1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Başarılı Facebook Reklamları İçin 3 Sır

Başarılı Facebook Reklamları İçin 3 Sır
0

İster küçük, ister çok büyük bir işletme olun, Facebook; sosyal medya pazarlaması konusunda en önemli platformlar arasında yer alıyor. Bu kapsamda, Facebook üzerinden reklamlar yayınlamayı planlıyorsanız, daha başarılı olabilmek için 3 sırrı sizlerle paylaşacağız. Elbette tüm işletmeler için farklı reklam stratejilerini denemek ve karşılaştırmak daha mantıklı olsa da, genel geçer olarak bu 3 farklı teknik ile daha üst düzey geri dönüşümler alma şansınız olabilir.

Facebook’un 2018 yılı için açıkladığı son verilere göre, sosyal medya platformuna her gün yaklaşık 523 bin yeni kullanıcı katılıyor ve platformun toplam üye sayısı dünya nüfusunun 3’te 1’nden fazla olan 2.3 milyarı aştı. Platformun en dikkat çekici noktası ise aktif kullanıcı sayısı. Facebook hesabına her gün girenlerin sayısı ortalama 1.5 milyar! Bu dünyanın her noktasındaki en küçük işletme için bile inanılmaz bir pazar olduğu anlamını taşıyor. Bu nedenle mutlaka Facebook’a odaklanmanız gerekiyor. Bu rehberde ücretli olarak reklamlar aracılığıyla nasıl başarıya ulaşabileceğinizi aktaracağız.

1. METİN

Facebook’ta bir reklam hazırlarken en çok dikkat etmeniz gereken şey, reklam içerisinde yer alan ve genellikle 2 cümle ile sınırlı olan metindir. Bu kısım bir işletme olarak üzerine saatlerce düşünmeniz gereken bir kısım. Zira, Facebook reklamlarında kullanıcıları harekete geçiren kısım “metin” kısmıdır.

Bu nedenle, metni hazırlamadan önce ilk olarak ne için reklam yaptığınıza karar verin. Bir ürün mü satılacak, web sitesine trafik mi kazandırılacak, bir yarışma mı düzenlenecek? Konu her ne olursa olsun, sıkıcı bir dilekçe girişi hazırlamayın. Karşınızdaki insan ile direkt olarak konuşuyormuş gibi hazırlamanız en faydalı olandır. Bu kullanıcıya reklam etkisinden çok, standart bir paylaşım hissi oluşturacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRFacebook’tan Para Kazanmanın 5 Yolu

Reklam metni kısmı çok kısa olmalı, mümkünse 2 cümleyi aşmamalıdır ancak kullanıcıya güven sağlamak amacıyla, hizmetinizin “ücret” konusuna mutlaka değinilmesi gerekiyor. Örneğin, bu hizmetimiz Ücretsiz, veya 10 liraya sizin olabilir gibi…

Reklam metninde ücreti yazdığınız anda dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da, güven sağlamaktır. Konu para olduğu zaman insanlar iade ve kargo ücreti konusunu çok merak eder. Bu nedenle fiyatın hemen sonuna parantez içerisinde (kargo ücretsiz – %100 iade) yazabilirsiniz. Elbette bunları tamamen karşılıyor olabilmeniz gerekir. Aksi durumda olumsuz geri bildirimler ile hesabınız kapatılacaktır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İhracat Fazlası Ürünler Nereden Alınır?

En iyi metni hazırlamak için, kendinizi reklamı görecek biri gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca denemeler için arkadaşlarınızdan “bu reklamı görsen ne hissedersin” diye yardım alabilirsiniz.

2. RESİM VE VİDEO

Facebook reklamlarında en az metin kadar önemli bir diğer konu ise resim / fotoğraf ve videolardır. Facebook’ta insanlar resimleri ve videoları kesinlikle metinden önce görüyor. Bu nedenle insanlara metini okutabilmek için öncelikli olarak resmi veya videoyu görmelerini sağlamalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRSosyal Medya Pazarlama

Facebook’ta gelen son güncelleme ile birlikte artık reklamlarınızda kullanabilmek için ücretsiz olarak Shutterstock aracılığıyla stok fotoğraflar kullanabiliyorsunuz. Bu çok önemli bir avantaj ve bu nedenle en iyi resmi seçmek için çok şansa sahip olacaksınız. Bu nedenle metninize en uygun resmi stok fotoğraflardan seçebilirsiniz. Ancak elbette yapabileceğiniz en iyi şey, kendi resimler hazırlamak olmalı. Ancak önerimiz kesinlikle resimler değil, videolar.

İstatistikler gösteriyor ki, bir resimi tamamen incelemek yerine insanlar 5 dakikalık bir videoyu bile içtenlikle izleyebiliyor. Ancak bunu sıkıcı reklam videoları ile elbette yapamazsınız. Bunun yerine, ürün veya hizmet yerleştirmeli videolar hazırlayabilirsiniz. Örneğin, bir cep telefonu kapağı satıyorsanız, cep telefonu kapağınızın takılı olduğu bir cep telefonu ile bir su altı çekimi hazırlayabilirsiniz. İnsanlar Facebook’ta kesinlikle video izlemeyi çok seviyor, hele bir de eğlenceliyse!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRFacebook Kurucusu Mark Zuckerberg – Başarı Hikayesi

Ek olarak, Facebook’un resimler ve videolar için bazı kuralları bulunuyor. Bunlara göz atmadan video veya resim hazırlamamanızı öneriyoruz. Göz atmak için Reklam Görsellerinde Yazı Kullanımı Hakkında sayfasını kullanın.

3. MESSENGER REKLAMLARI

Facebook’un en çok kullanılan uygulaması elbette Messengerdir. Ve Messenger aracılığıyla da reklamlar verebiliyorsunuz, ancak ilginç bir şekilde işletmeler bu reklam türünü fazla kullanmıyor. Aslında bu sizin için çok önemli bir potansiyel, çünkü insanlar henüz Messenger’de reklamlara boğulmuş durumda değil. Bu nedenle reklamlar kesinlikle dikkatlerini çekiyor.

Yakın tarihte dönüşümleri izlemek üzere bir Messenger reklamı denemenizi öneriyoruz. Bütçe daha fazla gerektirecektir, ancak yüksek düzeyde geri dönüşüm alma şansınız olabilir. Denemek için hemen yola koyulun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir