Kapat

CEO Nedir? Görevleri ve Maaşları

Anasayfa Ekonomi CEO Nedir? Görevleri ve Maaşları

CEO gibi dünyanın iş piyasasının yöneten bir kurumun ne olduğu, görevlerini ve maaşları hakkında aklınıza takılan sorulara yanıtlar bulmaya çalışacağız.

Öncelikle CEO’nun açılımı İngilizce Chief Executive Officer’in ilk harflerinin alınması ile oluşmuştur. CEO’nun Türkçesi genellikle Genel Müdür, İcra Kurulu Başkanı veya Yönetim Kurulu Başkanı olarak çevrilebilir.

CEO yöneticilerin yöneticisi anlamına gelmektedir. CEO’lar bir şirketteki en üst düzey yöneticidir. Hemen hemen bir şirketten bütün karar mekanizmalarının bağlayıcısı olan konumda bulunan CEO şirketin geliştirilmesi, ayakta durması, kriz zamanlarına hazırlanması, yönetici uyumları, personel yönetimi, iş planlaması Gibi bölümlerinde yer alan yöneticilerin yöneticisi anlamına gelir.

Iyi bir CEO daima kar odaklı çalışmaz. Çünkü nice şirket yıllarca kar elde etmesine rağmen çok küçük olaylar ile var olan pozisyonunu kısa sürede kaybetmiştir. Kar odağının dışında CEO’ların birçok görevi daha bulunmaktadır. İyi bir CEO şirkete ayakta tutabilmek için her türlü çabayı gösterir, sadece kar odaklı çalışmaz ve şirketi kriz zamanlarına hazırlar. CEO’lar bir şirketin en iyi reklam yüzüdür. Ne kadar arka planda kalırsa kalsın CEO ile ilgili sıkıntılar daima sorun oluşturur. Bir şirket kar elde ediyorsa evet CEO başarılıdır ama bu tek başına bütün doğruları yaptığı anlamına gelmez. Dünyanın en iyi CEO’ları şirketi her şart altında ayakta tutabilmeyi ve sorunları kısa sürede çözebilmeyi başaranlardır.

Iyi bir CEO yalnızca finanstan anlamaz. İnsan ilişkileri, çalışma uyumu, prensipler, insan psikolojisi gibi bilgilere de sahip olmalıdır. Iletişim yeteneği Güçsüz olan bir CEO’nun başarılı olma şansı yoktur. Bu nedenle CEO konumunda bulunan bir insanın ilişki yeteneğinin çok gelişmiş olması gerekir.

Kısa vadeli hedefler peşinde koşan bir CEO kolay kolay uzun vadede başarıya ulaşamaz. Bir şirketin başarılı olup olmadığı yıllar içerisinde ortaya çıkar ve o şirketin CEO’su da Bunun ilk sorumlusudur. Bazı kriz zamanlarında şirketlerin sırasıyla iflas ettiğini görmüşsünüzdür, bu kısa vadeli hedeflere sahip olan CEO’lar nedeniyle meydana gelir. Daima bir B-C-D hatta daha fazla plana sahip olmayan CEO’lar nedeniyle şirketler var olan pozisyonlarını kaybeder.

NASIL İYİ BİR CEO OLUNUR

 • Finans konusunda maharet
 • İnsan ilişkilerinde beceri
 • İnsan psikolojisi konusunda eğitim almak
 • Birkaç yabancı dil bilmek
 • Yurt dışındaki trendleri sık sık takip etmek
 • Yurt içerisinde ekonomik ve siyasi olaylarından haberdar olmak
 • Şirketin karlılığının dışında sallantılı dönemlere hazırlıklı olmak
 • Şirketi hiçbir şart altında bir veya birkaç kişinin pozisyonuna bağlamamak
 • İyi personelleri şirkette tutmak için çaba göstermek
 • Rekabet şartlarına hazırlıklı olmak iyi bir CEO’nun başlıca özellikleri arasında yer almaktadır.

CEO MAAŞLARI

Çok küçük şirketlerde de CEO’lar olduğu gibi devasa şirketlerde de bu konum bulunur. Bu nedenle ortalama bir CEO maaşı belirtmek zordur. Ancak bir şirkette yüzde 90 oranında en yüksek maaşı CEO’lar alır. Ortalama 4 bin lira maaş alınan bir şirkette CEO maaşı 10-20 bin lira civarındadır.

DÜNYANIN EN ÇOK KAZANAN CEO’LARI

Tiim Cook – Apple 140 Milyon $

Reed Hastings – Netflix 110 Milyon $

John Hammergren – McKesson – 95 Milyon $

Len Schleifer – Regeneron Pharmaceuticals – 90 Milyon $

Safra Catz – Oracle – 88 Milyon $

 1. KÜÇÜK İLLER İÇİN İŞ FİKİRLERİİ!
 2. KÖYE DÖNENE 300 KOYUN!
 3. GELECEĞİN MESLEKLERİ
 4. İNTERNETTEN PARA KAZANIN
 5. EVDE EK İŞ FIRSATLARI!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir