Oto Ekspertiz Açmak – Makinaları Ne Kadar?
 1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Oto Ekspertiz Açmak – Makinaları Ne Kadar?

0

Türkiye’de ikinci el oto pazarı çok aktiftir. Bu nedenle ikinci el araç alım satımı sürecinde birçok farklı yoldan gelir elde etme şansı bulunuyor. Bu süreçte en çok para harcanan konulardan biri de oto ekspertiz hizmetidir. Son dönemde oto ekspertizlere ihtiyaç daha da arttı ve Resmi Gazete ilanı ile 13 Şubat 2018 itibarıyla ikinci el satılan bütün araçlar için oto ekspertiz yaptırmak zorunlu oldu. Bu nedenle oto ekspertiz sektörüne yatırım yapmak kesinlikle karlı bir iş fikri!

Oto ekspertiz açmayı planlıyorsanız eğer ilk olarak buna uygun bir alanda dükkan kiralamanız gerekiyor. Araştırmalarımıza göre, belediyeler tarafından bu tür işletmelerin şehrin veya ilçenin sanayi bölgesi dışında açılmasına izin verilmiyor. Bu nedenle mutlak suretle bulunduğunuz bölgedeki sanayi sitesi içerisinde bir dükkan tutmanızı öneriyoruz. Zira, burada bulunmak size direkt olarak müşteriye de ulaşma şansı sağlayacak. Eğer sanayi sitesi içerisinde boş yer yoksa, ya mevcut dükkanlardan birini kiralayacaksınız, yada şehir dışında bir alanda bu hizmeti sağlayacaksınız. Şehir dışında açmak size ek masraf oluşturacak ve erişilebilir olmadığınız için müşteri kaybınız büyük ihtimalle olacaktır.

Dükkan konusunda başarılı bir süreç için aceleci olmayın, mutlaka fırsatlar çıkacaktır.

Bir oto ekspertiz dükkanının ortalama olarak 120 metrekare alana ihtiyacı vardır. Kuracağınız dükkanın küçük olmaması kritik önem arz ediyor. Oto ekspertiz için bulacağınız dükkanının en küçük hali 90 metrekare olabilir, aksi durumda yeterli çalışma alanına sahip olamazsınız. Ayrıca yeni yasa ile birlikte 90 metrekareden küçük alanlara ruhsat verilmemektedir.

OTO EKSPERTİZ DÜKKANI KURULUMU

Dükkan konusunu tamamen hallettikten sonra en önemli konuya geçeceksiniz, oto ekspertiz makinaları… Bir oto ekspertiz istasyonunda aşağıdaki tüm makine ve teçhizatlar bulunmalıdır:

 1. Yanal kayma test cihazı
 2. Süspansiyon test cihazı
 3. Fren test cihazı (merdaneli tip)
 4. Dinamometre
 5. Lift Opsiyonel
 6. Boşluk test cihazı
 7. Arıza tespit cihazı
 8. Fren hidrolik test cihazı Opsiyonel
 9. Akü test cihazı
 10. Far ayar cihazı Opsiyonel
 11. Lastik diş derinlik ölçer dijital
 12. Lastik basınç hava saati
 13. Boya kalınlık ölçme cihazı
 14. Kompresör ve şartlandırıcı
 15. Takım arabası (Temel el alet seti ile)

Tüm bu makine ve teçhizatların mutlak suretle TSE ve CE belgelerine sahip olması gerekiyor. Bu durum yeni oto ekspertiz yasasında da açıkça belirtildi.

Tüm bu makineleri aynı firmadan almanız durumunda toptan fiyatı ortalama olarak 80 bin lira civarındadır. Bazı firmalarda fiyatlar 60 bin liraya kadar düşmektedir, ancak sektörde tanınmayan firmalardan alışveriş yaparken dikkatli olmanızı öneriyoruz.

OTO EKSPERTİZ SİSTEMİ

Bir oto ekspertiz sistemi aşağıdaki gibi görülebilir. Sistem çok karmaşık gibi görünse de, tüm parçaların kurulumu maksimum 2 gün sürmektedir.

ekspertiz

Oto ekspertiz istasyonunda bu makine ve teçhizatlara ek olarak:

 • Lavabo
 • Soyunma Kabini
 • Müşteri Bekleme Odası / Salonu
 • Tahsilat Masası
 • Yönetim Ofisi

Bulunması da önemlidir. Özellikle kurumsal bir kimlik oluşturmayı planlıyorsanız eğer mutlaka bu konulara dikkat etmeniz gerekiyor.

PERSONEL

Bir oto ekspertiz istasyonunu tek başınıza işletemezsiniz. Bir oto eksper raporu verebilmek için en az 60 saatlik eğitim görmeniz gerekiyor. Eksper makinalarını satın aldığınız firmadan bu eğitimi talep edebilirsiniz, birçok firma bu konuda destek sağlamaktadır.

Ayrıca istasyonda en az 4 personele daha ihtiyacınız olacak. Bu nedenle personelin de sistem konusunda eğitim görmesi gerekiyor. İlk etapta sektör tecrübesi bulunan bir personel de istihdam etmek mutlaka ama mutlaka kritik bir konudur. Hatta aktif olarak farklı bir şehirde çalışan bir personeli birkaç ay fazla maaş vererek kendi dükkanınızda istihdam edebilirsiniz, bu fikre olumsuz bakmayın; Farklı şehirde olması nedeniyle rekabet şartları oluşmadığı için birçok işletme bunu kabul etmektedir. Tecrübeli bir eksperin aylık maaşı 5 bin lirayı aşmaktadır.

İŞLETMENİN GELİŞTİRİLMESİ

Bir oto ekspertiz dükkanının daha fazla geliştirilmesi ve daha fazla iş alabilmesinin birçok farklı yolu var. Öncelikli olarak yapmanız gereken şey elbette reklamdır. Şehrinize – bölgenize yönelik yayınlar yapan yerel tv, radyo kanalları, yerel gazeteler ve yerel haber sitelerine mutlaka küçük rakamlar ile reklam verin. Geri dönüşe göre bu reklam tutarı düzeyini artırabilirsiniz. Ayrıca şehrinize yönelik yayınlar yapan sosyal medya hesaplarına da reklamlar vermeyi ihmal etmeyin, kısa süreli önemli bir tercihtir.

Ayrıca daha fazla müşteri kitlesi oluşturabilmek adına bölgenizdeki oto galeri sitesinde mutlaka broşür dağıtın, hatta buradaki galericilere çeşitli indirimler sağlayın. Kendileriyle bizzat görüşmenizi ve kartınızı da bırakmanızı tavsiye ederiz. Hatta kendilerine kolaylık olması açısından, bir telefon ile aracı bizzat yerinde alıp, raporu ile yerine bırakabileceğinizi de iletin. Bu önemli bir kolaylıktır ve alternatif olarak mutlaka işe yarayacaktır.

 BAYİLİK

Oto ekspertiz konusunda 2 farklı bayilik seçeneğine de göz atabilirsiniz: