1. Anasayfa
  2. İşletme

Büyüyen Bir İşletmenin CEO’su Olarak İtibarınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Büyüyen Bir İşletmenin CEO’su Olarak İtibarınızı Nasıl Artırabilirsiniz?
0

Modern CEO’lar, yönettikleri işlerden ayrılamazlar. Jeff Bezos, Mark Zuckerberg ve Elon Musk gibi yöneticiler, şirketlerinin genellikle kalıcı vekilleridir. Şirketler eski yıllara nazaran artık önderleriyle yakından ilişkili ve bu durumda büyüyen bir şirketin CEO’su olarak hem kendi hem de işletmenizin itibarını artırmak için daha fazla çalışmanız gerekir.

Büyüyen bir işi yönetmenin ana kuralı, işi doğru yürütmek için çaba göstermekten geçiyor. Yalnızca doğru mesajı iletmeniz değil, aynı zamanda doğru önlemleri almanız gerekir. Bu makalede size ne yapmanız gerektiğini ve hikayenizi nasıl ortaya çıkaracağınızı göstereceğim. Bu, işletmenizin itibarının güçlü kalmasını sağlayacaktır.

İş yaratmayı vurgulayın

Halkın CEO’ları düşündüğünde gözden kaçırdığı şeylerden biri yarattıkları işler. Birçoğu şirket liderlerini, ekonomiye katkıda bulunmaktan ziyade ekonomiyi azaltan, ele geçiren veya tekelleştiren kişiler olarak görüyor. ‘Servet yaratıcısı’ ifadesi uzun bir dönemdir yorgun bir politik mecaz olarak kullanılıyor, ancak başarılı olmaya doğru adım attığınız her süreç, kendinizi satmanız gereken ana konuların başında yer almaktadır.

Bir iş lideri olarak insanlara iş verme gücüne sahipsiniz. Halk özellikle kendi kendini yetiştiren iş insanlarını sever. Sıkı çalışmanızı ve kararlılığınızı göstermelisiniz ve bunun itibar açısından faydalarını hissedeceksiniz. Örneğin, mülteci Sukhpal Singh Ahluwalia, Uganda’dan geldikten sonra Britanya’da 3.500 kişiye iş sağladı. Göç konusunda ciddi eleştirileri bulunan insanlara göçün ekonomik faydasını hatırlatmakta kesinlikle başarılı oldu. Bu tür bir hikayeler güçlüdür ve tüketiciler onu kesinlikle seviyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dünyanın En Başarılı 20 CEO’su

Medya Turları Düzenleyin

Öncelikle düşünce-hikaye-anlatım turlarına katılmanızı öneririz. Halkla ilişkiler ve iletişim birimlerinizin koordinesinde mutlaka basın-medya turlarının düzenlenmesini sağlayın. CEO’nun basın bültenlerinde öne çıkmasını sağlayın ve oluşturduğunuz hikayeleri yayınlayın. Bu sayede hem işletmenizin hem de CEO’nun halk arasında bir kopukluk oluşmasına izin vermeyin.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İşsizlik rakamlarının önemli olduğu bir zamanda, bu mesajı iletmek kesinlikle işinize yarayacak. İletişim stratejinizi, yarattığınız işlere odaklayın ve işten çıkarmalar yapmak zorunda kalırsanız dahi olası yan etkileri önleyin. Aynı şekilde, halk sizi tanıdığını hissederse, şirketinize güvenme olasılıkları daha yüksek olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Para Kazanmanın Yolları - Güncel

Şirketinizin ekonomiye nasıl fayda sağladığını gösterin

Çoğu şirket ve CEO genellikle vergiden kaçınma gibi konular nedeniyle hem basın hem de halk tarafından sıklıkla eleştiriliyor. Ancak şirketler her ne olursa olsun bir ülkenin en çok vergi ödeyen kurumlarıdır ve bu istihdam oluşturmak, altyapı gibi tüm konulara destek sağlayan unsurlardır.

Bir işletme sahibi olarak, hem iş sağlamada hem de ürettiğiniz mal ve hizmetlerden dolayı ekonomiye büyük katkıda bulunuyorsunuz. Şirketler vergi ödemekten kaçındığında tüketiciler öfkeleniyor. Amazon, Google ve Starbucks gibi büyük oyuncular bu tür haberler ve eleştiriler ile mücadelede edebilir. Ancak işin başındaki büyüyen işiniz o kadar şansı olmayacak.

Bu yüzden doğru mesajı göndermeniz gerekiyor.

Biz vergi ödüyoruz ve bu sayede …bunlar… elde ediliyor!

Sosyal Sorumluluk Projelerine Yönelin

Büyüyen bir şirket olarak beklenenin ötesine geçmek zorundasınız. Bunu sağlamanın en efektif yollarından bir tanesi de sosyal sorumluluk projelerine yönelmektir. Tek bir proje dahi özellikle sosyal medyadaki etki ile itibarınıza ciddi oranda katkı sağlayabilir. Özellikle kurumsal sosyal sorumluluk projeleri, tüm şirketlerden beklenen bir süreç haline geldi.

Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates ve eşi Melinda’nın kurduğu Bill ve Melinda Gates Vakfı, bir CEO’nun itibarını ve dolayısıyla işletmelerinin itibarını artırmak için sosyal sorumluluk projelerini nasıl kullanabileceğinin en ünlü örneklerinden biridir.

Çalışanların değerini bilmesini sağlayın

Bir iş lideri olarak, çalışanlarınızdan daha önemli hiçbir şey yoktur. Onlara değer verdikçe, işletmenize katkı sağlamak için hem daha fazla üretkenlik sağlayacaklar hem de tüketicinin güvenini olumlu yönde değiştirmek için çaba göstereceklerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: CEO Nedir?

Kulaktan kulağa reklam güçlüdür. Yalnızca, çalışanlarınız işlerini gerçekten seviyorsa size yardımcı olacaktır. Bunun farklı şekillerde olmasını sağlayabilirsiniz. Önce onlara hak ettikleri takdiri verin. Herkes iyi bir iş çıkardığını duymaktan hoşlanır.

Önemli konularda görüşlerini isteyebilirsiniz. Bu, onların fikirlerine de değer verdiğinizi hissettirir. Ancak her şeyden önce iletişim çalışanların değerini hissetmelerini sağlamanın ana anahtarıdır. İyi ve sık iletişim kurarsanız, ne istediklerini ve ne istemediklerini her zaman bilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir