1. Anasayfa
  2. Dükkan Açmak

Rent A Car Açmak (Oto Kiralama)

Rent A Car Açmak (Oto Kiralama)
0

Türkiye ve dünyada en karlı iş fikirleri arasında yer alan Rent A Car (Oto Kiralama) işi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi ayrıntılı olarak inceledik. Bu rehberde sıfırdan bir Rent A Car İşletmesinin nasıl açılabileceğini aktaracağız.

Türkiye’de Rent A Car sektörünün büyüklüğü geçtiğimiz senenin son çeyreğinde 30 milyar lirayı aştı. Son dönemde günlük kiralama yapan işletmelerin sayısı ise ülke genelinde 10 bini aştı. Üstelik birçok kayıtsız oto kiralama yapan işletme bu rakama dahil değil.

Yıllık bazda Türkiye’de ortalama 1.5 milyon araç ile 4 milyon günlük araç kiralama yapılıyor. Her yıl rakamlar artarken, oto kiralama sektöründe karlılık gün geçtikçe büyüyor. Bu kapsamda Rent A Car açmak kesinlikle karlı ve değerlendirilebilen bir iş fikri olarak dikkat çekiyor.

RENT A CAR AÇMAK

rent a car

Oto kiralama sektörüne girmek birçok sektöre göre nispeten daha zordur. Çünkü sektöre giriş yapabilmek için yüksek sermaye veya yüksek kredi alabilme imkanına sahip olmanız gerekiyor. Ortalama olarak küçük bir rent a car işletmesinde minimum 4 araç bulunmalı. Orta büyüklükteki bir işletmede ise en az 20 aracın kiralanabilir seviyede bulunması gerekiyor.

Hal böyleyken, Türkiye şartlarında kiralanabilir potansiyeli bulunan araçlar göz önüne alındığında 4 araçlık küçük bir oto kiralama işletmesi için bile 400 bin liralık sermaye ihtiyacınız olacak. Elbette kredibilite konusunda sorun yaşamıyorsanız, bu tutarın yüzde 30‘luk peşinatı ile birçok aracı kredi ile alabilirsiniz. Orta büyüklükteki işletmelerin birçoğu kredili araç alımları ile yapılıyor.

Rent A Car işletmelerinde en çok tercih edilen araç modelleri ise Renault, Fiat ve Hyundai. Her 3 araç modelinde de genellikle orta segmentli araçlar tercih ediliyor. Bu araçların ortalama fiyatı ise son dönemde 120 bin lirayı aşmış durumda. Ancak toplu alımlar için bayilerde önemli düzeyde faizsiz kredi seçeneği de sağlanıyor. Kurumsal düzeyde satın almalarda vade seçenekleri de çok daha esnek olacaktır.

Rent A Car işletmelerinde elbette en önemli olan şey araçtır. Araçların temin edilmesi sonrasında işlerin büyük kısmı tamamlanmış oluyor. Sonrasında, 20 metrekare bile olabilecek küçük ama mümkünse yüksek potansiyel içeren bir dükkan bulmanız gerekiyor. Dükkan ve işletmeyi kurmak için ek bir belgeye veya lisansa ihtiyacınız yok. Standart olarak Dükkan Açmak İçin Gerekli Belgeler rehberindeki belgeleri temin ederek belediyeye ve vergi dairesine giderek ruhsat ve vergi levhanızı almanız gerekiyor.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Dükkanda elbette en az 2 bilgisayar olmalı, diğer düzenlemeler kendi isteğiniz doğrultusunda gerçekleştirilebilir. Müşterilere kurumsal hava katabilecek bir dekorasyon yaptırmanız önemli, ancak ilk etapta fazla bir masraf yapmanızı önermiyoruz.

DİKKAT EDİLECEK KONULAR

– Dükkan kurulumunun gerçekleştirilmesi sonrasında, satın aldığınız araçlar için bir Araç Takip Sistemi almanız ve her bir araca ek olarak sigorta yaptırmanız gerekiyor. Sigorta konusunda mutlaka dikkat edin, en üst sigorta paketini satın almanız önemlidir. Bu sigorta paketinde ek olarak mini hasar paketini de mutlaka poliçenize ekleyin. Bu durum küçük hasarları poliçenize zarar vermeden karşılama şansı sağlayacaktır. Elbette bu tutarların tamamını maliyetlere eklemelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Güvenlik Sektörü İçin En İyi 9 İş Fikri

– Araç takip sistemi konusuna da dikkat edin ve mutlaka araçları saatlik olarak izlemelisiniz, özellikle araç takip sistemlerindeki uyarı sistemini mutlaka aktif edin ve cep telefonunuz ile bütünleşik olarak kurun. Bu hizmeti alabileceğiniz birçok firma var, hizmet almanızı öneririz.

– Araçları kiraladığınız kişilerin uzun ehliyet süresi olmasına özen gösterin. Birçok Rent A Car şirketi 2 yıldan kısa süreli ehliyetler için araç kiralama yaptırmamaktadır. Ek olarak 21 yaşından küçüklere de araç kiralama yaparken dikkatli olmalısınız.

– İşletmenizi kurduktan sonra bir avukata mutlaka ama mutlaka gidip bir araç kiralama sözleşmesi hazırlatın. Bunu kendi başınıza yapmanızı asla önermiyoruz, özellikle hasarlar, araç için olası trafik cezaları, araç çalınması, karayolu geçiş ücretleri, maksimum kilometre desteği gibi konularda sözleşmenizde maddeler olmalı. Bu sözleşmeyi her araç kiralayın imzalamasını talep etmelisiniz, aksi durumda öngöremediğiniz bazı zararlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

REKLAM

Rent A Car işletmenizi kurduktan sonra en önemli süreç reklamdır. Bir Rent A Car işletmesinde araç kiralama yapabilmek eskiye nazaran daha zordur, çünkü birçok ulusal bazdaki firma çok ciddi düzeyde rekabeti artırmıştır. Bu kapsamda yerel düzeydeki reklam olanaklarını en üst düzeyde kullanmalısınız. Öncelikli olarak yerel bazda yayın yapan TV, Radyo ve gazetelere reklamlar verin. Ve en önemli olarak yine şehriniz, ilçeniz veya bölgenizden insanların takip ettiği sosyal medya hesaplarına reklamlar verebilirsiniz. Elbette kendi sosyal medya hesaplarınızı da açın ve burada sizi takip eden insanlar için sık sık kampanyalar düzenleyin.

Ek olarak son dönemde online kiralama rezervasyonu yapılabilen birçok internet sitesi kurulmuştur. Bu internet sitelerinde günlük binlerce araç kiralama yapılıyor. Ancak elbette bu internet sitelerinde yer edinebilmek için ek komisyon ödemeniz gerekecek. Rentalcars, Yolcu360 gibi platformlarda yer edinebilmeniz önemlidir, elbette maliyetleriniz artabilir.

BAYİLİK SEÇENEKLERİ

Türkiye’de araç kiralama sektöründe bayilik veren birçok firma var. Bu firmalardan bayilik almak kendi işletmenizi kurmaktan çok daha mantıklı olabilir. Çünkü gelişen sektör nedeniyle insanlar artık özellikle farklı şehirde aracı teslim etme seçeneğine sahip olan firmalardan araç kiralama yaptırmaktadır. Bu kapsamda örneğin Ankara’da bir araç kiralama firması, aracı Konya’da teslim alamaz. Ancak bayilik seçeneklerinde bu mümkün olmakta ve ülkenin birçok yerinde müşteriye anında hizmet sağlanabilmektedir. Bu kapsamda bayilik seçeneklerini değerlendirmenizi önerebiliriz. Bayilik veren firmalara göz atmak için; ARAÇ KİRALAMA BAYİLİK

ARAÇ SEÇENEKLERİNİ ARTIRIN

oto kiralama

Bir Rent A Car işletmesini kurarken farklı araç seçenekleri için müşterilere hizmet sağlamak önemlidir. Örneğin kiralama ücreti düşük olan araçları barındırdığınız gibi nispeten lüks olarak adlandırılabilecek araçlar için de seçenek sağlamanız önemlidir. Ayrıca bölgenize göre insanların daha fazla ihtiyaç duyduğu araçları da bulundurmak önemlidir.

HAVALİMANINDA OFİS BULUNDURUN

Araç kiralamaların en çok yapıldığı yerler elbette havaalanlarıdır. Buralarda ofis kurarak ve tanıtım yaparak çok ciddi bir büyüme fırsatı elde edebilirsiniz. Elbette havalimanında ofis kiralamak pahalıdır ve bu maliyeti karşılayabileceğinizi iyi hesaplayın. Örneğin, küçük bir araç kiralama şirketi için bu uygun değildir. Minimum 20 araç için kiralama hizmeti veriyor olmanız önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir