maaşlar
  • Bunların dışında kendi şirketinizi veya işletmenizi kurabilir ticaret yapabilirsiniz.
  • İnşaat sektörü bu ülkede daima canlı bir sektördür.
  • Lojistik hizmet sektörü daima talep görür
  • Tır şoförleri yüksek maaş alabilirler

Bulgaristan’ın Euro bölgesine girmesiyle finans yapısı nispeten daha güçlü hale geldi. Bankacılık sistemi de Euro bölgesine uyumlu hale gelmeye başladı. Avrupa merkez bankası destekleriyle banka kredisi kullanma imkanı da arttı. Uzun vadeli banka kredilerini bularak burada kendiniz de bir iş kurabilirsiniz.

Bulgaristan Gezilecek Yerler

Sofya bu ülkenin en güzel kentidir.  Ülkede çok sayıda parklar müzeler ve eski binalar sizi çok etkileyecek. Alexander N. Katedrali mutlaka gezilmelidir. Bu katedral mavi çatılı birçok kubbe içeriyor. Şehir gezilesi butik ve dükkanlarla doludur. Restoranlar damak zevkinize fazlasıyla karşılık verecektir. Karadeniz’e de kıyısı bulunması nedeni ile bu ülkede çok güzel sahiller var.  Ülkede tropikal bitki örtüsü bulunmakta. Varna şehrinde sayısız kaplıcalar var. Bulgarlar Karadeniz’in suyunu şifalı olarak lanse edip bu denize yakın yerlerde birçok turistik mekan açmışlar. Sunny sahili çok sayıda turist çekiyor. Pirin ulusal parkı, Nessebar, Rit dağları ve Rila manastırı, Plovdiv şehri, Varna şehri ve dünyaca ünlü gül vadisi görülmeye değer yerlerdendir.

İlginizi Çekebilir