Niş İş Nedir? Örnekleri
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Niş İş Nedir? Örnekleri

1

Niş iş, pazarlama sektöründe sık sık kullanılan bir terimdir. Niş İşleri anlatmanın en kısa yolu “spesifik” kelimesidir. Eğer bir iş belirli bir grubu hedef alan bir yatırım ise o iş “niş işler” kategorisine girmektedir. Niş kelime anlamı olarak belirli bir hedef kitlesi anlamına gelmektedir.

Niş işler genellikle özgür ve bağımsız kategorilerden elde edilir. Eğer niş bir iş arıyorsanız size en önemli tavsiyemiz dünya trendlerini yakından takip etmek olacak. Eğer niş bir iş fikriniz varsa daha önce bunu birinin düşünmüş olması sizi hayal kırıklığına uğratmamalı. Çünkü her niş iş belirli bir bölgede de ciddi paralar kazandırabilir.

Niş işlere örnek vermek gerekirse eğer, sadece oyunculara özel bir koltuk üretmek niş bir iştir. Çünkü hem yeni bir sektör hemde belirli bir hedef kitleyi amaçlayan bir yatırım olarak dikkat çeker. Ancak koltuk atölyesi kurmak niş bir iş değildir, aradaki farkı anlamanın en iyi yollarından biri budur. Genel yatırımlar yerine küçük yatırımlara yönelmek bir girişimci için önemli bir tavsiyedir. Bu durumda büyük bir gölde küçük bir balık olmak yerine, küçük bir gölde büyük balık olursunuz.

Belirli bir kitleyi hedef alan yatırımlar sayesinde elde edebileceğiniz kazanımlar ve avantajlarınız ise:

  1. Daha düşük sermaye şansı elde edersiniz. Çünkü genel yatırımların binlerce sorunu bulunur ve ayrıca rekabet şartlarına ayak uydurabilmek için daha çok maliyetiniz oluştuğu gibi ortaya koymanız gereken sermaye de artış gösterir. Niş işler için bu tür sorunlar yoktur.
  2. Niş işlerin dünyada talep görmesinin bir diğer önemli nedeni ise kar marjıdır. İlk maddede de belirttiğimiz üzere rekabet şartlarının düşük olması nedeniyle bu tür sektörlerde rakip fazla yoktur. Rakibin fazla olmadığı bir sektörde de kar marjları ciddi anlamda yüksektir. Örneğin belirttiğimiz gibi sadece oyunculara özel koltuk üreten bir firma, Türkiye’de en fazla 1-2’dir. Bu da fiyatların daha yüksek olmasına ve haliyle şirketlerin kar marjının yükselmesine neden olur.
  3. Niş işlerin bir diğer önemli özelliği ise hata yapılma şansının düşük olması ve piyasa şartlarının daha rahat olmasıdır. Niş işleri yapabilmek için çok ciddi iş planlarına, pazarlama fikirlerine ihtiyaç yoktur. Niş işlerde başarılı olmak için yalnızca doğru kitleye ulaşmanız gerekiyor.

Niş İşler Nasıl Bulunur?

Girişimcilerin en çok merak ettiği konuların başında da niş işler nasıl bulunur sorusu geliyor. Eğer bir niş işi bulmak için çaba göstermeyi planlıyorsanız, mutlaka ama mutlaka dünya trendlerine göz atmalı ve bulunduğunuz bölgeden daha büyük şehirlerdeki ihtiyaçları göz önüne almalısınız.

Örneğin Aksaray‘da yaşıyorsanız, Ankara‘da belirli bir niş işin Aksaray’da da iş yapıp yapmayacağını göz önüne almanız önemli bir fikir olacaktır. Ayrıca niş işleri bulmanın en kolay yollarından biri de insanların hangi hizmet veya ürünleri bulmakta güçlük çektiğini bulmaktır. Belirli bir grup yada arkadaş çevrenizde bile insanların hangi ürün veya hizmetlere erişmek konusunda sıkıntı çektiğini bulmak kolaylıkla yapılabilir, bu durumda girişimci özelliklerinizi kullanarak niş alanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Yorumlar (1)

  1. KOSGEB Girişimcilik sertifikam var. Ama şuan sermayem yok. Konserve, Turşu tarzı ürün üretmek istiyorum. Bu konuda yardımcı ve destek olabilecek üretici firmalarla irtibat kurmak istiyorum. Dolandırıcılar aramasın, anlarım. İnce eleyip sık dokuduğumda “acaba kusura bakarlar mı” diye düşünmem. Lütfen ciddi firmalar yazsın.

Bir yanıt yazın