1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Rusya’dan Türk İş İnsanlarına Vize Muafiyeti

Rusya’dan Türk İş İnsanlarına Vize Muafiyeti
0

Türkiye için en önemli ekonomik pazarlar arasında yer alan Rusya’ya giden iş insanlarına vize muafiyetinin getirildi.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için uzun yıllardır vize muafiyeti üzerine görüşmeler gerçekleştiriliyordu. Önceki gün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in açıklaması ile birlikte, Türkiye’den Rusya’ya iş amaçlı giden vatandaşlarından ve tır şöförlerinden vize alınmayacağı duyuruldu.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

PUTİN AÇIKLADI

Rusya Devlet Başkanı Putin’in açıklaması sonrasında Rusya Dışişleri Bakanlığı, uluslararası kara taşımacılığı yapan sürücüler, hizmet pasaport sahipleri, Rusya’ya kısa süreli iş gezileri için gelen iş insanlarına ve Türkiye’nin Rusya’daki diplomatik temsilciliklerinde çalışanlardan vize alınmayacağı belirtildi

“SEVİNDİRİCİ GELİŞME”

Rusya’nın vize muafiyetini değerlendiren Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan, İş seyahatlerinin yanı sıra tır ve kamyon şoförü olarak Rusya’ya giriş yapacak olan Türk vatandaşlarına uygulanan vize uygulamasının kaldırılması, 2018 yılı itibariyle en çok ihracat yaptığımız 12’inci ülke konumunda bulunan Rusya’yla ticari ilişkilerimiz açısından oldukça sevindirici bir gelişme olmuştur. Bu gelişmeyle birlikte; 2013 yılında 6,9 milyar dolarla zirve yaptıktan sonra düşüşe geçen ve 2015 yılında yaşanan uçak krizinin ardından belirgin bir şekilde ivme kaybı yaşayan Rusya’ya ihracatımızın, artışını hızlandıracağını tahmin ediyoruz. Nitekim önceki yıla göre kaydedilen yüzde 24,4’lük artışa karşın, 2018 yılında Rusya’ya olan ihracatımız 3,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmişti. Türkiye ile Rusya arasında yaşanan ekonomik ilişkilerin tamamen normalleşmesi durumunda, hâlihazırda toplam ihracatımızdaki payı yüzde 2 seviyesinde bulunan Rusya ile daha üst seviyelerde bir ticari ilişki kurulacağına yönelik inancımız tamdır.” ifadelerini kullandı.

“TİCARET HACMİ ARTTI”

Rusya’nın Gümrük Servisi’nin 2018 yılına yönelik yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret ilişkilerinin 2017 yılına göre yüzde 15 artarak 25 milyar doları aştığı belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Düşüşe Geçen Piyasa: Dizel Motorlu Araçlar
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir