1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik

Daha İyi Bir Girişimcilik İçin: Japonlardan 5S Kuralı

Daha İyi Bir Girişimcilik İçin: Japonlardan 5S Kuralı
0

Son yıllarda gösterdiği teknolojik başarıları ile her geçen gün dünya ekonomisinde daha fazla söz hakkına sahip olan Japonya’da girişimciliğin en önemli ipuçlarından biri ise 5S kuralı olarak biliniyor. Japonların girişimcilikte başarılı olması konusunda hemen hemen her girişimcinin bilmesi gereken 5S kuralına değinmek gerekiyor.

Siz de daha kaliteli bir girişimcilik başarısı göstermek istiyorsanız, belki de işin sırrı Japonların 5S kuralını göz önünde bulundurmanız olabilir.

5S KURALI NEDİR?

Öncelikle Japonların girişimcilik dünyasında göz önünde bulundurduğu 5S kuralının ne olduğuna göz atalım.

  • Seiri – Sınıflandır
  • Seiton – Düzenle
  • Seiso – Temizle
  • Seiketsu – Süreklilik / Standartlaştırma
  • Shitsuke – Disiplin

SEIRI – SINIFLANDIRMA

Japonların 5S kuralının ilk maddesi sınıflandırmaktır. Ayıklama olarak da bilinen Seiri kuralının genel amacı işi, niteliklerine göre sınıflandırmaktır. Böylelikle bir girişimci hangi işi ne zaman yapması gerektiğini çok daha kolay göz önünde bulundurabilir. Ayrıca Seiri’nin genel amaçlarından biri, işi ehline vermektir. Yani bir girişimci her konuda bilgi sahibi olmayabilir, bu nedenle sınıflandırarak işi ehline vermeyi tercih edebilir.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

SEITON – DÜZENLEME

Seiton kuralının amacı ise genel olarak düzenli olmaktan geliyor. Hangi işi yapıyorsanız yapın, kendi iş hayatınızın dışında kalan süreler için bile düzenli olmalısınız. Japonların tüm dünyada en iyi bilinen yönlerinden biri düzenli ve disiplinli olmalarıdır. İş hayatında da Japonlar kesinlikle çok düzenli bir süreç geçirirler.

SEISO – TEMİZLEME

Japonların 5S kuralının en basit gibi görünen maddelerinden biri elbette SEISO’dur. Ancak bunu düzenli ve disiplinli olarak yapmanız gerekir. Temiz bir ortamda çalışan girişimcilerin verimliliği çok daha yüksektir. Ayrıca bu sayede girişimciler daha disiplinli, düzenli oldukları gibi dikkatleri daha az dağılır. Bu nedenle bir girişimci olarak temizliğinize özen göstermelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  2019'un En İyi e-Ticaret Fikirleri

SEIKETSU – SÜREKLİLİK

Bir girişimci olarak yeni bir heves ile yola koyulduğunuz zaman birkaç gün, birkaç hafta veya birkaç ay sonra sıkılmaya başlıyor ve işlerinizi muhtemelen aksatıyorsunuz. Bu durumda girişiminizin başarıya ulaşma ihtimali gün geçtikçe azalacaktır. Bir girişimci olarak sürekliliğe özen göstermeli ve işinizi aksatmamalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ekonomik Durgunluk Dönemlerinde Yapılabilecek 6 İş Fikri

Seiketsu’nun genel amaçlarından biri de sizi hedefinize götürmektir. Hedeflerinize de süreklilik yakalamadan ulaşamazsınız.

SHITSUKE – DİSİPLİN

Japon dediğimiz anda aklınızda beliren ilk kelimelerden biri muhtemelen disiplindir. Japonların iş dünyasında bu kadar başarılı olmasının en önemli nedenlerinden biri de disiplinli olmalarıdır. Disiplin, iş dünyasında elde etmek istediğiniz bir çok şeyi size daha kısa sürede ulaştırabilir.

ÖZET

Japonların 5S kuralının genel amacı iş dünyasındaki girişiminizi daha disiplinli bir şekilde yönetebilmektir. İş dünyasında başarıya ulaşmak düşündüğünüz kadar kolay değildir. Bu nedenle belirli bir çerçevede iş sürecinizi yönetmeniz gerekiyor. İş dünyasında başarıya doğru attığınız her adım yeni bir şey öğrenmeyi başarmalı ve ilk gün kendinize koyduğunuz hedefleri aklınızdan çıkarmadan çalışmaya devam etmelisiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap