1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Tavuk Ayağı Satışından 80 Milyon Dolar Gelir Sağlandı

Tavuk Ayağı Satışından 80 Milyon Dolar Gelir Sağlandı
0

Türkiye’de iç pazarda kendisine yer bulamayan Tavuk Ayakları, Çin pazarındaki talep artışı ile birlikte geçtiğimiz yıl Türkiye’deki tavuk üreticilerine 80 milyon dolarlık ek gelir sağladı.

Türkiye’de yıllık 2,5 milyon kilogram üretilen tavuk eti sektöründe “atık” konumunda bulunan tavuk ayakları, Çin pazarının keşfedilmesi ile birlikte üreticilere önemli bir gelir kapısı oldu. Dünyanın en büyük 8’nci tavuk üreticisi olan Türkiye’de yıllık tavuk eti ihracatı geliri ise 1 milyar dolar civarında. Sektörde son dönemde yıldızı parlayan ürün ise tavuk ayağı oldu.

Çin’de kızartma ve çorbalarda yoğun bir şekilde kullanılan tavuk ayağı, Türkiye’deki üreticilerin ilgisini 2005 yılında çekti. İlk yıl 6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren şirketler, 2018 yılı itibarıyla tavuk ayağı ihracatı gelirini 80 milyon dolara çıkarmayı başardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tavuk Çiftliği Kurmak

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Türkiye’de atık olarak bir değeri bulunmayan ve imha edilmek için işletmelere ek masraf çıkartan tavuk ayakları, Ege ve İç Anadolu’da bulunan tavuk üreticilerinin girişimleri ile Çin’e satılıyor. Tavuk tesislerinde işlenip şoklanarak eksi 20 derecede ihraç edilen tavuk ayakları, ucuz protein kaynağı olarak Çin’de yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Sektörün gelecek yıllık hedefi ise 100 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşabilmek. Sektör temsilcileri ise tavuk ayağı sektörünün gelişmesi için çiftliklerin bilinçlendirilmesi ve özellikle küçük tavuk çiftliklerinden bu tavuk ayaklarının toplanması gerektiğini ifade ediyor.

SADECE ÇİN DEĞİL

Dünyada tavuk ayağını tüketen ülke sadece Çin ile sınırlı değil. Çoğu uzakdoğu ülkeleri olan Vietnam, Güney Kore, Tayland ve Güney Kore’de de yoğun olarak tavuk ayağı tüketiliyor.

Bu ülkelerde ortalama olarak tavuk ayağının kilogram fiyatı 3 ile 4 dolar arasında bulunuyor. İhracat fiyatı ise 2 Dolar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Australorp TavukTavuk Cinsleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Amazon Türkiye Komisyon Oranları 2019
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir