Kapat

CEO Nedir? Görevleri ve Maaşları

Anasayfa
Ekonomi CEO Nedir? Görevleri ve Maaşları

CEO dünyada iş piyasası içim çok önemli bir pozisyondur. Günümüzde dünyanın en büyük şirketleri CEO’lar tarafından yönetilmekte ve CEO’lar en önemli kararlar için öncelikli karar alıcılar olarak çok değerlidir.

Öncelikle CEO’nun açılımı İngilizce Chief Executive Officer’in ilk harflerinin alınması ile oluşmuştur. CEO’nun Türkçesi genellikle Genel Müdür, İcra Kurulu Başkanı veya Yönetim Kurulu Başkanı olarak çevrilebilir.

CEO yöneticilerin yöneticisi anlamına gelmektedir. CEO’lar bir şirketteki en üst düzey yöneticidir. Hemen hemen bir şirketten bütün karar mekanizmalarının bağlayıcısı olan konumda bulunan CEO şirketin geliştirilmesi, ayakta durması, kriz zamanlarına hazırlanması, yönetici uyumları, personel yönetimi, iş planlaması Gibi bölümlerinde yer alan yöneticilerin yöneticisi anlamına gelir.

Iyi bir CEO daima kar odaklı çalışmaz. Çünkü nice şirket yıllarca kar elde etmesine rağmen çok küçük olaylar ile var olan pozisyonunu kısa sürede kaybetmiştir. Kar odağının dışında CEO’ların birçok görevi daha bulunmaktadır. İyi bir CEO şirkete ayakta tutabilmek için her türlü çabayı gösterir, sadece kar odaklı çalışmaz ve şirketi kriz zamanlarına hazırlar. CEO’lar bir şirketin en iyi reklam yüzüdür. Ne kadar arka planda kalırsa kalsın CEO ile ilgili sıkıntılar daima sorun oluşturur. Bir şirket kar elde ediyorsa evet CEO başarılıdır ama bu tek başına bütün doğruları yaptığı anlamına gelmez. Dünyanın en iyi CEO’ları şirketi her şart altında ayakta tutabilmeyi ve sorunları kısa sürede çözebilmeyi başaranlardır.

Iyi bir CEO yalnızca finanstan anlamaz. İnsan ilişkileri, çalışma uyumu, prensipler, insan psikolojisi gibi bilgilere de sahip olmalıdır. Iletişim yeteneği Güçsüz olan bir CEO’nun başarılı olma şansı yoktur. Bu nedenle CEO konumunda bulunan bir insanın ilişki yeteneğinin çok gelişmiş olması gerekir.

Kısa vadeli hedefler peşinde koşan bir CEO kolay kolay uzun vadede başarıya ulaşamaz. Bir şirketin başarılı olup olmadığı yıllar içerisinde ortaya çıkar ve o şirketin CEO’su da Bunun ilk sorumlusudur. Bazı kriz zamanlarında şirketlerin sırasıyla iflas ettiğini görmüşsünüzdür, bu kısa vadeli hedeflere sahip olan CEO’lar nedeniyle meydana gelir. Daima bir B-C-D hatta daha fazla plana sahip olmayan CEO’lar nedeniyle şirketler var olan pozisyonlarını kaybeder.

CEO’nun GÖREVLERİ

Bir CEO’nun öncelikli görevi, bulunduğu şirket için ‘Strateji ve vizyon belirleme’dir. Yönetimde bulunan birçok kişi işletmenin stratejisi ve vizyon belirlemesi için aktif çalışma gösterebilir, ancak günün sonunda şirket için Strateji ve Vizyon Belirleyen isim CEO’dur.

Bir CEO öncelikli olarak,

 • Şirket hangi pazarlara girecek? Hangi rakiplere karşı faaliyet gösterecek?
 • Şirketin ürün – hizmetleri ne olacak?
 • Şirket kendini nasıl farklılaştıracak? Düşük maliyet mi olacak? Yüksek servis fırsatı mı? Uygun lokasyonlar? Esnek finansman fırsatı var mı? vb. sorularına yanıt aramalıdır.

CEO’ların ikincil görevi ise bir ‘Şirket / Kurum Kültürü’ oluşturmaktır. Şirket / Kurum Kültürü oluşturmak başarılı bir CEO’nun en doğru yaptığı işlerden bir tanesidir. Ancak bu süreç kısa vadeli yerine uzun vadeli olarak planlanmalı ve tüm çalışmalar minimum 3 yıllık yapılmalı. Kurum kültürü genel anlamıyla herhangi bir kuruma özgü davranışları, inançları ve alışkanlıkları kapsar. Kültür o kurumun üyeleri tarafından paylaşılır, onların davranışlarını inceler ve düzenler. Çalışanların kurumsal aksiyonlarının kurum kültürüyle örtüşmesi, yönlendirilebilmesi ve normların grup üyeleri tarafından kabul edilmesi halinde yerleşmiş bir kurum kültüründen bahsetmek mümkündür.

NASIL İYİ BİR CEO OLUNUR

 • Finans konusunda maharet
 • İnsan ilişkilerinde beceri
 • İnsan psikolojisi konusunda eğitim almak
 • Birkaç yabancı dil bilmek
 • Yurt dışındaki trendleri sık sık takip etmek
 • Yurt içerisinde ekonomik ve siyasi olaylarından haberdar olmak
 • Şirketin karlılığının dışında sallantılı dönemlere hazırlıklı olmak
 • Şirketi hiçbir şart altında bir veya birkaç kişinin pozisyonuna bağlamamak
 • İyi personelleri şirkette tutmak için çaba göstermek
 • Rekabet şartlarına hazırlıklı olmak iyi bir CEO’nun başlıca özellikleri arasında yer almaktadır.

CEO MAAŞLARI

Çok küçük şirketlerde de CEO’lar olduğu gibi devasa şirketlerde de bu konum bulunur. Bu nedenle ortalama bir CEO maaşı belirtmek zordur. Ancak bir şirkette yüzde 90 oranında en yüksek maaşı CEO’lar alır. Ortalama 4 bin lira maaş alınan bir şirkette CEO maaşı 10-20 bin lira civarındadır.

DÜNYANIN EN ÇOK KAZANAN CEO’LARI

ADI – ŞİRKETİ – YILLIK KAZANCI
Tiim Cook – Apple – 140 Milyon $
Reed Hastings – Netflix – 110 Milyon $
John Hammergren – McKesson – 95 Milyon $
Len Schleifer – Regeneron Pharmaceuticals – 90 Milyon $
Safra Catz – Oracle – 88 Milyon $
Philippe Dauman – Viacom – 84,5 Milyon $
Ray Irani – Occidental Petroleum – 76,1 Milyon $
Leslie Moonves – CBS – 56,9 milyon $

KANITLANMIŞ PARA KAZANMA YOLLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir