Pide Salonu Açmak Maliyeti ve Dekorasyon Fikirleri

Pide Salonu Açmak Maliyeti ve Dekorasyon Fikirleri hakkında 2022 yılı güncelliğinde detaylı bilgiler rehberimizde yer alıyor.

Pide Salonu Açmak Maliyeti ve Dekorasyon Fikirleri ile benzer konular hakkında bilgi almak için Dükkan Açmak, Karlı İşler kategorimize göz atabilirsiniz.

Türkiye’de en sık tüketilen yiyeceklerden biri olan Pide, girişimciler ve dükkan açmak isteyenler için de iyi bir fikir. Pide salonları karlı bir iş kolu olmasının yanısıra aşırı sermaye istememesi açısından da mantıklı bir girişim.

Pide salonu açmak ve salonu kurmak için gerekli maliyetlerinin yanısıra iş yapan bir pide salonunun dekorasyonu nasıl olmalıdır gibi tüm sorulara bu rehberde yer vermeye çalışacağız.

Pide salonu şehrin her noktasında iş yapabilecek bir iş. Yüksek sermayeniz varsa şehrin işlek noktalarını seçebilirsiniz ancak sermayeniz kısıtlıysa bu durumda genellikle paket servise yönelerek mahalle arasında düşük kiralı bir iş yerini de tutabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle sermaye planı oluşturmanız gerekecek.

Sermaye planı hazırlamak genellikle girişimcilerin sık sık unuttuğu ve sonradan sıkıntılar yaşatan bir durum. Bu tür sorunlar yaşamamak için sermayenize ve yapacağınız işe öncelikle karar vermelisiniz. Açacağınız işyeri konusunda karar verme aşaması da sermaye planından sonra ortaya çıkacak. Örneğin 10 bin ila 30 bin lira arasında bir sermayeniz varsa paket satışı yapan bir pide fırını açmak daha mantıklı olacak. Ancak 30 bin liranın üzerinde sermayeniz varsa ise dekorasyonlu işlek bir noktada da pide salonu açabilirsiniz.

Sermaye planınızı kurduktan sonra dükkanınızı kurmanın sürecine geçelim.

PİDE SALONU NASIL AÇILIR?

 • Pide salonunuzun kurulacağı dükkanı belirlemek için ilk etapta özellikle rekabet alanı az bulunan yerlere göz atın. Dükkan için minimum 60 metrekare alana ihtiyacınız var. Bu alana ek olarak fırın kurulacak. Fırın ortalama olarak 10 metrekare alanı kaplar. Sipariş ve mutfak içinde 20 metrekare kullanılacak. Müşterilerin ağırlanması için de 40 metrekarelik alan yeterli. Tabii daha büyük dükkanlar daha iyi dekore edilebilir.
 • Salonu dekore etmek için şehrinizde bulunan büyük pide ve lahmacun salonlarına bir müşteri gidip göz atmayı unutmayın. İyi bir fikri hayata geçirmek için sizlere alternatif olacaktır. Bu dükkanlardaki tüm dekor fikirlerini iyi bir usta ile kendi dükkanınıza da yapabilirsiniz.
 • Salonun fırın ve mutfağının kurulması için ortalama olarak 10 bin lira masrafınız olacak. Fırın kurulumunu yapmak için iyi bir mimar bularak bu sorunu eksiksiz halletmeye çalışın. Mutfak için de eksiklikleri toptancı sitesine giderek burada tüm malzemeleri satın alabilirsiniz.
 • Dükkanda satış için minimum 4-5 tane 4’lü masa – koltuk bulunması gerekiyor. Daha fazla olması da tabii ki zararlı değil.
 • Salonda ayrıca en az 1 komi bulunması gerekecek. Dışarı siparişleri götürmek içinde bir elektrikli motora sahip kurye tutmanız lazım. Mutfakta da 1 kişi ve hesap başında da 1 kişi çalışacak. Toplamda 4 kişi ile pide salonunu işletebilirsiniz. İlk etapta hesap için personel tutmayabilirsiniz.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra pide salonunuz işleyişe hazırdır. Salona müşteri çekmek için yapmanız gerekenler listesinde en önemli şey tabii ki reklam. Başarılı bir reklam çalışması ile ilk aydan itibaren para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Müşteri çekmek için yapılabilecekler:

 • Yerel gazeteleri mutlaka önemseyin ve bunlara reklam verin.
 • Yerel radyo kanalları da çok düşük maliyet ile güzel bir fırsat sağlar
 • Üniversite ve birkaç işlek noktadaki Billboardlara da reklam verebilirsiniz.
 • Ve en önemlisi ile şehrinizde bulunan sosyal medya hesaplarına reklam vermeyi mutlaka deneyin. Birçok işyeri işini böyle büyüttü. Kesinlikle işe yarıyor.

Ayrıca tüm bunların dışında kartvizit yada el ilanı bastırarak bunları dağıtabilirsiniz. Bu zahmetli bir iştir artık çağ gelişti ve insanlara özellikle sosyal medyadan ulaşmak çok kolay. Ancak tüm adımları da gerçekleştirmenizi kesinlikle öneriyoruz. Faydasını çok göreceksiniz.

Pide Salonu İşi Karlı mı?

Pide salonlarında ortalama 1 pide için kar maliyeti yaklaşık olarak yüzde 30’dur. Yani 10 TL’e sattığınız bir pideden 3 lira kar elde edersiniz. Toplam kar hesaplamanız ise maliyetleriniz ile belirlenir. Ancak Türkiye ortalaması bu civarda. Bu konuda henüz farklı bir bilgi almadığımızı belirtelim. Yüzde 25 ila yüzde 35 arasına pek çıkmıyor.

Konu ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

Pide Salonu Açmak Maliyeti ve Dekorasyon Fikirleri hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

“Pide Salonu Açmak Maliyeti ve Dekorasyon Fikirleri” üzerine 13 yorum

 1. Franchise olmadığı sürece gıda işinde kar marjları %200 lere kadar çıkar.Pide maliyetini yapabilirsiniz.Hamurun da içine koydukları malların da gramajları belli yapın bakalım maliyet muhasebesi ne çıkıyor !

  Cevapla

Yorum yapın


Para kazandıran en iyi iş fikirleri için ücretsiz Telegram kanalımıza katılın!